Motivační dopis

6. 3. 2015 | Julie Veselá
Rubrika: Kariérní základ, Rady | Doba čtení: 2 minuty

Motivační dopis zaměstnavatelé vyžadují v první fázi výběrového řízení čím dál častěji. V něm musíte personalistu přesvědčit, že jste tím nejvhodnějším uchazečem na volné pracovní místo. Je tak třeba zaujmout a hlavně vyjádřit vaše zaujetí nabízenou pracovní pozicí.

motivační dopis, výběrové řízení, hledám práci, hledání práce, kariéra
motivační dopis, výběrové řízení, hledám práci, hledání práce, kariéra
Důležitou součástí výběrového řízení je příprava motivačního dopisu. Jelikož životopis má být stručným shrnutím vašich dosavadních zkušeností a vzdělání, tak motivační dopis má personalistovi objasnit, jaké jsou motivace vašeho zájmu o pozici a nastínit vaše kvality. Na přípravě motivačního dopisu si dejte záležet. Motivační dopis musí personalistu zaujmout na tolik, abyste si získali jeho pozornost a následné pozvání na pracovní pohovor.
 

Struktura motivačního dopisu

Motivační dopis lze napsat formálně do samostatného wordového dokumentu, nebo ho pojmout neformálněji jako průvodní dopis v těle e-mailu. Pokud mu dáte formálnější podobu, pak má hlavičku s vaším jménem, adresou, telefonem, e-mailem a pod tím s názvem a adresou společnosti. Dále obsahuje datum, místo, uvedení pozice a na konci následuje jméno, popř. vlastnoruční podpis a přílohy. Pokud motivační dopis pojmete jako průvodní dopis do e-mailu, tato hlavička se zpravidla vypouští. V těle dopisu pak následuje oslovení a stručný text o vaší motivaci.
 

Jak napsat motivační dopis?

Pokud je to možné, vždy se snažte najít konkrétní osobu ve společnosti, které motivační dopis adresujete. V dopise uveďte, proč byste měli být na pozici přijati právě vy. Snažte se co nejvíce upozornit na své přednosti. Buďte akční a pozitivní. Pište o nejdůležitějších zkušenostech, co jste dokázali během studia, jakých projektů, stáží nebo oborových brigád jste se zúčastnili. Vypíchněte zajímavé úkoly, které jste plnili, co jste se tam naučili nebo jakých výsledků jste dosáhli. Odlišit se můžete například i zdůvodněním, co vás láká na nové práci. Můžete zde rovnou odpovědět na klasickou otázku, které se na pohovoru jistě nevyhnete a to, co svým příchodem do společnosti přinesete. Projevte také zájem o osobní schůzku a nezapomeňte zopakovat funkční kontakt, na kterém budete očekávat reakci na svůj motivační dopis.


Tipy pro dobrý motivační dopis

Pro každou pracovní nabídku, napište originální motivační dopis. Jeho obsah sestavte na míru vybrané firmě nebo pozici. Motivační dopis není slohové cvičení, text by měl být stručný a jasný. Dávejte si pozor na pravopisné chyby. Vyvarujte se zbytečných klišé a příliš nepřehánějte své nadšení, abyste nepůsobili podlézavě. Papír snese mnoho a musíte dbát na to, že pokud se označíte za „vysoce motivované“, „všestranné“, „kreativní“, „flexibilní“, musíte to v dopise obhájit konkrétními příklady. Prázdné fráze personalistům nic moc neřeknou, kromě toho, že nemáte vlastně, co říct. Zájem o sebe zvýšíte například i tím, že šikovně zmíníte osobu, kterou váš potenciální zaměstnavatel zná nebo účast na programu, konferenci, kampani, které se společnost zúčastnila stejně jako vy.
 

Na podobné téma

Jak se chovat u přijímacího pohovoru I.

Good CV, good job?

Jak zkrátit životopis – oddíl praxe

Úřad práce není pro absolventa zbytečnost