Jak se dělá ples aneb přijďte si nejen zatančit

"Ples je vítanou záminkou pořádně se vyšvihnout, vyrazit si někým, oprášit kroky z tanečních, být vzhůru do rána, dát si něco dobrého k pití, poznat nové lidi, nebo konečně poznat ty, o kterých jste si mysleli, že je znáte. Uspořádat ples je jeden z nejlepších nápadů, jak lidi, které něco spojuje, seznámit, uvolnit napětí a upevnit vzájemné vztahy, ať už je spojuje záliba ve fantasy, studium stejné fakulty nebo život v jednom městě.

Ples je vítanou záminkou pořádně se vyšvihnout, vyrazit si někým, oprášit kroky z tanečních, být vzhůru do rána, dát si něco dobrého k pití, poznat nové lidi, nebo konečně poznat ty, o kterých jste si mysleli, že je znáte. Uspořádat ples je jeden z nejlepších nápadů, jak lidi, které něco spojuje, seznámit, uvolnit napětí a upevnit vzájemné vztahy, ať už je spojuje záliba ve fantasy, studium stejné fakulty nebo život v jednom městě. Ale co to vlastně znamená, uspořádat ples? Zkusím vám to přiblížit na příkladu Plesu SU FI, který bude 30. března v KC Semilasso.

S přípravami se musí začít s velkým předstihem. K pořádání akce, jakou ples je, nestačí osoba fyzická, je potřeba osoby právnické, a jen její založení na ministerstvu chvíli zabere. Mezitím je dobré si říct, pro koho ples bude, aby se pak důležité věci mohly rozhodovat s ohledem na preference návštěvníků. My jsme si řekli, že chceme ples, který bude spíše poloformální, ale na kterém si lidé opravdu zatančí to, co se naučili v tanečních, také že to bude ples FI a bude to na něm znát.

Hned jak vznikne vaše právnická osoba, je třeba vybrat místo a zarezervovat nějaký pěkný termín. Zrovna v Brně je situace se sály nepříjemná, nejlepší je asi Semilasso, které jsme také vybrali. Termín ovlivní celá řada faktorů: ať to není v době polosemestrálek, ne uprostřed týdne a ne o víkendu, ať mají volno v Semilassu, ... nakonec vám v průniku všech požadavků zbude možností doslova pár.

Jakmile máte pevné datum i místo,můžete začít hledat zároveň sponzory i kapelu, protože ty zajímá hlavně kdy a kde. Kapel, které ve svém repertoáru mají krom odrhovaček i písničky, na které se dá tancovat, je jako šafránu, ušetříte si mnoho problémů, pokud od požadavku tančitelnosti upustíte, nám však bylo pochváleno, že se u nás uplatní znalosti z tanečních pečlivě trénované v Tančírně, tak si tu práci dáváme.

Asi nejnevděčnějším bodem programu je tombola. Na to, že celkem nezabere ani tu hodinu, je s ní nejvíc práce. Musí se oslovit obrovské množství sponzorů, vymyslet, jak budete prodávat lístky a jak je budete losovat, nahlásit tuto hazardní hru (věřili byste tomu?) příslušným úřadům, ceny převzít, uskladnit, pak dovést a nakonec vymýšlet co se sirotky, pro které si nikdo nepřišel. Přesto jsme tombolu ze stolu nesmetli a o půlnoci se budou tahat losy z klobouku.

Naopak vytváření programu je docela příjemné. Najít zajímavé vystoupení zabere jistý čas a vyptávání, ale můžete se na ně alespoň těšit. Zpestřením programu je u nás tradiční Taneční soutěž, porotují ji vystupující tanečníci, kteří nejdříve sami předvedou, jak se to dělá. Protiváhu k tančení tvoří vystoupení druhé, které letos obstarají žongléři a hraní si se světýlky.

Z hlavních věcí zbývá ještě vybrat dobré moderátory a požádat o zahájení plesu co nejlepší osobu, třeba děkana fakulty. Když už máte zařízeno vše výše uvedené, můžete si pohrát s detaily, například s jídelním a nápojovým lístkem baru nebo řešením sporu, zda výzdoba bude obsahovat CDčka i diskety.

A pak už je tu den D, připraví se sál, dostojí se všem slibům sponzorům, ve správnou chvíli se otevře sál návštěvníkům a během večera se objeví hromada nečekaných problémů, které vyřešíte tak, že návštěvníci nic nepostřehnou, možná stihnete si zatančit i shlédnout vystoupení, ve smluvenou ranní hodinu pak vyprodovíte i nejnadšenější účastníky, sklidíte výzdobu, prasknete poslední balónek a bude nejvyšší čas začít plánovat další ročník.

Příprava plesu s sebou nese spoustu starostí a zodpovědnosti, ale zároveň hromadu zkušeností, kontaktů a poznání zajímavých lidí, třeba vystupujících, a největší odměnou jsou reakce návštěvníků. Jak se nám povedl ten letošní se můžete přesvědčit 30. března v KC Semilasso.

Na podobné téma

ELSA dělá akce pro právníky

Myšlenkové mapy

Ráda dělám věci, které mají smysl, říká šéfka spolku

Být mezinárodní je IN