TIP NA KNIHU: Kariéra pod kontrolou

Jednáte často ukvapeně? Nevíte, co od vás šéf chce? Pak právě vám je určena kniha Marshi Petrie Sue s názvem Kariéra pod kontrolou - Jak zvládat obtížné situace bez výbuchu emocí, kterou vloni vydalo nakladatelství Computer Press. Kromě užitečných tipů od odborníků z praxe, se interaktivní formou naučíte zvládat stresové situace a vylepšit tak své postavení na pracovním trhu.

 

Americká autorka populárně naučných knih v oblasti lidských zdrojů, profesionální řečník a lektorka komunikace Marsha Petri Sue se ve své další knize zaměřuje především na zvládání obtížných situací v mezilidských vztazích na pracovišti, ale také na vnitřní motivaci jednotlivce. Pomocí interaktivních pracovních listů se naučíte zvládat stres, převzít plnou zodpovědnost za své činy, vylepšit svou pozici ve firmě a v důležitých chvílích se správně rozhodovat.

Čtivost knihy zvyšuje zejména provázanost lektorského textu s příklady z praxe, doplněné postřehy odborníků z řad amerických firem a citáty slavných osobností.
V deseti kapitolách se čtenář může seznámit s taktikou Ber-Nech-Změň, zjistit, jaký vliv má kancelářská politika a drby na působení ve firmě, či co dělat, když vás propustí ze zaměstnání.

Jednou z nejzajímavějších pasáží publikace je kapitola s názvem Jste dostatečně zapojení? Někdo to rád on-line, týkající se internetových sociálních sítí a jejich vlivu na kariéru. Sue zdůrazňuje především klady dnes tolik populárních sociálních sítí a připomíná, že prostřednictvím nich si každá firma, ale i jednotlivec, rozšiřuje síť kontaktů a tedy i potenciálních zákazníků. Popisuje několik vybraných webových stránek, včetně jejich základních uživatelských dovedností.

Poslední částí knížky je shrnutí všech deseti kapitol, z nichž autorka vybírá padesát dva
nejdůležitějších poučení, jako například: „Rozhodněte se promyslet si svou reakci na danou situaci, buďte asertivní a nebojte se začít konverzaci.“ „Je důležité vědět, které vlastnosti kandidátů jsou pro lidi na vedoucích pozicích klíčové.“ „Smích nic nestojí, tak se usmívejte. “

 

Užitečné postřehy z knihy:

Kapitola Co potřebujete k úspěchu

Důležitá devítka – rady pro přežití

 

1.Nepochybujte o svých schopnostech a přestaňte myslet na své slabiny či špatné vlastnosti. Přijměte zodpovědnost za to, že budete mít situaci pod kontrolou.
2.Sepište si své přednosti a začněte na nich stavět. Buďte si vědomi svých silných stránek a v krizových situacích je používejte. Připomeňte si, co zvládáte dobře, a těžte z toho.
3.Zrušte své členství v klubu remcalů a ublíženců. „Když oni jsou na mě tak zlí!“ (Slyšíte ten tón?) Nestaňte se ufňukancem ani obětí okolností.
4.Soustřeďte se na řešení problémů, nikoliv na sebeobranu. Uvědomte si, že každý problém se dá vyřešit, a že není míněný jako útok na vaši osobu.
5.Povzneste se nad věc. Představte si, že se vznášíte v horkovzdušném balónu, přeneste se přes problém a podívejte se na něj z jiného úhlu. 
6.Své chování si volíte sami, vždy a za všech okolností. Buďte vítěz, ne fňukal.
7.Učte se naslouchat. Vždy, když nenasloucháte, něco vám unikne. Ještě než na něco odpovíte, položte dodatečnou otázku: „Můžeš mi k tomu říct trochu víc?“
8.Hledejte společnou půdu. Jakmile se shodnete alespoň na něčem, rozbuška se uhasí sama.
9.Poskytujte konstruktivní kritiku. Budou-li ostatní mít dojem, že je doceňujete a berete je vážně, tím spíš se na vás obrátí s prosbou o radu.
 

Důležité údaje:

Vydáno: 2011
Vydání: první
Vydavatelství: Computer Press, a. s.
Počet stran: 208
Vazba: brožovaná lepená
Cena: 299 Kč
Dostupnost: http://knihy.cpress.cz/kariera-pod-kontrolou.html

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Jak hledat a najít zaměstnání

TIP NA KNIHU: První kroky v podnikání

TIP NA KNIHU: Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno

TIP NA KNIHU: Umění kreativního myšlení