Každý čerstvý absolvent má tři možnosti. Buď musí nastoupit do práce, nebo si začít platit zdravotní pojištění ze svého, nebo se přihlásit na úřadu práce. Nemusí to udělat hned, stačí na začátku druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém ukončil vysokou školu. Zní to komplikovaně, ale znamená to, že když já jsem obhájila bakalářskou práci v červnu, šla jsem na úřad práce na začátku srpna. Pozor ale na to, že ukončením se myslí poslední část státnice nebo právě obhajoba, nikoli promoce!
Vtipná paní na úřadu práce
Já ale na úřad práce přišla s celkem dlouhým seznamem otázek, ke kterým mě úřednice nepustila. Nakonec jsem se s jednou otázkou prosadila. „Jak je to s těmi různými programy pro absolventy?“ Asi jsem ji trochu vyvedla z míry, protože vyděšeně vzhlédla od počítače. Pak ale zase zchladla. „O tom já nic nevím, ale úřednice v Semilech ano,“ odvětila pohotově a podala mi na papírku napsané telefonní číslo.
Roztěkaná úřednice
Druhý den se neozvala, tak jsem třetí den zase kontaktovala já ji. Vůbec si mě nepamatovala. Sejít se také nechtěla, že prý je to zbytečné. Přistoupila jsem na to a začala se ptát po telefonu. Nakonec jsem se dozvěděla pár užitečných informací k programu „Odborné praxe pro mladé do 30 let“ a dostala kontakt na paní, která se zabývá podporou začínajících podnikatelů. Je možná na čase vyzkoušet, jak funguje pomoc státu s uplatněním absolventů.
Závěr našeho telefonátu byl ovšem prozaický. „A co že máte za obor paní Beranová?“ „Žurnalistiku a politologii.“ „Ježišmarja,“ ozvalo se z telefonu. „Nemusíte se bát, já po vás nechci, abyste mi hledala práci, jen jsem chtěla vědět nějaké informace,“ uklidnila jsem paní-úřednici.