TIP NA KNIHU: Konec prokrastinace

Když vyšla kniha Konec prokrastinace Petra Ludwiga, hned se z ní stal bestseller. Z pultů zmizela během měsíce od vydání, a tak se hned připravoval dotisk. S chorobným odkládáním povinností bojují studenti, zaměstnanci i podnikatelé, a to napříč obory. Zde je několik postřehů…

„Hurvajs, musíš si umět poručit.“ „Což o to, taťuldo, já si poručím, jenže já se neposlechnu.“ Dialog legendárních loutkových postaviček přesně vystihuje poslání knihy Petra Ludwiga Konec prokrastinace, kterou v květnu tohoto roku publikovalo nakladatelství Jan Mervil Publishing. Jak se poslechnout a neztrácet čas přemlouváním sebe sama, tak by se dala stručně shrnout kniha obsahující krom jiného návody na boj s prokrastinací, tedy chorobným odkládáním úkolů a povinností.

Prokrastinace je fenomén současné doby. Do nedávna jsme se ještě flákali, nyní prokrastinujeme. Zní to „světověji“, ale v reálu je to pořád to samé – tedy hledáme si různé záminky, abychom nemuseli plnit své povinnosti. Petr Ludwig pracuje v oblasti osobního a firemního rozvoje, knihou Konec prokrastinace přinesl na český knižní trh skripta, která jsou užitečná napříč všemi obory a která se hodí mnoha studentům a vlastně nejen jim. Publikace je univerzální a její návody využijí jak zaměstnanci při práci, tak majitelé firem, ale i zmiňovaní studenti. Po přečtení této sympatické brožury jsem si mohla jen postesknout, kde byla kniha, když jsem se na vysoké snažila s prokrastinací bojovat já!

Co je to prokrastinace?

= chorobné odkládání úkolů a povinností
„Prokrastinace není lenost, ale neschopnost přemluvit sami sebe dělat činnosti, které bychom měli nebo chtěli dělat,“ píše autor knihy Petr Ludwig na straně 42.

Krom úvodní a závěrečné kapitoly je kniha členěna na 4 celky, které v souhrnu tvoří komplexní návod, jak bojovat s prokrastinací. Autor píše: „Nad prokrastinací vyhrajeme, zlepšíme-li svoji motivaci, akceschopnost, výstupy a objektivitu.“ (s. 43) A tím představil 4 stěžejní části knihy. Na konci každé kapitoly je přehledný sumář stěžejních postřehů. Stejně tak každý celek obsahuje sérii nástrojů, které jsou praktickými úkoly k danému teoretickému výkladu. Pokud by vás zajímalo k prokrastinaci i nějaké video, zde nabízíme jedno z mnohých možností.

Grafika knihy

Publikace má sympatický formát a lákavou grafiku. Originálním čtvercovým formátem se odlišuje od jiných knih a svými rozměry umožňuje mít ji stále po ruce. Zajímavé je grafické pojetí, respektive pasáže s nákresy, diagramy a ručně psanými poznámkami. To navozuje dojem, že autorovi listujeme v poznámkovém deníku, který nám na nějakou dobu zapůjčil. Jednoduché obrázky na úrovni domečku jedním tahem jsou vtipné, což ale nevylučuje ani názornost a věcnost, kterou vložené ilustrace bez diskuze mají. Velmi se mi líbí jednoduchá barevná škála a nepřeplácanost. A nejlepší přínos ilustrací vidím v tom, že obsahují hlavní myšlenky knihy, takže později stačí knihu už jen prolistovat a hned se vám hlavní teze zase vybaví.

0937 Konec-prokrastinace 2 archiv-vydavatelstvi

Nechte si poradit od Einsteina a Borovského...

