Titul v IT je dobrý, ale samotný nestačí

24. 7. 2015 | Petra Kadlecová
Rubrika: Zaměstnání, Práce | Doba čtení: 2 minuty

Absolvent bakalářské aplikované informatiky Lukáš Kopáč si práci začal hledat v navazujícím studiu, když už mu mnoho povinných předmětů nezbývalo. Netrvalo mu to dlouho a zapojil se v outsourcingové společnosti Infosys BPO do začínajícího projektu, na kterém pracuje doteď. A co mu dala škola? Především ho naučila myslet analytickým způsobem, což se mu ne jen v práci hodí v podstatě pořád.

absolvent, hledání práce, it
absolvent, hledání práce, it

Kdy je ideální čas začít si hledat práci a kdy jste začal vy?

To si asi musí každý odhadnout sám. Pro mě to bylo zjištění, že mám najednou nějak moc volného času. Dost často jsem za celé dny nic neudělal a docela mě to štvalo. Povinných předmětů mi po prvním ročníku zbývalo jen pár a ty se daly v pohodě zvládnout při práci. Hlavní důvody jsem měl dva: Titul v IT je sice dobrý, ale samotný většinou nestačí. Chtěl jsem získat praxi ještě před ukončením magisterského studia. Druhou příčinou byly samozřejmě peníze. Nechtěl jsem už být na nikom finančně závislý, ani na občasných brigádách.
 

Co jste hledal?

Původně práci na poloviční úvazek jako programátor v nějaké středně velké firmě. Časem mi však došlo, že možností je mnohem víc, i když někdy na plný úvazek. Tak jsem nakonec odpovídal na vše, kde jsem aspoň z větší části splňoval předpoklady a co vypadalo zajímavě.

 

Bylo těžké si práci najít?

Najít nějakou ani ne. Najít takovou, abych s ní byl dost spokojený, nějakou dobu trvalo. Do Infosysu jsem se dostal přes agenturu, která mě kontaktovala po přečtení mého životopisu na jobs.cz. A asi záleží i na tom, kdy s tím člověk začne a jaké úsilí tomu věnuje.

 

Proč vás jinde odmítali?

Většinou jsem neměl dost zkušeností s technologiemi používanými v dané společnosti.

 

A odmítal jste někdy vy?

Jednou mě pozvali na pohovor na po- zici správce serveru. První jeho část byl písemný test, ze kterého bylo jasné, že se ve skutečnosti jedná o technickou podporu (takzvané L1 call centrum, na směny). Shodou okolností bylo právě 1. dubna, tak jsem test v podobném duchu vyplnil.

 

Chystal jste se nějak na pohovory?

Vlastně jsem se nijak zvlášť nepřipravoval, jen jsem si přečetl něco o společnosti, abych mohl vymyslet odpověď na jednu z těch zákeřnějších otázek: „Co od této práce očekáváte?“.
 

Měl jste po pohovoru ve společnosti Infosys dobrý pocit?

Celkem ano, ale to jsem měl u více firem. Na rovinu vás odmítne málokdo.
 

A proč zrovna práce pro Infosys?

Na práci pro Infosys bylo od začátku zajímavé, že jsem byl najatý pro projekt v samých začátcích, který se měl naplno rozběhnout až za nějaký měsíc po mém nástupu. Dost věcí nebylo jasných a pořádně jsem nevěděl, do čeho jdu. Hlavně to pro mě znamenalo velkou volnost a možnost do jisté míry ovlivnit fungování projektu. Nejlepší je asi různorodost zodpovědností: rozhodně se nenudím, od identifikování požadavků přes analýzu a návrh a místy až po samotnou implementaci softwarových řešení.


A to horší?

Mám pocit, že oficiální název mé pozice vůbec neodpovídá mé pracovní náplni. (úsměv)

 

Připravila vás fakulta na práci dobře?

Spíš ano. Experta v žádné oblasti ze mne neudělala, ale to jsem od školy ani nechtěl. Šlo spíš o to pochytit ten správný styl myšlení a ochotu učit se stále nové věci. Zbytek už musí přijít s praxí. Nejdůležitější bylo to analytické myšlení – rozdělit velké problémy na menší a hledat řešení pro ty. Celkem užitečná věc. Nejen proto, že ji po uchazečích chce každý druhý zaměstnavatel.
 

Bylo na studiu něco k ničemu?

Nemám pocit, že by se to dalo o něčem na fakultě říct. Povinné předměty jsou prostě povinné, o těch se nemá moc cenu bavit, i kdyby se mezi nimi možná našly černé ovce. A ty nepovinné, které zdánlivě nemají s Fakultou informatiky nic společného, mají taky své místo, třeba jsem vždy rád šel na Folkovou hudbu.

 

Co je pro studenta informatiky největší výhoda při hledání práce?

Určitě setkání s průmyslovými partnery, kterých je dnes už slušný počet. Pokud člověk nemá žádnou představu, kterým směrem se ubírat po škole, dá se tam získat celkem dobrý přehled o možnostech na trhu. Případně si hned uchytit pěkné místo, když někomu padnete do oka.
 

Bc. Lukáš Kopáč
Process Specialist | Infosys BPO, s.r.o.
Fakulta informatiky Masarykovy univerzity | Aplikovaná informatika | abs. 2009
bydliště Brno

 

Na podobné téma

Tvůrce aplikace: Obklopte se aktivními a motivujícími lidmi

Brněnské Symposium pořádá AIESEC

Trainee oceňují firmy i absolventi

Klub investorů: jak správně zúročit peníze