„I práce snů může být velmi náročná,“ připouští fotograf

Ve volné chvíli fotí spousta lidí. Jiřího Hlouška ale focení živí. Tento absolvent mediálních studií si splnil sen mnoha lidí. Krom jiného fotí i svatby. Shodou okolností nafotil sňatek i Jiřímu Kučerovskému, který koncertuje s Tomášem Klusem.

Novinář a fotograf Jiří Hloušek chtěl pracovat pro zpravodajský server aktuálně.cz, tenhle sen si splnil poměrně rychle a byl zklamaný, že už nemá po čem toužit. Teď pracuje jako redaktor v týdeníku 5+2 dny, ale tíhne spíše k fotografování. O své práci říká, že je úžasná, ale trochu mrcha. 

Jiří Hloušek je přesvědčený, že práce redaktora je nesmírně zajímavá, ale někdy umí být i hodně náročná. „Zatím mě má práce snů stála hodně času, nervů a asi i nějaké ty vztahy,“ říká mladý redaktor a fotograf na volné noze. Práce novináře je podle něj opředená mnoha iluzemi, je za ni málo peněz a člověk musí často psát blbosti, témata jsou omezená inzercí a vydávají se nenápadné PR články. „Člověk na to musí mít buňky a žaludek. Mě osobně to naplňuje, rád potkávám nové lidi, při rozhovorech se zajímavými osobnostmi si rozšiřuju obzory. Baví mě hledat v Brně exoty a o nich pak píšu,“ svěřuje se Hloušek, ale zároveň se snaží zbořit naivní představy o své práci. „Nakonec jdou iluze stejně stranou. Potřebuju peníze na nájem, a proto to dělám.“

Stále více energie věnuje Jiří Hloušek svému koníčku, dnes už také druhému povolání, fotografování. „Na konci gymplu jsem si koupil za nějakou pojistku svůj první kompakt. Táta se naštval, že jsem za něj utratil tolik peněz,“ směje se Hloušek. Svou první zrcadlovku si pořídil, když se pohádal s přítelkyní. „Já si dělám foťákem vždycky radost. Šel jsem prostě naštvaný po Kobližné a tam měli v jednom obchodě foťák, který jsem už dlouho chtěl. Tak jsem si ho koupil.“ Pak začal fotografovat pro týdeník Sedmička. „Měl jsem štěstí na kolegy, kteří mě toho hodně naučili,“ dodává. 

Loni začal se svou tehdejší přítelkyní fotit portréty, nejdřív zadarmo a postupně přicházely placené zakázky. „Udělali jsme si webové stránky, zaplatili pár reklam na facebooku a začalo se nám to hezky rozjíždět,“ pochvaluje si Hloušek. Nejprve zkoušeli zdokumentovat rande svých kamarádů a spolubydlících, a když zjistili, že je to baví, vrhli se na focení svateb. „Kamarádka nás doporučila svojí kamarádce, a ta se shodou okolností vdávala za Jiřího Kučerovského, který hraje s Tomášem Klusem. Rovnou jsme fotili takovou celebritu,“ směje se Hloušek. Snoubenci prý nevěděli, že si najímají naprosto nezkušeného fotografa. „Mysleli si, že už toho máme hodně za sebou. Naštěstí jsme to ale zvládli opravdu profesionálně,“ dodává. Pak se nabídky hrnuly samy, přišlo jedenáct objednávek.

Plány do budoucna má Jiří Hloušek nejasné. „Čím dál víc mě baví focení, už mám i docela dost zakázek, ale pořád to není na uživení,“ říká. Navíc si není jistý, že se dokáže úplně vzdát psaní, chtěl by jako redaktor pracovat alespoň externě. Zatím si užívá výhod obojího a objevuje nové možnosti fotografie. „Teď mě baví fotit nahé holky. Je to moc zajímavé i z psychologického hlediska, člověk si s nimi musí dlouho povídat, aby nebyly křečovité. A pozoruju i co to dělá se mnou, když se mi před foťákem svleče hezká holka,“ svěřuje se. 

Sympatický fotograf a redaktor si svou práci nevysnil už na základní škole. Ještě na gymnáziu chtěl studovat geografii. „Ať jdu na žurnalistiku, mě přesvědčila moje učitelka češtiny. Dostal jsem se do Olomouce, kde jsem se toho spoustu naučil díky školnímu časopisu,“ tvrdí Jiří Hloušek. Nakonec ale prý zjistil, že by se v Olomouci upil s kamarády k smrti a těžko by hledal práci a rozhodl se dodělat si magisterský titul v Brně. Tady postupně rozjel své internetové stránky 2foto.cz a teď se rozhoduje, co dál.

 

„Chce to jít za svým snem a nebát se. Někdy to může být ná­ročné, ale stojí to za to.“

 

VIZITKA
Mgr. Jiří Hloušek
redaktor a fotograf v týdeníku 5+2 dny
fotograf na volné noze
www.2foto.cz

Fakulta sociálních studií MU
Mediální studia a žurnalistika
Brno
V oboru pracuje 3 roky.

Jdi pracovat! 01/2013 ke stažení

Na podobné téma

6 nejčastějších předvánočních přivýdělků

„Lezl jsem dřív, než chodil,“ říká vydavatel časopisu

Pro medika není problém najít práci

Jak najít práci jinak než přes inzeráty