Trainee program

26. 5. 2015 | Julie Veselá
Rubrika: Rady, Kariérní základ | Doba čtení: 2 minuty

Absolventům se nabízí skvělá příležitost v podobě trainee programu, který konečně objevují i firmy v Česku. Do dvou let od ukončení studia se můžete hlásit do trainee programů firem a nastartovat svoji kariéru naplno.

trainee program, kariéra
trainee program, kariéra

Jak hledat trainee program?

Nejčastěji otevírají trainee programy mezinárodní společnosti se zaměřením na segment rychloobrátkového zboží, financí, obchodu a samozřejmě IT. Nabídky můžete najít jak na pracovních portálech, tak na pracovních veletrzích, ale i prostřednictvím online HR kampaní. Jelikož se sociální sítě staly součástí každodenní komunikace, využívají je i firmy ke komunikaci s mladými lidmi. Na bannerové reklamy či sdílené nabídky trainee programů narazíte na Facebooku, Twitteru nebo LinkedInu. Udělejte si svůj medailonek a napište něco o svých motivacích, což se vám bude hodit při postupu do výběrových kol. Co všechno je vhodné zmínit ve vašem životopise, když uvažujete o trainee programu nebo zrovna vyzvídáte u firem z vlastní iniciativy.
 

Nejvíce se naučíte prací

Přestože tyto programy nabízejí zejména nadnárodní společnosti, je jejich počet značně omezen. Pokud se přihlásíte do trainee programu, budete muset absolvovat výběrové řízení, které může být i více kolové. O tom, co vás může potkat na takovém výběrovém řízení, si můžete přečíst zde. Jestliže vás vyberou do trainee programu, tak nastoupíte jakousi přípravku na budoucí pozici. Seznámíte se s pracovním prostředím, firemní kulturou a prací v kolektivu. Navíc si zde ověříte, jak to chodí v praxi a jak to opravdu bývá s propojováním praxe a teorie. Nejprve navštívíte všechna oddělení, abyste získali povědomí o tom, jak to ve firmě funguje a kdo má co na starosti. Nemine vás ani osvěta o portfoliu společnosti, které musíte zmáknout. Pak vás bude postupně váš mentor zasvěcovat do pracovních úkolů a předávat vám část zodpovědnosti za jejich plní.


Výhoda trainee programu

Trainee program trvá 6 až 18 měsíců a jedná se o placenou práci na plný úvazek. Během programu můžete využívat téměř všech výhod, které firmy nabízejí svým zaměstnancům. Některé společnosti připravují pro své trainee i speciální školení měkkých dovedností, self-leadership nebo pravidelná setkání s koučem vedená v anglickém jazyce. Tato pracovní příležitost je skvělá právě v tom, že téměř každý, kdo ji absolvuje, po čase získá i pracovní místo a stane se zaměstnancem firmy. Zaměstnavatel totiž nemá důvod hledat zase nového zaměstnance, když investoval potřebný pracovní čas i peníze právě do vás. A nebo se taky rozhodnete, že chcete dělat úplně něco jiného, protože vás zvolený obor nebo práce nenaplňuje. Ve svém životopise budete mít rázem juniorskou zkušenost, která vás posune k vytoužené práci zase o kousek blíž.
 

Na podobné téma

Trainee program

Výběrové řízení

Stáž

Motivační dopis