TIP NA KNIHU: Dvě knihy o focení

2. 12. 2014 | Adéla Zimolová
Rubrika: Kniha, Tipy

Obě knihy spojuje téma fotografie, svým pojetím jsou však zcela odlišné. První z nich, Velká kniha reportážní fotografie, dává exkurz do práce profesionálních fotoreportérů. Ta druhá, Fotografické postupy živě, naučí fotografovat i úplného začátečníka.

Velká kniha reportážní fotografie


Velká kniha reportážní fotografie (Vicent Laforet, Computer Press 2012) je vhodná pro ty, kteří se zajímají o fotografie plné příběhů či akce. Jde skutečně o průvodce reportážní fotografií. V knize můžete obdivovat příklady těch opravdu kvalitních fotografií nejen z terénu či nebezpečných akcí. Autor odpovídá na otázku, co je třeba, aby fotografie vyprávěla a žila vlastním životem, a to nejen na stránkách prestižních periodik.

Autor, Vicent Laforet, je fotoreportér pracující pro The New York Times, Time, Vanity Fair či National Geographic, je také držitelem prestižních ocenění jakou je Pullitzeriva cena (2002 reportáže z Afgánistánu) nebo World Press Photo (2008 za fotografie z  olympijských her v Pekingu). Laforet je jeden z nejlepších fotografů současnosti, a on sám se nebojí podělit o triky, které dělají jeho fotografie tolik výjimečnými.

O tom jak důležitá je role sebedůvěry při fotografování Foto: Archiv: Computer PressKniha se soustředí na náměty, nenaučí vás používat techniku, neodpoví ani na to, jak správně zachytit ten moment hodný záznamu. Jde opravdu spíše o exkurz do myšlení skutečně profesionálního fotografa, který ví, jak využít námětů třeba i z nejbližšího okolí. Zjednodušeně, kniha učí, jak vytvořit z věcí kolem nás objekty hodny reportážní fotografie.

Texty v knize jsou psány čtivým nevtíravým stylem, jsou plné opravdu autentických zkušeností z terénu, ale i příběhů s dosahem za každý snímek.  Můžeme si přečíst třináct tematických kapitol (sport, válka, letecká fotografie atd.), kde na fotografiích autor předvádí, jak lze předat skrze snímek emoce divákům. Tento aspekt mě samotnou dost nadchl, protože nejde jen o technickou zdatnost „dobře cvaknout“, ale také o schopnost vcítit se do dané situace.

 

Info o knize

Datum vydání: 2012
Vydání: první
Vydalo: Computer Press
Počet stran: 240, přiložen DVD
Vazba: brožovaná
Cena: 509 Kč

Dostupnost: e-shop.cpress.cz, knihkupectví

 

Fotografické postupy živě

Fotografické postupy živě Scotta Kelbyho (Computer Press 2011) je naopak zcela praktickou příručkou vhodnou i pro fotografa začátečníka. Pokud hovoříme o formě, jde spíše videokurzy na DVD, k nimž je dodána i stručná brožura s komentáři a manuály k fotografiím.
 
Dozvíte se krok za krokem, jak na portrét, nasvícení, fotografie v exteriéru, jak fotografovat krajinu či panoramatické snímky. Je pravda, že autor se nerovnoměrně věnuje zvláště portrétovým fotografiím, tím pádem nemusí být až tak komplexní pro někoho, kdo chce získat všeobecný přehled o fotografování.

Na knize jsem nejvíce ocenila přehršel praktických informací, které jsou podány formou, kterou pochopí opravdu každý, a to stylem, který je velmi přímý a neunavuje. Pokud jde o videa, tak se jako diváci stáváte součástí scény, kde Scott Kelby fotografuje a mezitím i vysvětluje divákům, proč udělal právě tuto konkrétní věc tak, a ne jinak. Postupně si lze upevnit základní techniky fotografování, na kterých lze výborně později stavět, pokud se rozhodneme věnovat se fotografii o něco více. Nevýhodou videí je, že jsou v angličtině, ovšem toto zachraňuje přiložená příručka.

Kniha je pojata jako workshop Foto: Archiv/ Computer PressObě výše popsané knihy jsou jiné, obě ale rozhodně plné inspirace. První je spíše pro někoho, kdo se zajímá všeobecně o fotografii, o významy ve fotografiích, či pro zájemce o reportážní fotografii. Druhá kniha je naopak praktickým návodem pro začátečníky a poloprofesionály, kteří chtějí zapracovat na vlastní technice focení.

Info o knize

Datum vydání: 2011
Vydání: první
Vydalo: Computer Press
Počet stran: 79, přiloženo DVD
Vazba: brožovaná
Cena: 587 Kč
Dostupnost: e-shop.cpress.cz, knihkupectví

Na podobné téma

TIP NA WEB: EU Careers

TIP NA KNIHU: Jak si říct o peníze

TIP NA KNIHU: Konec prokrastinace

TIP NA WEB: KdeJePrace.cz