Asi každý už někdy narazil na nabídku jistého přivýdělku – a mnoho lidí se zapojilo. Jen část z nich však něco skutečně vydělala. Pojďme se podívat na některé firmy, které fungují na principu přímého prodeje a provizí. Pro ty, co se na tuto práci hodí, jsme připravili soupis jedněch z nejrozšířenějších prodejních systémů v Česku. U většiny jsme zjistili i výši provizí, kterou z prodeje máte.
Avon – Jedna ze společností zabývajících se prodejem kosmetiky či parfémů. Zapojit se lze tak, že se na webu firmy zaregistrujete a stanete tzv. Avon lady či Avon gentlemanem. Nemusíte kupovat žádný startovací balíček – prostě se jen snažíte sehnat zákaznice, z jejichž nákupu pak máte provize. Čím dražší objednávku učiníte, tím větší je procentuální sleva – můžete dosáhnout až na 30%. Rozdíl mezi cenou, za kterou produkty prodáváte zákaznicím, a vaší cenou se slevou, je provize, díky které vyděláváte. Musíte však objednat nad 700 Kč, jinak platíte poštovné.
Oriflame – Podobně funguje i společnost Oriflame. Rozdíl je v tom, že výše objednávky neovlivňuje to, zda platíte poštovné. Můžete si zvolit, zda poštovné zaplatíte, nebo si místo toho koupíte určený produkt. Každý si může vybrat, zda zaplatí poštovné a nebude z toho nic mít, nebo si připlatí za produkt, který by si však jinak nekoupil. Stejně jako v Avonu má každá zaregistrovaná prodejkyně nad sebou další a další fyzické osoby, které z ní mají také provize. V Oriflamu jsou provize z produktů pětadvacetiprocentní.
Mary Kay – Další z kosmetických firem. Zde je třeba zakoupit startovací balíček a i zde funguje systém provizí – čím lépe se vám v prodeji daří, tím více vyděláváte. V Mary Kay existuje tzv. kariérový žebříček, takže na začátku každý ví, do čeho se pouští a čeho může dosáhnout.
LR Health & Beauty Systems – Společnost, která se zabývá přímým prodejem parfémů, kosmetických produktů a doplňků stravy, láká kromě tradičních provizí z prodeje také na automobil, na který prý mohou šikovní prodejci dosáhnout poměrně brzy. I zde je však zádrhel - pro prodej potřebujete některý ze startovacích balíčků, za který zaplatíte částku v několika stovkách i tisícovkách korun.
Dedra – Česká firma fungující díky síti „Dedrušek", které pomocí katalogů a webu představují produkty ekologické drogerie, nádobí apod. Zaregistrované členky nemusejí nakupovat žádné vzorky ani startovací balíčky. Provizi mají ze všech zákaznic třiadvacetiprocentní. Poštovné mají zdarma při nákupu nad 1000 Kč.
Tupperware – V této společnosti, zabývající se prodejem kuchyňských potřeb, se můžete stát jednou z poradkyň, které prezentují produkty koncovým zákazníkům. Není zde potřeba žádný počáteční finanční vklad, pouze prezentační taška. Její hodnota však nakonec bude splacena, a to z provizí z prvních prezentací.
Betterware – Firma nabízející potravinové doplňky či úklidovou drogerii. Zde je potřeba se zaregistrovat za určitý poplatek. Stejně jako všechny ostatní společnosti i tato funguje na základě odměn z provizí. Tato společnost je v ČR zatím krátce, ale zejména na sociálních sítích se rychle přidávají její příznivci.
Podmínky pro fungování vlastního podnikání jsou takové, aby měl člověk dostatek kontaktů, aby se nestyděl nabízet lidem „své" produkty, aby měl čas kdykoliv přijít za klientem. Když tedy narazíte na některý z lákavých inzerátů práce vhodné pro maminky či studenty, rozmyslete si, zda na to máte povahu a čas.