Důvěra na prvním místě, tvrdí bezpečnostní technik

19. 10. 2015 | Lukáš Visingr
Rubrika: Podnikání, Práce | Doba čtení: 2,5 minuty

Každý jistě stojí o to, aby jeho dům, byt, firma či auto byly zabezpečené proti všem nezvaným hostům. Montáž a servis zámků, alarmů a trezorů proto představuje lukrativní byznys, v němž ovšem není snadné si udržovat důvěru zákazníků. Právě to zdůrazňuje Tomáš Krajča, úspěšný bezpečnostní technik z Brna, který po zkušenostech s prací v několika firmách přešel k vlastní živnosti a dnes patří ke špičce v tomto náročném oboru.

zámečník, bezpečnostní technik, podnikání, živnost
zámečník, bezpečnostní technik, podnikání, živnost
„Klíče mě fascinovaly už od útlého dětství a moje první vzpomínka je, že jako mimino cucám gumový klíč,“ začíná své vyprávění Tomáš. Tak, jak většina dětí chodí na hřiště, on chodil do zámečnictví. Technický talent patrně podědil od dědečka a otce, inženýra a vojáka z povolání, od něhož získal i znalosti o elektrotechnice. „Žádná specializovaná škola pro zámečníky tehdy nebyla a já jsem chtěl mít vzdělání v mechanice. Šel jsem tedy na odbornou střední školu, kde jsem se stal elektromechanikem silnoproudých zařízení.“

Zámečník nebo bezpečnostní technik?

Už při studiu měl Tomáš dohodnutou práci ve firmě, kam po získání výučního listu a maturity opravdu nastoupil. Postupně ale zjistil, že ho tato pozice neuspokojuje, neboť mu tam chyběly perspektivy a možnost růstu. Stejné to bylo i v dalších dvou firmách, kde po něm navíc žádali kancelářskou práci. „To není nic pro mě. Nemám rád všelijaká firemní omezení a potřebuji se rozvíjet a rozšiřovat možnosti,“ vypráví dále Tomáš.

 

Nakonec se tedy rozhodl pro úplné osamostatnění a v roce 2002 si založil vlastní živnost. Poté získal i speciální koncesi na technické služby v oblasti ochrany osob a majetku. „Tohle je více než klasický zámečník, protože je nutno splnit velice náročné požadavky,“ vysvětluje úspěšný bezpečnostní technik, který dnes montuje hlavně alarmy, zámky a kamery do rodinných domů a do firem. Požadavky zákazníků se ale s časem proměňují.

 

„Technologie se samozřejmě zlevňují, takže ty poplašné a kamerové systémy jsou nyní daleko rozšířenější než dříve,“ hodnotí Tomáš, který ale dodává, že tento pokles cen má na zákazníky i negativní efekt. „Lidé jsou dnes často posedlí slevami,“ myslí si a říká, že nikdy nepředkládá lidem jakési falešné slevy. „Dám jim vždycky nabídku, která je pro ně připravená. Cena tomu odpovídá. Nenabízím výrobek či službu záměrně předražené, aby potom zákazník žádal slevu. To dělají supermarkety a stánkaři, ale já to nemám rád.“


Nebojím se neobvyklých zakázek

Kromě zabezpečení domů, bytů a firem ale Tomáš občas bere i neobvyklé zakázky. „Opravdu zajímavý případ byla replika pirátské truhly pro LARP hru. Otvírala se po vložení talismanů,“ vzpomíná na jednu z takových kuriozit Tomáš, jenž provozuje živnost už třináctým rokem. Za tu dobu samozřejmě poznal, co je v oboru bezpečnostní techniky na prvním místě. „Rozhodně důvěryhodnost, a to ve více rovinách,“ zdůrazňuje.

 

„Za prvé, zákazníci musí absolutně důvěřovat mně osobně. Vždyť mi přece svěřují klíče nebo kódy od svých obydlí a podniků,“ vysvětluje Tomáš a dodává, že pochopitelně musí důsledně utajovat i osobní údaje klientů. „A za druhé, musí věřit mým technickým schopnostem. Pokud něco udělám, tak lidé vědí, že to funguje.“ Úspěšný bezpečnostní expert také říká, že vždycky upřednostňuje osobní a individuální přístup ke každému zákazníkovi. „Pro klienty chci být víc než prostě jen nějaký cizí chlap, který jim montoval zámek.“

 

Pokud Tomášovi něco vadí, tak byrokracie a obtěžování ze strany státu. „Často mám pocit, že úředníci obtěžují nás živnostníky jen proto, aby vykázali nějakou činnost,“ uvažuje. Přesto má svou práci pořád velmi rád a chce se nadále rozvíjet. Méně důležité věci hodlá svěřovat jiným, aby se sám mohl víc věnovat tomu, na co má větší talent. „Na prvním místě však pro mě vždy bude, abych dělal tuto práci dobře. Výsledek se musí líbit a zákazníci by jej pak měli používat nejen kvůli nutnosti, ale i s radostí,“ uzavírá Tomáš.
VIZITKA

Tomáš Krajča
Bezpečnostní technik a poradce
http://www.nepokrades.cz/

Na podobné téma

Z pedagogické fakulty mohu být pouze učitelem?

JobAcademy: osm důkazů, že práci lze najít různě

Od studia chemie k tajům kriminalistiky

Učit při studiu je výborná škola, míní mladá pedagožka