Za podnikáním se odstěhoval stovky kilometrů

Razantní změna života. K tomu se před čtyřmi roky odhodlal Petr Hrdlička, který na Masarykově univerzitě absolvoval obor Tělesná výchova a sport. Třebíčský rodák hned po absolutoriu narazil na tvrdou realitu pracovního trhu. Když po různých neúspěších skončil na úřadu práce, rozhodl se přestěhovat se z paneláku do horské chalupy a začal provozovat penzion v Jizerských horách.

0787 hotelier-petr-hrdlicka petr-hrdlickaRazantní změna života. K tomu se před čtyřmi roky odhodlal Petr Hrdlička, který na Masarykově univerzitě absolvoval obor Tělesná výchova a sport. Třebíčský rodák hned po absolutoriu narazil na tvrdou realitu pracovního trhu. Když po různých neúspěších skončil na úřadu práce, rozhodl se přestěhovat se z paneláku do horské chalupy a začal provozovat penzion v Jizerských horách.

Petr odešel podnikat i se svými rodiči a postupem času se k nim přidala i jeho přítelkyně Petra. Všichni si museli zvykat na jiný způsob života. „Zásadní odlišnost je v tom, že náš penzion je téměř na samotě, proto jsme oproti městu více závislí na autě. Pro mě je to ale velký klad, že jsme v přírodě, protože mám blíže ke sportům. Navíc v zimě je tu hodně sněhu,“ libuje si Petr. Hned druhým dechem ale přiznává, že jako podnikatel nemá na sportovní radovánky moc času. „V zimní i letní sezóně se ven moc nedostaneme, protože jsme se rozhodli, že budeme zvládat penzion (kapacita penzionu je až 70 lůžek – pozn. red.) jen ve čtyřech a nebudeme mít zatím žádné zaměstnance. Máme přesně rozdělené úkoly, takže to zvládáme, ale faktem je, že volný čas nemáme,“ připouští. V horské turistice jsou ale i slabší měsíce, kdy penzion není vytížený, nebo je dokonce zcela bez hostů, proto na jaře a na podzim má absolvent sportovní fakulty prostor pro sportování.

0787 petr-hrdlicka archiv-petra-hrdlicky

Rozjel penzion i bez zkušeností

Ze sportovního oboru do pohostinství je to pořádný kus cesty. Jak Petr Hrdlička připouští, volba podnikatelského záměru byla částečně i dílem náhody. „S vedením penzionu jsem zkušenosti neměl, táta je kuchař a máma vedla obchod, já jsem po škole pracoval jako provozní v hotelu, když jsem nemohl sehnat práci v oboru. Měli jsme tedy alespoň praxi ze služeb. Do penzionu v Jizerských horách jsme šli proto, že se k nám tato nabídka dostala přes známé,“ vykládá Petr a prozrazuje, jaké tajemství stojí za tím, že chátrající zanedbaný penzion bez stálé klientely znovu ožil hosty. „Doba cestování po Česku moc nepřeje, takže zdaleka nemáme stále plno, ale hosty jsme si získali osobním přístupem a snahou jim vždy vyhovět. Pokud mají požadavek na sortiment, volnočasové aktivity nebo třeba potřebují schovat motorky před deštěm, nic pro nás není problém, byť je to někdy na úkor našeho pohodlí,“ říká mladý hoteliér.

0787 hotelier-petr-hrdlicka petr-hrdlicka

V oboru uplatnění nenašel

Odchod z vystudovaného oboru Petra nemrzí, i když hned po absolutoriu se snažil najít uplatnění ve sportovním odvětví. „Nebylo to lehké rozhodnutí. Ale našel jsem pouze práce mimo svůj obor a nebyl jsem v nich spokojený. Z tohoto hlediska tedy bylo určitě lepší odejít do jiného regionu a začít podnikat,“ uvádí Petr.
Najít správný penzion k podnikání není jednoduché. Musí být v dobrém stavu a také v dobré lokalitě, kde je dostatek turistických zajímavostí. Proto si pro začátek rodina Hrdličkova penzion jen pronajala. „Osada Karlov v Josefově Dole, kde se penzion Alberto nachází, je v klidné lokalitě a nejbližší ski areál je odtud 800 metrů. Kousek od chaty také vede Jizerská magistrála, takže ubytování vyhledává hodně běžkařů. V létě tu zase máme hodně cyklistů, protože Jizerské hory nejsou tak vysoké, proto se to tu koly jen hemží,“ pochvaluje si lokalitu Petr a netají se tím, že už s rodinou uvažují o koupi něčeho vlastního. „Je to opravdu velký závazek. Takto velké penziony se pohybují minimálně okolo deseti milionů,“ uzavírá své povídání Petr Hrdlička, který se rozhodl zasvětit své podnikání hoteliérství na horách.

„V rodinném podniku je lepší trávit dovolenou odděleně.

 

VIZITKA
Mgr. Petr Hrdlička
provozovatel, číšník, PR manažer
Penzion Alberto
www.naspenzion.cz

Fakulta sportovních studií MU
Tělesná výchova a sport
Josefův Důl (Jizerské hory)
V oboru podniká 4 roky.

Jdi pracovat! 01/2012 ke stažení

Na podobné téma

Kavárenský byznys nejsou jen kafíčka, ale je to i komplexní práce

Coworkingové centrum pomáhá podnikavým mámám

Postřehy ze studentského podnikání

Darja Janíčková – práce virtuální asistentky