Jak je to s praxí na brněnských právech?

27. 11. 2015 | Pavla Žůrková
Rubrika: Stáže, Práce | Doba čtení: 1,5 minuty

Praxe je na vysoké škole minimálně stejně důležité jako vzdělání. Tak je tomu i na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Odborná praxe na právnické fakultě je zařazena do studijního plánu magisterského studia a skládá se ze čtyř samostatných předmětů. Praxe budoucím absolventům práv umožní nahlédnout pod ruce daňových poradců, advokátů, notářů nebo také soudců.

praxe, práva, stáž
praxe, práva, stáž

Tento předmět si student smí zapsat nejdříve v 6. semestru studia, avšak aby tak mohl učinit, musí mít předtím úspěšně ukončené všechny předměty prvního až čtvrtého se­mestru studia a předměty pátého semestru zakončené zápočtem. Standardní délka odborné praxe je čtyřicet pracovních dní, přičemž pracovním dnem se rozumí osm odpracovaných hodin. Aby student splnil jeden předmět praxe, musí si odpracovat alespoň deset pracovních dní.
 

Kde hledat praxi?

Student magisterského studia na Právnické fakultě MU smí praxi vykonávat zejména v oblasti justice, státního zastupitelství, advokacie, notářství, exekutorských úřadů, daňového poradenství, v orgánech veřejné správy včetně územních finančních orgánů, právních služeb podnikatelských subjektů nebo v institucích poskytujících právní poradenství.

Důležitým poznatkem pro stu­denty, které v budoucnu praxe čeká, je, že každý student si svou praxi zajišťuje sám po dohodě s příslušnou institucí, kde bude praktikantem. V hledání vhodné praxe můžou studentům pomoci i webové stránky Právnické fakulty MU

A pokud nevíte, co vás na praxi čeká, podívejte se na vzorové podmínky studijní praxe, které naleznete na již tolikrát zmiňovaných webových stránkách Právnické fakulty. Od poskytovatele praxe můžete očekávat, že po vás bude vyžadovat např. analýzu případů či přípravu stanovisek. Administrativní práci, různým pochůzkám a kopírování se nejspíš také nevyhnete, avšak tyto práce nesmí převažovat v obsahu pracovní náplně.
 

Praxe je výhodná pro obě strany

Nespornou výhodou studentské praxe je to, že studenti mají možnost vyzkoušet si práci a poskytovatelé mají možnost vyzkoušet si potenciální zaměstnance. Proto se snažte, abyste během čtyřiceti povinných dní načerpali co nejvíce zkušeností.

Mnoho studentů si již v prvním ročníku najde práci v advokátní kanceláři, ať placenou, či neplacenou. Tuto zkušenost vám mohu jenom doporučit, protože během prvních dvou semestrů se musíte prokousat zejména historickými předměty a takto můžete nahlédnout do současného právnického života.

Na podobné téma

Prodavač nejen prodává, ale hlavně pomáhá a radí

TOP 10 letních brigád

I matematik může být redaktorem

FSSáci: studenti do praxe a nepohody