Jaká jsou největší úřednická úskalí práce na dálku?

19. 12. 2019 | Eva Blechová
Rubrika: Práce v zahraničí, Seriály | Doba čtení: 2,5 minuty

Pokud se vám podaří najít práci, která umožňuje pracovat kdekoliv, je to první krok k tomu, najít si pěkné místo a zkrátka odjet a pracovat třeba z pláže. Ať už se pracuje odkudkoliv, je třeba mít určité pracovní zázemí, disciplínu a odhodlání. Ale to není jen tak. Je třeba se podívat, zda a v jaké formě mi to zákon dovoluje a co pro musím zařídit.

Práce na dálku z pohledu zákona a úřadů
Práce na dálku z pohledu zákona a úřadů

Realizace práce na dálku je jednoduchá – najít práci, kterou lze dělat na dálku a odjet. Pojďme se podívat na práci na dálku přímo ze zahraničí a hlavně na to, na co si dát největší pozor, tedy z pohledu zákona a úřadů.

V podstatě existují dvě základní možnosti, jak vykonávat práci na dálku:

  1. zaměstnanecký poměr,
  2. práce jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná).

Legislativa ošetřující práci na dálku:

Zákoník práce (pro zaměstnanecký poměr vč. dohod o provedení práce a pracovní činnosti)
Obchodní zákoník a živnostenský zákon (pro práci jako OSVČ)

Nejdůležitější je mít vyřešené zdravotní pojištění

Pokud pobýváte v zahraničí (myšleny země EU) a máte českého zaměstnavatele, odvádí za vás automaticky sociální i zdravotní pojištění. Pozor, toto pojištění ale platí na území České republiky. To znamená, že při pobytu v zahraničí je vhodné se cestovně připojistit. Je však nutné rozlišovat dvě věci:

  • jestliže zaměstnavatel umožňuje pracovat na dálku a je mu jedno, kde jste (sami se s jeho svolením rozhodnete pracovat ze zahraničí), pak stačí právě to cestovní pojištění – to si můžete sjednat na zdravotní nebo kterékoliv jiné pojišťovně,
  • jestliže vás zaměstnavatel pošle pracovat do zahraničí, jste tzv. vyslaný pracovník; pak je nutné si na ČSSZ (České správě sociálního zabezpečení) zajistit formulář A1 a u zdravotní pojišťovny formulář E106, pak můžete být zákonně pojištěni v obou zemích EU zároveň.

Jiná situace je, pokud pracujete jako OSVČ. Opět mohou nastat dvě situace, máte volnou živnost (novinář, grafik, IT specialista, programátor atd.) a je vám prakticky jedno, odkud pracujete.

  • Vašim klientům (českými i zahraničním) fakturujete přes české účetnictví, pak je vše – tedy daně, sociální i zdravotní pojištění – hrazeno v České republice a jednáte s českými úřady (ČSSZ – pro účely sociálního pojištění, zdravotní pojišťovnou – pro účely zdravotního pojištění, finančním úřadem – pro účely odvodů daní).
  • Pokud máte a provozujete živnost jak v Česku, tak i v zahraničí, tím pádem fakturujete Čechům přes české účetnictví a v zahraničí přes účetnictví v dané zemi, je nutné si na ČSSZ vyřídit formulář A1. Oni pak určí, ve které zemi budete odvádět daně, sociální a zdravotní pojištění. Pak všechny příjmy (jak české, tak zahraniční) budete odvádět pouze v jedné zemi EU. V té pak musíte být přihlášeni na všech úřadech a v té druhé zemi pak naopak odhlášeni na všech úřadech.

Pokud již pobýváte v dané zemi, se všemi úředními záležitostmi vám poradí a pomůže česká ambasáda nebo konzulát.

Chcete pracovat na dálku a stále nevíte, jak na to?
Vyzkoušejte online kurz zdarma.
Pořiďte e-book o práci na dálku zdarma.

Rada na závěr: Nezapomínejte na cestovní pojištění v zemi, ve které neodvádíte zdravotní pojištění. Podrobné informace o práci v zahraničí a dlouhodobém pobytu podává zdravotní pojišťovna.

Na podobné téma

1. díl: Mimouniverzitní aktivity aneb soutěž Hledá se novinář!

Nápady neodkládejte, radí úspěšný kameraman hadů

Jak se nestát podomním prodejcem namísto hostesky

„Lechtivé“ přivýdělky českých studentek