Jak se pracuje v McDonaldu

12. 12. 2012 | Beáta Koukalová
Rubrika: Práce, Brigády | Doba čtení: 2,5 minuty

V českých McDonaldech pracuje kolem 5000 zaměstnanců, přičemž řada z nich jsou studenti přivydělávající si v tomto fastfoodu brigádně. Firma má za 20 let působení propracovaný systém zaškolování nováčků i motivace pracovníků.

McDonald's, fastfood, brigádu, práce při studiu
McDonald's, fastfood, brigádu, práce při studiu

Zaučování nováčků

První den v práci může být pro nováčka dosti náročný. Nejdříve se seznámí s pracovním prostředím, podmínkami práce a zásadami a zvyky na pracovišti. Poté si bude muset rychle navyknout na práci v kolektivu a na vysoké pracovní tempo. Nejtěžší bude získat zručnost ostatních a zapamatovat si různé postupy, jak plnit hamburgery a ostatní produkty, kterých není zrovna málo.

Jakmile začne nováček zvládat všechny stanoviště, zařadí se mezi ostatní zaměstnance, kteří jsou na stanoviště přidělováni manažerem. Většinou pak co směnu střídají práci v kuchyni a u pokladny, či zaskočí na lobby (uklízení prostor pro zákazníky a WC).

Vztahy mezi zaměstnanci

Díky mnoha členům týmu a různorodému zastoupení z hlediska pohlaví, věku a kariérního postavení mohou být vztahy mezi zaměstnanci napjaté. Na druhou stranu není výjimkou, že si zde najdou blízké kamarády.

Jak je to například mezi nováčky a mazáky? „Mazáci nováčky většinou pouze zaučují a jejich společnost nevyhledávají. Pokud nováček projeví přátelskou povahu, je aktivní a vtipný, začleňuje se do společnosti mazáků rychleji,“ vysvětluje vztahy mezi zaměstnanci třiadvacetiletá studentka lektorství angličtiny Jana, která v McDonaldu brigádničila 2 roky.

„Já jsem pracovala vždy ve velmi přátelském kolektivu. V každé skupině se ale najde někdo nejoblíbenější a někdo nenáviděný, ale to druhé je spíše ojedinělé. Vesměs kamarádí všichni se všemi,“ osvětluje své zkušenosti s kolektivem Marika.

„Kolektiv v práci je celkem špatný, všichni si hrají na kamarády a za zády vás pomlouvají. Každý je ale jiný v práci a jiný venku. Mám zde ale spoustu blízkých lidí a myslím, že i člověka, který je mi víc než kamarádem“, přidává své zkušenosti osmnáctiletá studentka gymnázia Kristýna, která v „Mekáči“ pracuje přes dva roky.

Mzda

Mzda se odvíjí od barvy placky. Nováček začíná na cca 50 Kč/hodina hrubého. Mzda poté narůstá přibližně o 5-8 Kč/hodina při  získání nové placky. Povyšování z placky na placku je individuální a děje se většinou po cca 3 měsících. Plat manažera se pohybuje cca mezi 13 000Kč a 25 000Kč. „Bohužel, nepřijde mi adekvátní. Pro začátečníky možná ano, ale pokud je zaměstnanec vyučený a zvládá plnit své povinnosti na všech stanovištích, mělo by být platové ohodnocení vyšší,“ říká Jana.

Kristýna dodává: „Ohodnocení mi adekvátní rozhodně nepřijde. Na to, jak dřeme, dostáváme málo peněz.“ I přesto přiznává: „Pracovat bych tady chtěla ještě tak šest let brigádně a po skončení střední školy zde asi zůstanu natrvalo.“

Tato předestřená budoucnost není mezi brigádníky výjimkou. Nejeden nyní už stálý zaměstnanec si totiž do „Mekáče“ přišel pro studentský přivýdělek a už zůstal na trvalo.

Průběh pracovní směny

Pracovní směna bývá většinou osmihodinová, denní i noční. Brigádníkům McDonald vychází vstříc. Mohou totiž vykonávat i směny kratší a třeba jen o víkendu. Během osmihodinové směny má pracovník nárok na půlhodinou přestávku.

V pracovní době nesmí mít zaměstnanec hodinky ani mobil. Musí se dovolit výše postaveného, když chce odejít na toaletu. Během směny není dovoleno konzumovat jídlo. Pít zaměstnanec dovoleno má, ale jen tak, ab y nebyl viděn zákazníky.

Na jídlo a pití z McDonaldu zaměstnancům připadá sleva 50%. Nakoupit však mohou jen do částky 100 Kč za den. Potraviny a nápoje, které zákazníci nezkonzumují, se vyhazují. Zaměstnanci mají zakázáno je brát nebo jíst, i když jsou zcela netknuté (třeba neotevřená plechovka nebo pet láhev).

Na podobné téma

Nadšení pro módu při prodávání oblečení nesmí chybět

Co má zájemce vědět o brigádě v McDonaldu

TOP 10 letních brigád

10 nejčastějších brigád, kterými si přivyděláte na vánoční dárky