10 věcí, které (ne)uvést ve svém životopise

10. 2. 2016 | Lenka Košťálová
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 2 minuty

Jak v soukromém tak veřejném sektoru životopis stále zůstává nutným článkem výběrového řízení. Ačkoliv ve státní správě je až druhořadý po písemných testech, v soukromém sektoru bývá životopis prvotní vizitkou, ve které si zaměstnavatel může ověřit vaší odbornost a jiné praktické dovednosti. Zde je soupis deseti nejdůležitějších věcí, dle kterých životopis sestavit.

absolvent, hledání práce, cv, životopis
absolvent, hledání práce, cv, životopis
1. Nejdůležitější je v životopise dobře odhadnout jaké informace jsou pro zaměstnavatele relevantní a mohly by ho zajímat. Snažte se co nejvíce zaměřit na zkušenosti, které vašeho potencionálního zaměstnavatele zajímají. Pokud chcete uvést zájmy, buďte struční.

2. S počtem informací v životopise souvisí i rozsah – není dobré mít životopis na tři a více stran, spíše dbát na to, aby informace v něm obsažené byly věcné a zaujaly. Lepší jedna strana, která zapůsobí, než více stran, které jsou plné nepotřebných informací.

3. Velmi se doporučuje vytvořit na každou pozici vlastní životopis. Můžete se tak soustředit na dovednosti a odborné znalosti, které jsou potřeba k výkonu dané pozice a zaměstnavatel, či pořadatel výběrového řízení ocení, že jste si s tím dali práci.

4. Každý zaměstnavatel se soustředí na něco jiného. Pro někoho je primární dosažené vzdělání, jiní se spíše soustředí na získanou praxi v oboru. Obě tyto věci se snažte neopominout, naopak vyzdvihnout. Navíc, praxe bývá v dnešní době velkou výhodou.

5. Pokud nejde o nějakou reprezentativní pozici, kde je vyžadován „slušný“ vzhled, nedoporučuje se přikládat k životopisu fotografie. Životopis by měl zaujmout na základě obsažených informací o vašich zkušenostech a znalostech, fotografie mu může pouze uškodit.

6. Pokud jste strávili brigády i na jiných pozicích, než které přímo souvisí s výkonem žádané práce, například nějaké pomocné práce, letní brigády, ale i jiné, není nic proti ničemu to do životopisu uvést, aby bylo poznat, že člověk něco dělá. Ale opět, všeho moc škodí, pokud máte každoroční letní brigádu, není třeba ji uvádět zvlášť ke každému roku. Musíte odhadnout přiměřenou hranici mezi množstvím brigád a jejích zajímavostí pro potencionálního zaměstnavatele.

7. Dbejte na správnost uvedených údajů. Samozřejmě, co napíšete do životopisu je na každém z Vás, nicméně nikdy nevíte, kdy budete muset dané znalosti dokázat, popř. se může stát, že vaše praxe bude zaměstnavatelem ověřována. 

8. Neuvádějte do životopisu osobní informace, které nesouvisí s poptávanou pozicí, jako jsou vaše politické názory, náboženství, apod. Zaměstnavatel to neocení a může vám to naopak uškodit.

9. Pokud jste se během studia věnovali nějakým studentským aktivitám, byli součástí zajímavého studentského spolku či se zúčastnili zahraničního pobytu, nezapomeňte to uvést jako bonus k vašemu vzdělání.

10. Buďte již v životopisu zdravě sebevědomí. Nevychvalujte se, ale nezapomeňte poukázat na svoje kvality, abyste přesvědčili zaměstnavatele, že jste tou nejlepší volbou.

 

Na podobné téma

Konkurenční doložka jako součást pracovní smlouvy

Recept jak se stát úspěšným absolventem

Organizace času: Tradice, nebo inovace?

Úřad práce není pro absolventa zbytečnost