Nepřetržitý provoz, nekonečné noční směny, monotónní práce, stresující pracovní prostředí a špatný kolektiv. To je práce v továrně. Pro většinu odstrašující brigáda, které je třeba se vyhnout. Když si jí ale projdete, získáte skvělou životní výhodu – k úspěšnému dokončení studia budete namotivováni jako nikdy. Vrátit se tam jako stálí zaměstnanci chtít rozhodně nebudete.
Pro mnohé z nás zní brigáda v továrně jako sci-fi nebo špatný vtip. Vysokoškoláci přece do továrny nepatří, rozhodně ne na post dělníka či dělnice. Nebo snad ano?
Škatulkování v tomto ohledu není na místě. I vysokoškolák potřebuje peníze. Před ostatní uchazeče ho přitom jeho znalosti neposunou. Nic naplat, že složil zkoušku z fyziologie na výbornou nebo že se plynule domluví litevsky. Trh práce je přesycen, vysokoškoláků je mnoho a práce málo. A tak těžce nabyté vědomosti zůstávají fakticky neupotřebitelné.
Dělnická brigáda je v takovém případě možností. A ne pro všechny zájemce o brigádu to musí být až možnost poslední. Někteří práci v továrně přímo vyhledávají. Co za tím vězí? Oproti jiným brigádám nadprůměrné finanční ohodnocení. Díky studentským slevám na dani, příplatkům a přesčasům se výdělek může přiblížit až k dvacetitisícové hranici. Není přitom výjimkou, že si brigádníci vydělají více než stálí zaměstnanci.
Právě vysoký výdělek je hlavním lákadlem. Na druhou stranu se v porovnání s pracovními podmínkami může jevit ne jako nadstandardní, ale jako adekvátní, či dokonce nízký. Záleží na odolnosti a nátuře toho kterého brigádníka.
Další výhodou tovární práce je dobrá dostupnost. Továrna se většinou nachází v místě bydliště brigádníka nebo alespoň v blízkém okolí. Není přitom výjimkou, že v továrně pracují rodinní příslušníci nebo známí, kteří k získání brigády často dopomohou.
K vykonávání samotné práce pak brigádníci nepotřebují nic víc než průměrnou inteligenci a zručnost a obvyklou fyzickou a psychickou odolnost. Žádné nadstandardní schopnosti se od nich nevyžadují. V tom ale může být háček. Vysokoškolák se při nedostatečné seberealizaci může cítit nedoceněn. Jeho sebevědomí tak může zaznamenat pád o několik příček. Pokud ale u práce vydrží dost dlouho, tato negativa vykompenzují dobrý pocit z překonání sebe sama společně s vysokou výplatou.
I když práce není nijak zvlášť složitá, je náročná svou monotónností, vysokým pracovním tempem a dvanáctihodinovými, někdy i nočními, směnami. Případný žalostný kolektiv a nevalné pracovní prostředí s hlukem, horkem nebo zápachem práci také nijak neulehčí.
V poslední době před brigádníky zůstávají uzavřeny i dveře továren. Pokud budete mít to štěstí (ano, čtete správně) a podaří se vám stát na měsíc či dva dělníkem či dělnicí, vězte, že si vyděláte slušné peníze a poznáte sebe sama. Poznáte, jak těžce někteří pracují, a toto prozření pro vás bude dostatečně silným motivačním faktorem k dostudování vysoké školy. I když ani to zřejmě v nadcházejících letech nebude zárukou, že se za pás po pár letech nepostavíte znovu. Hodně štěstí.