TIP NA WEB: VašeLiteratura.cz

29. 11. 2012 | Petra Štorková
Rubrika: Práce, Podnikání | Doba čtení: 2,5 minuty

Založením webu si splnit svůj sen. To doporučuje Marta Štefková, absolventka češtiny a latiny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, která nyní pokračuje v doktorském studiu se zaměřením na český jazyk. Díky zálibě v literatuře založila on-line literární magazín VašeLiteratura.cz. Zájemci na něm krom recenzí knih všeho druhu najdou také příspěvky z literární teorie nebo tipy na knižní novinky.

vaše literatura, knihy, recenze
vaše literatura, knihy, recenze

Kdy jsi založila web o literatuře?
Bylo to v květnu roku 2009. S myšlenkou založit literární blog jsem si pohrávala už dříve, nakonec jsem se ale rozhodla, že zkusím něco většího, na čem by spolupracovalo více lidí. A povedlo se. I když se musím přiznat, že to pro mě bylo spíše překvapení.

Proč jsi ho založila?
Doma jsem měla „v šuplíku“ několik článků vztahující se k literatuře – medailony autorů, články o teorii literatury, obsahy z knih, recenze knih… Často šlo o materiály, které jsem si připravovala během studia, mezi nimi samozřejmě i seminární práce. Když jsem viděla to množství, řekla jsem si, že bych se s tímto materiálem mohla podělit s ostatními studenty a vůbec zájemci o danou problematiku. Samozřejmě se tu nabízela možnost tyto materiály vložit na některé studentské weby, jejichž úroveň se mi ale nelíbila – většinou šlo o stránky, které byly vyhledávány studenty snažícími se vyhnout studijním povinnostem, nikoliv si prohlubovat své vědomosti. Z toho důvodu jsem se rozhodla založit vlastní web.

A byl to jediný důvod?
Druhou motivací byla touha zkusit něco nového, pokud chcete, tak zkusit, jestli mám na to založit funkční stránky, to je sehnat tým lidí, kteří spolu budou spolupracovat, domlouvat spolupráci s nakladatelstvími a tak dále. Myslím si, že to pro mě bylo skvělou školou, protože jsem si dokázala, že jsem skutečně schopná něco takového dokázat. Z toho důvodu doporučuji i všem ostatním, kteří přemýšlí o vytvoření zajímavého webu, aby si zkusili svůj sen realizovat.

Má portál VašeLiteratura.cz nějakou přímou konkurenci?
Konkurence zde asi není příliš vhodné označení. Existuje řada velice kvalitních českých literárních webů, za nejlepší považuji iliteratura.cz, mezi čtenáři jsou oblíbeny i czechlit.cz, citarny.cz, knihozrout.cz aj. A samozřejmě mnoho nových vzniká (v nejbližší době by se měl  rozjet projekt baila.cz). Snažím se s těmito weby spolupracovat, ne jim konkurovat. Navíc řada těchto webů je podporována finančně (z grantů, reklamy apod.), zatímco náš magazín není výdělečný, proto zde nelze hovořit o skutečné konkurenci.

Jak sháníš redaktory a máš jich dost?
V úplných začátcích jsem podala pár inzerátů na různé stránky, především studentské. Ozvalo se mi hned několik lidí, z nichž s některými spolupracuji dodnes. Ostatní redaktoři se už ozývají sami, za což jsem moc ráda. Na druhou stranu se bojím, že brzy budu muset vyhlásit stop stav, protože místo vylepšování magazínu trávím většinu času pročítáním článků, editací...

Kolik lidí na portálu pracuje?
V současné době se stálá redakce skládá z 15 lidí. Většinou jde o redaktory, někteří z nich mi nyní pomáhají i s korekturami, editací aj., za což jsem jim velice vděčná. Zejména proto, že jde o práci neplacenou. Pro celý náš tým je totiž práce na magazínu zábavou, koníčkem, což byl také můj původní záměr. Svým spolupracovníkům mohu alespoň nabídnout možnost vybírat si recenzní výtisky z řady českých nakladatelství, a tak se dostat zdarma ke knihám, které by si jinak museli kupovat. Navíc tak získají praxi, která se jim může hodit v budoucí profesi.

Marta Štefková v několika bodech
Zájmy: literatura, lingvistika, cestování, zvířena, pokojové rostliny
Vztah k literatuře: nejlépe jej vystihl Balzac: „Květiny a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb.“
Oblíbení autoři: je jich mnoho, přečtěte si mé články a uvidíte, kteří to jsou.

www.vaseliteratura.cz

Na podobné téma

Bez nadšení a trpělivosti to nejde, říká fotograf letadel

Plusy a minusy práce z domu

Startujete podnikání? 3 tipy na webové stránky do začátku

Denní rituály pomáhají Adamovi Marčanovi být úspěšným digitálním nomádem