Co je to pracovní veletrh?

30. 9. 2019 | Petra Němcová
Rubrika: Studentské aktivity, Studium | Doba čtení: 1 minuta

Když člověk dostuduje přichází jedna z nejtěžších chvílí v životě. Najít si zaměstnání. Pokud vás zajímá, jaké požadavky a nabídky mají firmy na uchazeče, je načase navštívit pracovní veletrh. Pracovní veletrh může pořádat univerzita, studentská organizace či třeba i někdo mimo akademickou půdu.

zdroj: azerbaijan_stockers - www.freepik.com
zdroj: azerbaijan_stockers - www.freepik.com

Veletrhy mohou být různé. Pro nastávající maminky nebo třeba "gamery" s láskou k počítačovým hrám.  Jedny z nejrozšířenějších jsou však ty pracovní. Pořádají se na různých místech (nejen) České republiky několikrát do roka. Hlavním cílem návštěvníka je zorientovat se na trhu práce, zjistit, jaké jsou příležitosti a vypozorovat, co musí udělat k tomu, aby získal svoji vytouženou práci.

Největší výhodou pracovních veletrhů je to, že se potkáte s reálnými lidmi a zástupci jednotlivých firem. Samozřejmě se vás budou snažit nalákat do své firmy a ne vždy bude vše tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je proto potřeba být stále obezřetný.

Na veletrhu se nemusíte setkat pouze s nabídkami práce na pracovní smlouvu. Můžete se zde setkat i brigádami, stážemi či intership programy. Ve chvíli, kdy se rozhodnete o místo v některé z firem ucházet je výhodu i to, že se na pracovním pohovoru možná setkáte s personalistou, kterého jste mohli poznat již na veletrhu. Je dobré snažit se dobře zapůsobit již od začátku. S přílišnými nároky a  nepříjemným vystupováním totiž moc parády neuděláte.

Většina veletrhů má také doprovodný program. Jedná se většinou o prezentace jednotlivých firem, ale také přednášky. Často se týkají toho, jak napsat životopis nebo jak zaujmout motivačním dopisem.

TIPY:

Job Fair MSV - 10.10.2019 - Výstaviště Brno

Educa Liberec - 10-12.10.2019 - Home Credit Arena Liberec

Business Days 2019 - 30.10.2019 - Univerzitní a kongresové centrum Zlín

JobChallenge 2019 - 20.11.2019 - BVV - Brněnské výstaviště - Pavilon A1

 

 

Na podobné téma

ROZDÍLY: Prezenční vs. kombinované studium

Barbora Poláčková má v rukou Scalu

Výzkum na hřbitově: trochu jiná archeologie

Sedím si tak na granodioritu…jak se studuje geologie?