TIP NA KNIHU: Umění kreativního myšlení

11. 10. 2013 | Adéla Beranová
Rubrika: Tipy, Kniha

Motivační kniha vydavatelství Computer Press Umění kreativního myšlení nabízí vhled do světa objevitelů a netradičního uvažování. Pomocí návodů, příkladů a pomůcek slibuje pomoc při rozvoji tvůrčího přemýšlení a autor v ní zasvěceně popisuje, jak se dobrat úspěchu. V mnoha ohledech se mu to i daří.

0958 Umeni-kreativniho-mysleni CPressBritský voják John Adair má za sebou pestrou kariéru. Mimo působení v armádě a u námořnictva byl také asistentem na operačním sále a jako učitel. Napsal přes padesát knih, ve kterých se zabývá motivací, vůdcovstvím, ale i řešením problémů. V publikaci Umění kreativního myšlení radí s rozvojem netradičního myšlení a objevování nových perspektiv. Ovšem už kniha samotná vyžaduje otevřený přístup. Autor sice radí v obecné rovině, ale jeho příklady a cvičení souvisí úzce s přírodními a technickými vědami. Pro převedení myšlenek na život to chce paradoxně trochu kreativity.
Kreativní myšlení je spojené se skokem do neznáma, člověk hledá něco nového a neznámého. Autor knihy Umění kreativního myšlení radí: „Zaměřte se nejprve na něco, co potkáváte každý den. Vezměte tužku a papír a najděte si půlhodinku. Soustřeďte se na to, co nevíte.“ Vzory k řešení veškerých problémů hledá autor v přírodě, kde už nejspíš existují. Ani nedostatek odbornosti není pro kreativitu žádnou překážkou.

0958 Umeni-kreativniho-mysleni CPressK rozvíjení schopností používá John Adair hned několik způsobů. Prvním z nich je pozorování. Většina lidí podle něj nepozoruje, pouze vidí. „K procvičování je dobré kreslení nebo skicování,“ radí v kapitole nazvané Mějte oči otevřené. Skvělé je také aktivní naslouchání. „Bez naslouchání nemá smysl mluvit,“ popisuje poeticky. Stejně i čtení knih může stimulovat schopnost kreativního myšlení.

„Kniha je plná fascinujících příběhů, geniálních objevů z různých sfér lidské činnosti. Změna myšlení je nutná, konec stereotypů! Kreativita přeje připraveným – čekejte neočekávané.“ – Vít Baloušek, zakladatel značky Good Ideas, autor knihy Žijte a myslete kreativně

Publikace Umění kreativního myšlení radí i v naprosto praktických otázkách, jak uvést myšlenky v život. „Dělejte si poznámky, ale nesnažte se být příliš systematičtí.“ Překvapivě autor neradí ani vyčkávat na inspiraci, je podle něj lepší se posunout s velkými obtížemi alespoň o centimetr než vůbec. V tom je důležitá odvaha a vytrvalost.
Publikace vydavatelství Computer Press je příjemnou inspirací pro všechny, kteří by se rádi rozvíjeli, ale nejsou si úplně jistí, jak to udělat. Umění kreativního myšlení přináší nejen rady a teoretické návody, ale i příklady z praxe, sebereflexní testy a praktické návody. Stále jde ale jen o knihu motivační, která může pomoct, ale sama za čtenáře myslet nebude. Rozhodně se podle ní nestanete ze dne na den slavným spisovatelem ani vědcem. Může ale pomoct s prvními pokusy o vykročení ze zajetých kolejí.

Ukázka z knihy: 

Procvičujte serendipitu
Serendipita je kouzelné slovo. Vděčíme za něj Horaci Walpolovi, který ho použil pro označení schopnosti přicházet na nečekané a úchvatné objevy náhodou. … Jestliže je principem serendipity náhoda – nalézání cenných věcí, které ve skutečnosti vůbec nehledáme, pak musí být objevitel připraven rozeznat kreativní potenciál svého objevu. Když Edison objevil mimeograf, hledal úplně něco jiného. Dobře si uvědomoval, že učinil významný objev, a brzy pro něj našel využití.
Serendipidita jde proti úzce zaměřenému myšlení, kdy svou mysl soustředíte na jeden předmět nebo cíl a vyloučíte přitom všechno ostatní. Vyzývá vás, abyste rozšířili svůj úhel pohledu a všimli si něčeho důležitého, přestože je to pro vás v daném okamžiku nepodstatné nebo bezcenné.

Vydavatelství Computer Press
Datum vydání 2011
Počet stran 134
Dostupnost vydavatelství CPress
Vydání první
Vazba brožovaná lepená
Cena 212 Kč

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Dvě knihy o focení

TIP NA KNIHU: 101 nejčastějších otázek a nejlepších odpovědí u přijímacího pohovoru

TIP NA KNIHU: Myšlenkové mapy v byznysu

TIP NA KNIHU: Umíme to s konfliktem