Manuální práce naučí uvědomit si hodnotu peněz

Absolvent Telekomunikační a informační techniky brněnského Vysokého učení technického Tomáš Nevole, který v současnosti pracuje v jihlavské společnosti Automotive Lighting jako LED modules engineer, přiznává, že byl již odmala fascinován elektřinou. Jak sám říká, nechtěl být popelářem ani traktoristou. Zkrátka jej bavilo si hrát s baterií, vodiči, žárovkou nebo motorkem.

Práce při studiu, která přinesla cenné zkušenosti

Tomáš Nevole vystudoval obor Telekomunikační a informační technika na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Ještě při studiu pracoval jako brigádník na oddělení konstrukce v nadnárodní společnosti a také jej neminuly manuální práce ve výrobě a v expedici. V oddělení konstrukce měl příležitost využít a obnovit znalosti práce v CADu, zlepšit si angličtinu a v neposlední řadě pochopit, jak to ve firmě chodí, a co se od koho očekává.

„Manuální práce mě ještě před tím, než jsem se stal inženýrem, naučila respektovat ty, kdo ji vykonávají, a uvědomit si hodnotu peněz. Když děláte celý den a dostanete čtyři stovky, velmi důkladně promýšlíte, za co je utratit,“ říká současný zaměstnanec jihlavské společnosti Automotive Lighting.
 

Když absolvent hledá práci

Již dva měsíce před oficiálním zakončením vysoké školy se Tomáš Nevole začal poohlížet po vhodném zaměstnání, neboť chtěl začít pracovat ihned po absolutoriu. Prošel několika pohovory v různých společnostech v Pardubickém kraji a na Vysočině. Jak sám přiznává, práce elektronika-mechatronika, kterou mu nabídli v Automotive Lighting v Jihlavě, pro něj byla nejzajímavější.

„Byla zde možnost seberealizace, rostoucí mladý tým, perspektiva. Významnou roli sehrála i vysoká úroveň vystupování budoucího nadřízeného a personalistky během přijímacího pohovoru,“ vyjmenovává Tomáš Nevole.

 

Pohovor v angličtině

A jaký průběh mělo samotné výběrové řízení na pozici elektronika-mechatronika, o kterou měl tento absolvent VUT zájem? „Nejprve proběhla určitá telefonická preselekce v češtině a angličtině. Při samotném pohovoru jsem byl dotazován na studium, bakalářskou a diplomovou práci, na předchozí pracovní zkušenosti a dostalo se i na volný čas.
Část pohovoru byla v angličtině. Na závěr přišlo i několik otázek z oboru. Také jsem byl seznámen s tím, co by mě na dané pozici po nástupu čekalo,“ popisuje absolvent Telekomunikační a informační techniky brněnského Vysokého učení technického.

Tomáš Nevole prošel výběrovým řízením úspěšně. Zapracování na pozici elektronik-mechatronik, na kterou byl přijat, mu následovně trvalo zhruba půl roku až rok. Jako čerstvý absolvent vstřebával velké kvantum nových informací jak prostřednictvím školení, tak vlastní aktivitou. „Na druhou stranu pro mě bylo výzvou zvyknout si na intenzivnější používání angličtiny, nikdy bych nevěřil, že až se budu vracet z týdenního školení v Německu, budu mít hlavu jako pátrací balón,“ směje se zaměstnanec společnosti Automotive Lighting.
 

Různorodá náplň práce

Tomáš Nevole se v jihlavské společnosti Automotive Lighting v současnosti věnuje především LED modulům, a to hlavně na poli testovacího hardwaru. Tento LED modules engineer pak dále zpracovává data k novým projektům tak, aby bylo po zahájení vzorkové výroby možné nové moduly v co nejkratší době testovat a analyzovat výpadky. A co konkrétní zakázky, na kterých se podílí? Momentálně je s kolegy nasazen na testování a analýzu, například v projektech pro Volkswagen, Audi, BMW či Mercedes-Benz. A co dělá Tomáš Nevole zrovna, když nepracuje? Věnuje se úpravám domu a rekreačnímu sportu a rovněž připravuje program pro děti a mládež v Junáku. „V době sociálních sítí a interaktivních hraček je skauting šance, jak udržet člověka v kontaktu se skutečnými přáteli, přírodou, životem,“ tvrdí mladý absolvent VUT.

 
 

„Zaměstnavatele většinou zajímá člověk aktivní, s chutí do práce, nežli „věčný student“, který si po skončení studií udělá dva měsíce prázdnin a svoje další čtyři měsíce nečinnosti zdůvodňuje tím, že „nemohl sehnat práci“. Pamatujte, že spíš nežli vy si vybíráte práci, tak práce si vybírá vás.“
 

Ing. Tomáš Nevole
LED modules engineer
Automotive Lighting, s. r. o.
www.al-lighting.cz

Fakulta elektrotechniky a komunikačních
technologií VUT

Telekomunikační a informační technika
Žije v Jihlavě.

V oboru pracuje 3 roky.

Na podobné téma

Startu podnikání předchází byznys plán

Naučit se jen jednu odbornost nemusí stačit

Ve dne studentem – v noci projektantem

Víte, že Masarykova univerzita je také chlebodárcem?