Finanční poradenství v bledě modrém

25. 2. 2015 |
Rubrika: Podivné brigády, Seriály | Doba čtení: 2 minuty

Když se na internetu objevila nabídka administrativní práce s hodinovým platem, neváhala jsem ani minutu a odpověděla na ni. Po několika neúspěšných měsících hledání brigády jsem ani nečekala, že mi někdo odpoví. Ale k mé radosti mě pozvali na pohovor. Do stejné firmy jsem se hlásila dvakrát, než mě vzali. Proto jsem se těšila, že půjde o žádanou pozici. Naneštěstí to bylo trošku složitější.

finanční poradenství, podvod, ovb
finanční poradenství, podvod, ovb

Zhotovitel projektů

Z internetových stránek jsem věděla, že se firma zabývá komplexním finančním poradenstvím. Finančního poradce jsem dělat nechtěla, v tom jsem měla jasno. Hlásila jsem se ale na administrativní pozici s názvem „Zhotovitel projektů“ a platem 80 Kč na hodinu a doufala, že doopravdy budu pouze vypracovávat projekty pro finanční poradce.


„Promiňte, máme plno“

Na druhém kole pohovoru jsem mluvila přímo s vedoucím firmy. Oznámil mi, že je mu líto, ale pozice zhotovitele projektů je bohužel plná. (Proč na ni tedy vypisují výběrové řízení?) Jediná možnost je nakombinovat si ji s „vedoucím obchodního týmu.“ Prý je to zajímavá práce s lidmi, která zahrnuje hlavně školení nových konzultantů. Je placená z provizí toho, co můj tým vydělá. Jako zkušenost k nezaplacení a administrativu, ve které mám jistý výdělek, mohu dělat alespoň na půl. Tyto myšlenky se mi honily hlavou, když jsem na nabídku kývla.
 

Bezplatná třítýdenní školení

Další podmínkou spolupráce bylo absolvovat sérii školení, která se konala několikrát týdně. Spousta byla z řad teoretických znalostí finanční gramotnosti, ale vedle toho se objevovala také školení obchodních strategií. Bylo nám řečeno, že znalosti konzultanta musíme mít všichni, nehledě na pozici, kterou budeme vykonávat. Bylo mi to divné, a tak jsem začala shánět informace zevnitř. Na seznamovací párty jsem poznala slečnu, která byla ve firmě na stejné pozici jako já už tři měsíce. Oznámila mi, že si za tu dobu ještě nic nevydělala. Prý po ní chtějí, aby dělala konzultace, ale ona se stále neodvažuje. Mají být tedy nabízené pozice jen nálepkou pro klasického finančního poradce?


„Kdybychom byli v OVB, tak…“

Tuto větu jsme často slýchali. Kdybychom byli v OVB, tak bychom vám pustili propagační video s luxusním zbožím, které si budete moci koupit, až u nás začnete pracovat. Ale to my dělat nebudeme, protože v OVB přece nejsme. Kdybychom byli v OVB, tak bychom vám dali prázdný seznam, do kterého budete muset vyplnit kontakty z řad vašich známých, které poté budete volat na konzultace. Naštěstí ale nejsme v OVB. Ony brožurky jsme ale skutečně dostali, pouze s tím rozdílem, že prý to není povinné, ale bylo by to dobré.


Firma bez lidí

Nakonec přišlo zjištění, že onen podnik vlastně tvoří pouze jednoho člověka, který je OSVČ a lidi pod ním také. Do dnes nevím, jestli a do jaké míry ona firma s OVB spolupracuje. Jestli například OVB nevybralo jednoho ze schopných pracovníků, který založil firmu vlastní, aby mohl pro OVB získávat více konzultantů. Vlastně to ani vědět nechci. V současnosti mám skutečnou administrativní pozici a jsem ráda, že jsem od Horák&Group dala prsty pryč.

Na podobné téma

Anglická farma: Brigáda mezi kapkami deště

8 typů profesí, které umožňují práci na dálku

1. díl: Mimouniverzitní aktivity aneb soutěž Hledá se novinář!

Cesta do Ameriky, cesta za dobrodružstvím