Kdo čekal, že si při čtení této populárně naučné publikace příručního formátu a lákavou grafikou zaprokrastinuje nebo zarelaxuje čtením, nejspíš bude trochu zaskočen, jak informačně nabitá kniha ve skutečnosti je. Nehledě k tomu, že autor čtenáře několikrát vybízí k aktivitě, dává jim úkoly a snaží se jen posunout blíže k jejich sebepoznání. Zkrátka kniha není jen o úkolech a hrách, jak najít sebe sama a zvýšit svoji pracovní morálku, ale shrnuje i mnoho teorií, které se autorovi k tématu hodily. Na atraktivitě přidávají autorovy zážitky a zkušenosti z pracovního i osobního života. Několikrát si pomáhá i citáty opinion leaderů a známých osobností, například Steava Jobse, Alberta Einsteina, držitelů Nobelovy ceny Bernadra Russela či Alberta Schweitzera, spisovatelů Antoina de Saint-Exupéry či Karla Havlíčka Borovského a mnoha dalších.

Jaká metoda mě nejvíce zaujala?

TODO-TODAY (obl. time managementu)

Metoda v sobě spojuje několik plánovacích systémů a oklešťuje je od složitých zbytečností. Jedná se o vytvoření soupisu úkolů, a to v následujících krocích:
1. sepište si na papír nahodile seznam úkolů, které vás tento den čekají (ne do řádků pod sebe jako seznam)
2. barevně si je zakroužkujte podle priorit (každá barva má jinou důležitost)
3. šipkami propojte změť koleček podle toho, co chcete (či musíte) udělat dříve a co až tak nehoří
4. k daným úkolům doplňte časy, kdy zhruba během dne budete danou činnost dělat
5. až je úkol splněn, nezapomeňte ho pořádně černě zaškrtat

0937 Konec-prokrastinace 3 archiv-vydavatelstvi

Má kniha nějaké mínus?

 

Malá a zřejmě jediná výtka patří poznámkovému aparátu. Ten je až na konci, takže dost odtržen od textu. Kdyby byl malým jasně formálně odděleným přídavkem v každém prostoru stránky „pod čarou“, při čtení by to jistě pomohlo. Na druhou stranu rozměr knihy příliš nepřeje bohatému soupisu zdrojů na každé stránce.

Co sociální sítě?

Kniha má svoji podporu i v podobě internetových stránek, na nichž naleznete kupříkladu doprovodné materiály, které vám pomohou zkoušet metody, o kterých autor v knize píše. Kniha kolem sebe ale vytvořila také širokou základnu podporovatelů na sociálních sítích (např. na Facebooku má přes 12 000 příznivců). To ale znamená, že pro autora (či možná vydavatele) práce na boji s prokrastinací neskončila vydáním a dotiskem knihy. Dále s ní bojují na Facebooku či Twitteru a starají se trefné a často i vtipné statusy.

Závěrem...

Když vyšla kniha Konec prokrastinace Petra Ludwiga, hned se z ní stal bestseller. Z pultů zmizela během měsíce od vydání, a tak se hned připravoval dotisk. Je totiž věcná, ale i zábavná. V tomto případě to není protimluv. Autor chce ve své knize odstraňovat naše prokrastinační návyky. Bez naší proaktivity by to ale nešlo. Brožura bude vaším osobním koučem, který vám poradí a pomůže vás namotivovat. A řečeno slovy autora: „Výhra nad prokrastinací je každodenním hrdinstvím.“ (s. 238)

O autorovi

0937 Petr-Ludwig archiv-vydavatelstvi

 

Petr Ludwig se zabývá bouráním polopravd a mýtů v oblasti osobního rozvoje. Za tímto účelem založil vzdělávací institut GrowJOB, který převádí aktuální vědecké poznatky z oblastí motivace, rozhodování a efektivity do každodenní praxe lidí a firem. Má za sebou přes 5000 proškolených a 150 individuálně koučovaných lidí.

Důležité údaje

Datum vydání: 15.5.2013
Vydání: první
Nakladatelství: Jan Mervil Publishing (www.mervil.cz)
Počet stran: 272 stran
Vazba: brožovaná lepená
Cena: 349 Kč
Dostupnost: e-shop Mervil, knihkupectví nebo e-book

Více o tématu:
www.konec-prokrastinace.cz/kniha
www.facebook.com/konecprokrastinace

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Kariéra pod kontrolou

TIP NA KNIHU: Myšlenkové mapy v byznysu

TIP NA KNIHU: Nenechte se šikanovat kolegou

TIP NA KNIHU: Komunikační a jiné měkké dovednosti