ELSA: spolek pro budoucí právníky

ELSA je organizace sdružující studenty práv napříč českými a evropskými právnickými fakultami. Pojďme si představit možnosti, výhody a aktivity které ELSA nabízí. Hlavní činnost se dělí na dvě části: AA – akademické aktivity a S&C – semináře a konference.

0640 elsa-funny- weekend archiv-spolkuELSA je organizace sdružující studenty práv napříč českými a evropskými právnickými fakultami. Členem ELSA je zhruba 30 000 studentů na 200 univerzitách ve 41 evropských zemích. V České republice má ELSA 4 základny – v Praze, Olomouci, Plzni a  v Brně. Pojďme si představit možnosti, výhody a aktivity které ELSA nabízí. Hlavní činnost se dělí na dvě části: AA – akademické aktivity a S&C – semináře a konference.

Akademické aktivity

První známku činnosti ELSA (= Evropské sdružení studentů práv) může každý prvák poznat přímo „na tělo“ na Seznamovacím funny weekendu, který ELSA pořádá. Jak už název vypovídá, jde o zábavnou víkendovou akci pro prváky, která se koná za účelem seznámení a pobavení.

0640 elsa-funny- weekend archiv-spolku

V půlce listopadu pak na všechny čeká imatrikulační ples. V průběhu roku se studenti mohou účastnit Deskovek (hraní deskových her), bowlingového turnaje a nebo sportovních akcí. Poměrně novou aktivitou, nad kterou ELSA také drží záštitu, je Burza učebnic. Studenti zde mohou prodat již nepotřebné učebnice a nakoupit od starších spolužáků učebnice „nové“. Nabízené knihy si zájemce může „očihnout“ a ohmatat podle libosti, takže je koupě zajíce v pytli vyloučena.

0640 elsa-burza-ucebnic archiv-spolku

Nahlédnout ústavním institucím „pod pokličku“ umožňují tzv. Návštěvy, při kterých mohou studenti navštívit Ústavní soud, Nejvyšší správní soud, Nejvyšší soud a další významné instituce. Součástí návštěvy bývá debata s některým význačným představitelem dané instituce. Skvělá možnost jak vidět něco, co běžně k vidění není.

0640 elsa-logo archiv-spolkuPro vskutku aktivní studenty jsou pořádány Moot courty – jde o specializované soutěže zaměřené vždy na určité právní odvětví, ve kterých studenti zařazení do týmů pracují v několika kolech na různých příkladech. Nejlepší týmy se potom utkají v simulovaném soudním jednání, kterým každý Moot court končí.

Své znalosti mohou studenti zužitkovat v Essay Competition, kterou vypisují velké advokátní kanceláře. Studenti mají za úkol napsat práci na dané téma a ty nejlepší čeká „sladká“ finanční odměna, anebo také „jen“ návštěva zadávající kanceláře. Pro zvědavce jsou pořádány Open Days! Během nich mohou studenti poznat na vlastní kůži, jak vypadá takový jeden všední den v advokátní kanceláři.

Semináře a konference 

ELSA pravidelně pořádá semináře s nejrůznějším zaměřením. Studenti mohou navštívit semináře týkající se tématu, které aktuálně hýbe veřejností, besedy se zástupci právnických profesí či besedu s některou význačnou osobností českého práva s názvem Křeslo pro hosta.

0640 elsa-kreslo-pro-hosta archiv-spolku

V rámci Bilateral a Institutional Study Visit mohou studenti navštívit buďto jinou lokální skupinu nebo některou z evropských institucí (Rady Evropy, OSN, NATO, Evropské komise…). V ELSA Legal Workshopu studenti zažijí právo tak, jak působí v praxi při řešení kauz za pomoci profesionálních advokátů. Nejnáročnější akcí jsou Konference. V minulých letech ELSA zorganizovala např. konferenci na téma „Holocaust & War Crime Prosecution" či Summer Law School.

0640 elsa-letni-skola archiv-spolku

Jak říká president brněnské organizace ELSA, mezi jedny z nejdůležitějších akcí patří Job-fair KONTAKT, který probíhá dvakrát ročně na právnické fakultě, a kde se prezentují různé právní společnosti a advokátní kanceláře, studenti nosí životopisy a hledají tak svého budoucího zaměstnavatele a v neposlední řadě také program STEP (Student Trainee Exchange Programme), přes který mohou členové zkusit vyjet na zahraniční pracovní stáž a okusit praxi v jiných podmínkách, než těch českých. V nabídce jsou například i Světová zdravotnická organizace, Rada Evropy a mnoho dalších. Veškeré organizační záležitosti zajišťuje právě ELSA, takže uchazeč se nemusí skoro o nic starat. Veškeré akce naleznete na www.elsa.cz/brno, kde i zjistíte, jak a kam se na akce přihlásit.

0640 elsa-job-fair-contact archiv-spolku

Na podobné téma

LeMUr.cz – šance pro začínající novináře

Spolek archivářů nepůsobí v hloubi archivů

Virtuální veletrh Career Days bude 2.12. On-line!

Spolek sportovců: Dobrovolníci FSPS