Tiskárna je základním kamenem vaší home office. Jak se zorientovat v nabídce?

8. 11. 2018 | Eva Blechová
Rubrika: Tipy | Doba čtení: 3 minuty

Tiskárny a tiskoviny patří k běžné rutině našeho každodenního pracovního života. Ve firemní kanceláři je bereme jako samozřejmost, staří dvojklik ctrl+p a už se to tiskne. Ale co když pracujeme z domu? Tiskárnu potřebujeme, ale jaká je ta vhodná pro váš home office? Nejčastější požadavky jsou, aby tiskla hezky a levně.

Business photo created by freepik - www.freepik.com</a>
Business photo created by freepik - www.freepik.com

Pokud pracujete z domu, většinou potřebujete tiskárnu. Tiskárna pro domácí kancelář by tedy měla být za rozumnou cenu. Zároveň je ale třeba dbát na kvalitu a spolehlivost. Na výběr jsou dva základní druhy tiskáren – inkoustová a laserová.

Tisknu často. Laserem

Laserová tiskárna se vyznačuje nižšími provozními náklady a rychlejším tiskem než inkoustová tiskárna. Proto je vhodná převážně pro častý tisk dokumentů a textů i ve větším množství. Dnes si můžete vybrat z černobílých i barevných tonerů do tiskáren. Laserová technologie se naopak nehodí, pokud potřebujete tisknout vysoce kvalitní obrázky, grafy a fotografie. Zajímavým řešením pro domácí kancelář je také multifunkční tiskárna, která zároveň obsahuje i kopírku a skener.  

Na trhu s laserovými tiskárnami je opravdu z čeho vybírat. Mezi některé značky laserových tiskáren patří například Brother, Canon, HP, Samsung, Dell, Ricoh, Toshiba, Panasonic, Xerox a další.

Tisknu ve vysoké kvalitě. Inkoustově

Pokud netisknete příliš často, je inkoustová tiskárna tím pravým. Tiskárnu pořídíte v řádech několika málo tisíc korun. Je poměrně malá a hodí se jak pro tisk dokumentů, tak pro tisk fotek ve vysoké kvalitě. Jejich nevýhodou ale je, že při velmi malé frekvenci používání inkoust vysychá, a navíc po čase výtisk bledne. Náplní do inkoustové tiskárny je inkoust. Ten se doplňuje do cartridge (tiskové kazety) pomocí lahvičky. Výhodou jsou nižší náklady na tisk.

Na trhu není takové množství inkoustových tiskáren, tak jako u laserových, ale vybírat můžete například ze značek Brother, Canon, HP, Epson a pár dalších.

Inkoust vs. laser

Typ tiskárny volte tedy hlavně podle toho, co budete tisknout a jak často. Pokud tisknete často a hlavně dokumenty, volte spíš laserovou tiskárnu. Jestli tisknete méně často, ale spíš prezentační materiály s obrázky, volte inkoustovou tiskárnu.

Laserové tiskárny Inkoustové tiskárny
větší objem tisku

rychlý tisk

vhodné na tisk dokumentů, grafů 

nižší kvalita při tisku obrázků

barevná stálost

dražší než inkoustová

prostorově bývá větší

výběr na trhu

náplň: tonery

méně častý tisk

pomalejší tisk

 vhodné pro tisk dokument, fotek i grafů

vyšší kvalita tisku fotek a obrázků

časem inkoust bledne

levnější než laserová

menší než laserová

menší výběr na trhu

náplň: inkoust

Jak na tisknutí ušetřit

Přestože provoz tiskárny není příliš cenově náročný, i na něm se dá ušetřit. Pokud potřebujete tisknout pouze dokumenty, můžete volit levnější papír. Pro kancelářské potřeby se používá nejčastěji xeroxový papír, jehož nejčastější parametry jsou: velikost papíru A4, gramáž 80 g/m2, množství 500 kusů v balíku. U dodavatelů najdete různé ceny balíků xeroxového papíru. Cena takového balíku se pohybuje okolo 100 Kč. Papíry s vyšší gramáží nebo speciální papíry jako např. fotopapíry, termopapíry apod. jsou samozřejmě dražší. Levnější variantou je například 100% recyklovaný papír do tiskáren. Ten se vyrábí z papírového odpadu a vyznačuje se menší bělostí než u klasických papírů. Na druhou stranu ale šetří životní prostředí. Při výběru a koupi vždy zkontrolujte, zda je daný papír vhodný pro Vaši tiskárnu. Používání nekvalitních papírů může poškodit tiskárnu.

 

Ušetřit víc než pár korun můžete například na tonerech a inkoustech. Není třeba platit za drahé originální (značkové) náplně do tiskáren. Dnes jsou totiž k dostání i kompatibilní náplně do tiskáren. Jejich výhodou je, že neplatíte za značku, takže jsou levnější než ty značkové, ale zároveň jsou stejně kvalitní a vyrábí se pro každou tiskárnu.

Shrnutí

Je důležité, aby si každý při výběru tiskárny ujasnil, co tiskne a jak často. Podle toho se pak může rozhodovat mezi inkoustovou nebo laserovou tiskárnou. Dnes se na trhu v obou typech prodávají varianty černobílé, barevné i multifunkční. Pro domácí kancelář je ale vhodné investovat do multifunkčních tiskáren, které nabízejí kromě tiskárny také kopírku a skener. Provoz tiskárny po finanční stránce lze ovlivnit například volbou papíru nebo využitím kompatibilních náplní, ať už inkoustové náplně či tonery do tiskáren.

Na podobné téma

Chcete něco ušetřit na nákupech? Hledejte slevové kupóny

TIP NA KNIHU: Myšlenkové mapy v byznysu

TIP NA KNIHU: Jak hledat a najít zaměstnání

TIP NA KNIHU: Jak sebevědomě jednat s šéfem