Trochu života do životopisu

Na našem serveru jsme vám již nabídli několik desítek článků o tom, jak správně napsat životopis. Ale není radno podceňovat ani formální stránku věci. Pokud má číst personalista monotónní hromadu černo-bílých papírů, proč mu tam nevložit něco barevnějšího, zajímavějšího?

absolvent, hledání práce, cv, životopis
absolvent, hledání práce, cv, životopis


Šablony a vzory

Jestliže chcete životopis jen ozvláštnit, postačí vám originální font, trocha barvy či drobný grafický prvek. Pokud si sami netroufáte tyto prvky nakombinovat, pomůžou vám nejrůznější šablony a vzory, které můžete nalézt na internetu. O používání šablon v textových editorech se můžete více dočíst tady. Vaše CV tak zůstane přehledné a jednoduché, ale přitom bude zajímavější a přitažlivější graficky.


 

Webové aplikace

Pokud jste trochu náročnější a lákají vás větší grafické prvky nebo originální rozložení stránky, jsou vám na internetu k dispozici nejrůznější aplikace. Po zadání hesla „Create CV“ do vyhledávače si můžete vybírat. Princip je jednoduchý a ve většině případů stejný – do předpřipravených formulářů vyplníte své nacionále, dosažené vzdělání a pracovní zkušenosti. Poté si vyberete vzhled vašeho životopisu a volbu potvrdíte. Hotové CV si pak pouze stáhnete a vytisknete.
 

Vlastní grafika

A jsme u kategorie „udělej si sám“, kdy si vzhled vašeho životopisu navrhnete od začátku sami. Záleží pouze na vaší kreativitě a umění pracovat s grafickými programy. Shrnete tak nejen své dosavadní zkušenosti, ale ukážete svému potenciálnímu zaměstnavateli svoje praktické schopnosti a osobnost.


Pouze pro odvážné!

A je zde poslední kategorie. Zcela neotřelé životopisy, které vlastně na první pohled ani životopisy nejsou. Jedná se o různé krabičky (jako třeba „dárek“ od naší redaktorky Adély), psaníčka či nádobky, které skrývají informace o vaší kariéře. Jde o jakýsi nástroj sebeprezentace, neboť do krabičky můžete vložit své výrobky či návrhy.

V tomto případě musíte být nejen odvážní a nesmírně kreativní, ale především si musíte uvědomit, komu takové CV adresujete. V případě různých designových studií či reklamních agentur bude takový počin trefou do černého. Těžko byste jej však posílali do banky či advokátní kanceláře.


Všeho s mírou

Ať už se rozhodnete pro životopis vytvořený na internetu nebo si vyrobíte obálku z vlnité lepenky, musíte mít na paměti několik věcí. První z nich je, aby životopis zůstal přehledný a čitelný. Účelem CV je personalistovi přiblížit fakta o vašem dosavadním profesním životě, nikoli ho donutit půl hodiny luštit nečitelný font.
 
Nesmíme zapomenout ani na pravdivost a správnost uvedených údajů. Vymýšlet si v životopise a ještě ho mít plný gramatických chyb a překlepů – to nenapraví ani ta nejvychytanější grafika.
 
A v neposlední je třeba myslet na určitou míru vkusu a vzít v potaz to, komu se CV na stůl dostane. Tedy přizpůsobit vzhled a zpracování určitým zvyklostem, které vládnou v tom daném odvětví. V tomto případě skutečně platí, že méně je často o dost víc.
 
Další originální životopisy najdete zde nebo tady.
 

Na podobné téma

Jak projít filtrem u personalisty II: 10 rad, kde získat další plusové body

Jaké změny čekají zaměstnance a podnikatele v roce 2017

Konec pracovního poměru: jak z kola ven

Jak se odstřelit u výběrového řízení