Investice do akcie. Jak na to a vyplatí se mi to?

Spousta lidí v současné době přemýšlí, jak investovat své finanční prostředky. Chtějí, aby se jim peníze zhodnotily a pokud možno i vydělat nějaké peníze navíc. Investovat se dá různě. Můžete pořídit zlato, zakoupit nemovitost nebo zkusit využít nějakou z investičních aplikací a platforem. Tou nejoblíbenější formou je však pravděpodobně akcie.

Proč je dobré investovat?

Pokud necháte své peníze ležet ladem a budete doufat, že se zhodnotí bez vaší pomoci, jste na omylu. Běžné, spořící a termínované bankovní účty a jejich úroky dost často slibují nárůst financí, kvůli inflaci však může nastat pravý opak. Pamatovat však musíte i na jistá rizika s investicemi spojená, a pokud nebudete opatrní, o peníze můžete lehko přijít.

Co je to akcie

Jednou z velmi oblíbených forem investic je prostřednictvím akcií. Ve společnosti však panuje spousta dohadů, co to vlastně ty akcie jsou. Pojďme se na to tedy společně podívat. Akcie je cenný papír, který si může člověk zakoupit a díky němuž se následně stává částečným vlastníkem firmy či podniku. Nejenže se stává vlastníkem určitého podílu firmy, navíc získává práva s tím spojená, tzn. má právo podílet se na řízení podniku a hlasovat na valné hromadě, ale má nárok i na zisky firmy. To, kolik peněz získá nebo jakou má jeho hlas váhu, se rozhoduje dle velikosti podílu, který ve firmě má. Zní to příliš růžově? Člověk (bohužel) ručí i za dluhy do výše jmenovité hodnoty držených akcií. Jmenovitá hodnota většiny akcií je jeden dolar. Tzn. pokud vlastníte např. 10 akcií, které jste koupili po 100 dolarech, je vaše investice ve výši 1000 dolarů, takže v případě krachu společnosti přijdete o investovaných 1000, ale za dluhy společnosti ručíte jen do výše 10 dolarů = vaše ztráta tak bude maximálně 1010 dolarů.

Druhy akcií

Velmi záleží na druhu akcií, který zvolíte. Většina lidí si představí pod pojmem akcie „trading“ formu, což můžeme vysvětlit jako nákup akcie a následná víra v to, že se peníze zhodnotí a já budu moci svoji původní akcii prodat za vyšší cenu. Bohužel často platí, že až 80 % těchto traderských účtů je ztrátových a brokeři (neboli specialisté na obchodování na burzách) mají ze zákona povinnost uvádět tento údaj i na svých stránkách. Další druhy investic mohou být trošku složitější, ale výnosy z nich jsou jistější. Jedná se o tzv. dividendové akcie. Pokud vás zajímá víc o klasických, růstových dividendách nebo o dividendových aristokratech, dočtete se to zde.

Investiční aplikace a platformy

Pokud s investicemi teprve začínáte, možná se vám budou hodit aplikace a platformy, které vás celým procesem provedou a pomohou vám. Jedny z předních aplikací jsou například Portu nebo Fondee. Obě dvě jsou intuitivní a fungují na podobném principu. Velikou výhodou je, že jsou ideální pro začátečníky. Portu vytvoří na základě dotazníku portfolio s dluhopisy a akciemi, mezi které bude následně rozdělen váš vklad. Tím se snižuje možné riziko, že o peníze přijdete. Fondee vám po vyplnění nezávazného dotazníku nabídne již dopředu vytvořených 7 druhů portfolii s již rozloženým procentuálním zastoupením akcií a dluhopisů. Které z portfolií zvolíte, je pak již pouze na vás. Nevýhodou je, že s jednotlivým procentuálním rozložením již nemůžete dále hýbat.

Je pro mě investice do dluhopisů a akcií vhodná?

Při investicích je potřeba pamatovat na to, že to může jít pomalu a člověk by tak měl být trpělivý. Základním pravidlem je investovat tolik, kolik jsme ochotni ztratit. Pokud se vám nelíbí investice za pomoci akcií a portofolií, možností je spousta. Více tipů, rad a recenzí naleznete na moneyo.cz.

/PR/

Na podobné téma

Nenásilná grafická originalita se u životopisu cení

Desatero správného životopisu

Organizace času: Tradice, nebo inovace?

Šaty (ne)dělají člověka: Co o vás může prozradit styl oblékání