Jak se chovat u přijímacího pohovoru I.

4. 6. 2020 | Alena Klimková
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 1,5 minuty

Většina zaměstnavatelů si uchazeče o zaměstnání poté, co vyhodnotí jeho motivační dopis a životopis, pozve v rámci výběrového řízení na přijímací pohovor. Pohovor má obvykle rozhodující význam pro uchazečovo přijetí, či nepřijetí. Tento článek v prvé řadě poradí těm, co se chystají na pohovor, jak se při rozhovoru s·firemním personalistou chovat.

zdroj: www.freepik.com
zdroj: www.freepik.com

1. Nebuďte nervózní

Spousta lidí se před důležitým pohovorem cítí nervózně. Je to pochopitelné, neboť se obávají toho, aby neudělali nějakou chybu. Existují dva extrémy: mírné zvýšení adrenalinu, které vás udrží ve střehu, a ochromující strnulost, která často u pohovoru znemožňuje odpovídat na kladené otázky. Většina uchazečů o práci se nachází mezi těmito dvěma extrémy. Pamatujte, že nadměrnou nervozitu lze snížit na ovladatelnou úroveň; v méně závažných případech pak může být odstraněna zcela.

Nejlepším lékem proti nervozitě je důkladné nacvičení celého pohovoru. Nacvičte si úvodní pozdrav, vyzkoušejte si předem oblečení a připravte si odpovědi na možné otázky, které vám personalista bude klást. Čím méně budete myslet na možné „katastrofy “, tím snadněji se zbavíte nervozity. Přijímací rozhovor tak pro vás bude daleko příjemnější.

2. Dbejte na srdečný a přátelský způsob pozdravu

Hned na začátku pohovoru vzbudíte dobrý dojem, jestliže během svého příchodu vřele, přátelsky a srdečně pozdravíte jak personalistu, tak všechny ostatní zaměstnance, které ve firmě potkáte. V případě personalisty i dalších osob ze společnosti, jež se pohovoru zúčastní, nezapomeňte na podání ruky s pevným stiskem.

3. Pozor na řeč těla.

Během přijímacího pohovoru neseďte na okraji židle. Sedněte si pořádně, pokud nesedíte v příliš hlubokém křesle, pak byste mohli působit příliš uvolněně. Je důležité mít obě nohy na zemi a být mírně nakloněni k personalistovi. Základní podmínkou pro vytvoření dobrého dojmu během přijímacího pohovoru je rovněž kontakt očí. Je-li v místnosti více lidí, udržujte kontakt očí se všemi, především však s tím, kdo hovoří. Během pohovoru se nezapomeňte také mírně usmívat.

Co byste během pohovoru neměli dělat?

Samozřejmě schovávat si obličej za ruce, vysílat defenzivní signály překříženýma rukama a nohama, gestikulovat rukama, žvýkat, okusovat si nehty, hrát si s vlasy nebo dávat ruce do kapes.

Jak se chovat u přijímacího pohovoru II.

Na podobné téma

Dohoda o pracovní činnosti – vzor ke stažení

Jaké jsou druhy platových tříd?

V motivačních dopisech může být spousta chyb. Nejen gramatických

Čím může absolvent oslnit, když nikdy nepracoval