Bavilo ji bruslit. Teď trénuje krasobruslaře v Norsku

Její koníček přerostl časem v koně a nakonec se jí stal i prací. Aby před vyučováním stihla trénink, musela se několik let budit v pět hodin ráno. I díky tomu teď může studentka Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity trénovat krasobruslaře v hlavním městě Norska Oslu. Veronika si všechny náležitosti vyřídila ještě před odjezdem. Přinášíme její zkušenosti s prací v severské zemi.


Krasobruslení – u nás ne úplně populární sport, který díky své relativně malé členské základně asi nikdy nebude pravidelně vyprodávat stadiony. Ti, kterým již od mládí zalezl pod kůži, se s  ním celkem dobře mohou uživit. Ne závodní kariérou – do té se spíš musí peníze investovat, ale kariérou pracovní.

Jednou z možností je realizace svých schopností a dovedností v nejrůznějších show. 

Ta ale jde hůře skloubit se studiem na vysoké škole. Zbývá tedy ta druhá možnost – práce trenéra. A protože na zahraničních ledových plochách se dá počítat s většími výdělky, nelze se divit tomu, že kdo může, snaží se svou pracovní kariéru směřovat mimo český led.

Veronika se dostala díky svým pracovním schopnostem, které prokazovala už na ledních plochách u nás, na pracovní pobyt do hlavního města Norska, do Osla.
Práci již měla domluvenou předem, smlouva byla podepsána už v Česku. O to byl její začátek pracovního pobytu jednodušší. Jela na místo, kde to sice vůbec neznala, ale s pracovní smlouvou v kapse. Ubytování bylo také zajištěné, takže začátek téměř ideální.

„Jestli jste se rozhodli zkusit pracovně právě tuto zemi, určitě neprohloupíte. A aby prázdniny nebyly jen pracovní, domluvte si brigádu třeba na měsíc a pak se za vydělané peníze, pokud tedy s nimi nemáte jiné úmysly, rozjeďte poznávat tuto severskou zem,“ radí Veronika. Takový výlet přes severní polární kruh na souostroví Lofoty, dříve obývané Vikingy, určitě přinese spoustu nových zážitků a naplní fotoaparát opravdu jedinečnými záběry.

Mladá krasobruslařská trenérka radí, jak najít práci:

„Osobní obejití zařízení, kde by se vám práce zamlouvala, je zajisté nejlepší. Přijdete, poklábosíte s potenciálním zaměstnavatelem, předáte vytištěné CV a domluvíte se, jak se vám má v  případě zájmu o vaši osobu ozvat. Způsob sice dobrý, ale je nutné si uvědomit, že nejste sami, kdo má o nějaký ten letní přivýdělek zájem. Pokud tedy vsadíte vše na jednu kartu a vypravíte se s tím, že si určitě něco najdete, může se vám lehce stát, že se pracovní sen rozplyne a vy budete volat domů o převedení peněz na váš účet, abyste si udělali krásný výlet po norských zajímavostech. Neklesejte na mysli, zajímavostí je tam na objevování dost a dost a nakonec prázdniny jsou od toho, abyste si odpočinuli. Pokud nechcete riskovat, že o letní brigádu nezavadíte, je lepší nenechávat to náhodě a již v lednu začít svá CV rozesílat mailem.“


Jak si vidělat k Norsku v kostce

Na podobné téma

Workcamp – něco mezi prací a hrou

Vojtěch Pekárek: Práce v zahraničí umožňuje získat jiný pohled na vše

Pracovní dovolená na ostrově Rhodos

Učil jsem angličtinu v Indonésii. Díky AIESEC