„Trpělivost stipendia přináší,“ říká zkušená lovkyně „stýpek“

10. 1. 2012 | Lucie Černá
Rubrika: Vzdělávání, Studium | Doba čtení: 2,5 minuty

Je magistra českého a německého jazyka, pracuje, studuje německý jazyk na doktorátu, učí němčinu Čechy a češtinu cizince, v kapele hraje na klarinet, věnuje se břišním tancům, navštěvuje řadu jednodenních školení a kurz angličtiny završila složením zkoušky FCE a PET. To vše zvládá Milada Bobková s úsměvem na rtech. Kromě toho se také postupněstala "odborníkem" na získávání zahraničních stipendií.

stipendium, erasmus, prospěchové
stipendium, erasmus, prospěchové

Pokud vás láká vůně dálek a během studia byste se rádi podív ali někam do zahraničí, neváhejte a zkuste si zažádat o nějaké stipendium. Nemusí to vyjít hned nebo pokaždé, ale vyplatí se nevzdat a zkoušet to dál. Své o tom ví i Milada Bobková.

"Ve čtvrtém ročníku jsem se přihlásila na Erasmus. Přijato bylo z 20 uchazečů 15 a já jsem samozřejmě zůstala mezi neúspěšnými," vzpomíná na svou první zkušenost se stipendii.
Po prvotním zklamání se na ni ale přece jen usmálo štěstí, když se 2 uchazeči odhlásili a tak podzimní semestr roku 2004 strávila v Německu s 340 € na měsíc.

Pobyt tam ji nadchl, rozhodla se tedy v roce 2006 vyzkoušet rakouské stipendium AKTION na dokončení diplomové práce. Kromě touhy dokončit diplomku Miladu lákalo i 800 € stipendia měsíčně. Po vynaložení nemalých nákladů za úřední překlady dokumentů do němčiny se dozvěděla, že stipendium nedostane. Nenechala se tím odradit a zažádala si o německé předdiplomní stipendium organizace DAAD, které slibovalo 600 € na měsíc. Ani to však nevyšlo.

"Jelikož trpělivost nejen růže, ale i stipendia přináší a navíc do třetice všeho dobrého, přihlásila jsem se na stipendium Free Mower, kde si vyberete univerzitu, na které chcete výzkum k diplomce provést. Potřebujete k tomu doporučení učitele na dané univerzitě, což není vůbec lehké," popisuje Milada své další snažení.

Poslala tedy více než na 10 univerzit svůj výzkumný záměr. Většina ani neodpověděla a ze 2 odpověděli zamítavě. Když už to chtěla vzdát, poradil ji jeden lektor na germanistice, na koho by se mohla obrátit pro potřebné potvrzení. Výše stipendia nebyla tak závratná. "Bydlela jsem u známého za 150 €, ale ze stipendia mi zbylo asi 500 korun. Ještěže jsem měla našetřené peníze z letní brigády v Německu, ale za tu krásnou Vídeň to stálo," rozplývá se i po letech.

Po dokončení studia byla rozhodnuta jednou pro vždy skoncovat se zahraničními pobyty a studiem celkově a nastoupit do pracovního procesu v tuzemsku. Vše ale bylo jinak. Na rok odjela do Německa pracovat v hotelu na recepci. Po studiu se ji ale v Německu začalo stýskat  a přihlásila se na doktorát.

"V dubnu 2008 jsem udělala přijímací zkoušky, v srpnu se vrátila z Německa, začala pracovat ve firmě a dálkově studovat. A také vzpomínat, jak byl život na stipendiu krásný," předesílá další události.

Na jednom doktorandském semináři ji spolužačka přivedla na myšlenku využít krátkodobého stipendia, které se dá skloubit s prací. "Opět jsem oslovila profesora z Universität Wien, od kterého jsem už jednou doporučení dostala, znovu se přihlásila na stipendium AKTION na www.dzs.cz a tentokrát to vyšlo bez problémů," usmívá se teď už zkušená lovkyně stipendií.

Loni neodolala a žádala znovu. Tentokrát na Stipendien der Stipendienstiftung der Republik Österreich, které našla v databázi stipendií na www.grants.at. Chtěla jet kvůli práci opět na měsíc, ale on-line formulář měl přednastavenou kolonku na 4 měsíce, kterou nešlo změnit. Stipendium i souhlas zaměstnavatele získala lehce.

"A tak v březnu odjíždím na čtyřměsíční stipendium k dokončení dizertační práce, a jestli to bude poslední stipendium mého života, bůhví. Ona totiž existují také postdoktorandská stipendia."

Na podobné téma

Tipy, jak na Erasmus. Ověřeno na vlastní kůži

Dobrá vůle na cestách

Neměl jsem kde cvičit, říká zakladatel workoutového hřiště

O studijní cestě na sever