TIP NA KNIHU: Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno

Jak dělat, co člověka baví, a ještě za to dostat mzdu. Návod, jak na to, zpracoval velšský kouč a znalec pracovního prostředí John Williams. Knihu, která vyšla v osmi jazykových verzích, vydalo v dubnu roku 2012 v české verzi nakladatelství Grada Publishing.

0823 jak-delat-co-vas-bavi grada-archivJak dělat, co člověka baví, a ještě za to dostat mzdu. Návod, jak na to, zpracoval velšský kouč a znalec pracovního prostředí John Williams. Knihu, která vyšla v osmi jazykových verzích, vydalo v dubnu roku 2012 v české verzi nakladatelství Grada Publishing. Publikace krom jiného radí, jak netrpět v nenáviděné práci, nebo jak si splnit sen a být v zaměstnání šťastný.

Kniha o autorovi praví, že se „vzepřel kariérním konvencím a unikl korporátnímu prostředí“. A k tomu nabádá i čtenáře. Sepsal deset základních kapitol, které odhalují deset tajemství, která vás mají dovést k cíli. Zlatou metou autorova smýšlení je dělat činnost, která člověku přináší radost a zároveň je pro něj zdrojem obživy.

Odpověď na otázku nastolenou v názvu knihy je postupně rozmotávána v těchto krocích:
První tajemství: Jak přijít na to, co opravdu chceme
Druhé tajemství: Jak si vybrat, co dělat dál
Třetí tajemství: Jak začít okamžitě
Čtvrté tajemství: Jak zaručeně dosáhnout úspěchu
Páté tajemství: Jak si hrát smysluplně a brát za to peníze
Šesté tajemství: Jak si hraním vybudovat jméno
Sedmé tajemství: Jak vytvořit neodolatelnou nabídku
Osmé tajemství: Jak získat „první“ výherní pásku
Deváté tajemství: Jak si hrát na plný úvazek
Desáté tajemství: Jak hraním dosáhnout v životě bohatství

 0823 jak-delat-co-vas-bavi2 www

Dvousetstránková publikace z velké části nepřináší nové informace, pouze upozorňuje na to, co už víme, jen si to bojíme připustit, nebo to máme zafixované v jiném kontextu. Autor má ve své knize následující východisko, které vystihuje aktuální stav jako revoluci pracovních možností: „Máme štěstí. Dosáhli jsme úžasného momentu v dějinách práce. Dnes je už možné živit se prakticky čímkoli. A to myslím naprosto vážně: ať vás napadne cokoli, na světě existuje někdo, kdo si na tom postavil kariéru.“ (s. 19)

Kapitoly jsou prokládány jednadvaceti mýty, které jsou bezpochyby inspirativní, a alespoň u části z nich si čtenář musí připustit, že na tom něco bude.

 

0823 jak-delat-co-vas-bavi3 wwwMýtus č. 16: Odpovídám na pracovní inzeráty a volám do agentur, ale pořád nic, takže to musí být nemožné

Říká se, že až 70 procent volných pracovních míst není nikde inzerováno. Zbylá část je pak obsazována na základě osobních kontaktů. Takto obsazované pozice jsou často flexibilnější než ty, které inzerují a sledují personální oddělení… (s. 171)

John Williams své teze opírá o zkušenosti deseti lidí, kterým se podařilo najít činnost, jež jim přináší zábavu i peníze. Knihou se tak prolínají příběhy např. vášnivého cestovatele, kterého živí jeho blog, nebo gurmánky, jež s tzv. „čokomobilem“ jezdí po festivalech a prodává čokoládu. A podobných „prací pro radost“ Williams využívá zejména v prvních kapitolách k motivaci čtenářů, aby se zamysleli nad svými oblíbenými činnostmi a pokusili se z nich udělat živnost, případně požádali v zaměstnání o změnu pracovního místa, které by se jejich zálibám přiblížilo.

Tato příručka může někoho odradit pro svoji zdlouhavost, způsobenou zdůrazňováním až notoricky známých věcí. Že si máte zapisovat nové nápady, nebo že si máte jít za svým snem i za cenu, že z počátku to bude zadarmo, to jsou rady, které najdete na nesčetně webech i v různých publikacích. Nicméně když se na knihu podíváte s odstupem jako na celek rad a tipů, tak tam i tato obecná pravidla mají své místo. Jejich protiváhou jsou poměrně konkrétní rady, jak využít sociální sítě k propagaci, nebo jak naplánovat kampaň svého podnikání.

0823 jak-delat-co-vas-bavi4 www

Pokud knihu dostanete do rukou, až když máte jasno, co chcete v životě dělat, bude vám zhruba její první polovina připadat zdlouhavá a plná psychologických a koučských řečí o hledání sebe sama. Když se nenecháte odradit, dozvíte se, jak se vysněným podnikáním nebo povoláním uživit, a to díky praktickým návodům, jak rozjet podnikání v preferovaném oboru, nebo jak si najít dobrou práci.

0823 jak-delat-co-vas-bavi grada-archiv

 

Důležité údaje

Datum vydání: 2010/2012 (originál ve Velké Británii/české vydání)
Vydání: první
Vydavatelství:  Grada Publishing (www.grada.cz)
Počet stran: 208 stran
Vazba: brožovaná lepená
Cena: 298 Kč
Dostupnost: Grada, knihkupectví

Více o tématu: www.screwworkletsplay.com

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Soustřeď se – síla cíleného myšlení

TIP NA KNIHU: 101 skvělých odpovědí na ostré otázky u přijímacího pohovoru

TIP NA KNIHU: Jak úspěšně zvládnout přijímací pohovor

TIP NA KNIHU: 101 chytrých otázek, které vám pomohou u přijímacího pohovoru