Petra v sítích multi-level marketingu

/I. díl/ Multi-level marketing, pyramidový systém, přímý prodej… Tento typ přivýdělku není pro každého. Já těmto „brigádám“ nefandím, proto spouštím novou reality show. Chci vyzkoušet, jaké to je prodávat, jak funguje pasivní příjem a kolik kamarádů tímto přivýdělkem naštvu. Časem třeba změním názor...

0996 mlm-reality-show Morguefile/I. díl/ Jsem odpůrkyní multi-level marketingového šílenství. Už jsem tak ztratila i několik kamarádů – chtěli mě zfanatizovaně natáhnout do nějaké multi-level marketingové firmy (MLM) a doposud zdraví a normální lidé mi do očí tvrdili, že do několika měsíců budeme milionáři. Druhá, ta neškodnější skupinka z mého okolí mě na Facebooku zasypávala rtěnkami a parfémy s tím, že už bez nich nemůžu být. Zda síťovým formám podnikání křivdím, vyzkouším na vlastní kůži. Svými postřehy budu přispívat na tento portál.

Jak to funguje

Se sametovou revolucí sem přišly různé multi-levelové či síťové marketingové systémy. Některé na hraně zákona, některé za ní. Ne ale všechny. Řada přetrvávajících firem funguje a nabízí možnost přivýdělku v různých odvětvích. Už nejde jen o přípravky na „hubnutí“ nebo zlaté mince. Přibyla kosmetika, potřeby do domácnosti, oblečení. Všechny je spojuje fakt, že jde o přímý prodej, tedy kdy vy jako prodejce nabízíte svému okolí, nebo třeba lidem na ulici, v paneláku či v práci určité produkty. Výrobky nakupujete se slevou, prodáváte za katalogové ceny a rozdíl (zpravidla 10-30%) je marže, tedy váš zisk z prodeje. Druhou linií, jak si vydělat, je takzvaný pasivní příjem. Toho docílíte tak, že pokud do systému přivedete nějakého nováčka, který se také zaregistruje, tak vy z jeho prodejů (či osobních nákupů) máte určitou desetinu procenta či jednotky procent. Pasivně tak získáváte peníze, aniž byste něco prodávali nebo nakupovali. To dost často působí jako velké lákadlo a lidé pod vidinou „snadného“ pasivního zisku vstupují do MLM společností a později jsou zklamaní.

Ale dost už bylo teorie!

0996 mlm-reality-show MorguefileMám za sebou jeden nepříjemný „nábor“ (či spíš nahánění zvířat do ohrady) ve společnosti Herbalife. To z doby, když jsem z vesnice přišla do velkého města a v tom množství brigád jsem narazila zrovna na „administrativní výpomoc“ v multi-level Herbalifu. Až po několikáté schůzce jsem se dozvěděla, o co jde. Všichni z nějakého důvodu mlžili a pořád jen tlačili, ať zaplatím 3600 za startovací balíček. Mé zkušenosti, schopnosti, znalosti je nezajímaly. Tehdy jsem samozřejmě nezaplatila a ze systému vycouvala. Od té doby se ve mně drží pachuť, když slyším o multi-levelu nebo o přímém prodeji.

Tato zkušenost (více o ní zde) je ale stará bezmála 10 let, je možné, že se něco změnilo. I když humbuk kolem tohoto typu práce ustal, stále tu je a možná, že už se dělá trochu více kultivovaně.

Abych si spravila chuť, chci se zapojit do nějakého systému a vyzkoušet si přímý prodej. Nyní jen musím zvolit některou z firem, která stojí na principech multi-level marketingu.

Pro začátek sepisuji svá kritéria výběru. V příštím dílu této reality show už snad budu mít jasno a oznámím, pro co jsem se rozhodla…

Osobní kritéria výběru MLM systému v ČR:
- nechci kosmetiku
- nechci nic profláklého
- nechci nic neznámého
- nechci něco, co dělá někdo v mém okolí
- chci firmu, která je známá, ale ne masově rozšířená

- nechci žádné spletité systémy
- nechci žádné poplatky a závazky
- chci jednodduchý funkční princip, který funguje a nemá mnoho odboček a výjimek
- chci prodávat zboží, které upotřebím i já

Existuje takový systém? Uvidíme!

Do jakých firem v ČR se lze například zaregistrovat? Čtěte zde.
Co je to multi-level marketing a jak se lidí od letadlových podvodů? Dozvíte se zde.

Zkušenosti tří studentů s multi-level marketingem najdete zde. 

Na podobné téma

Petra v sítích multi-level marketingu

Mám vybráno! Bude ze mě Petruška „Dedruška“