TIP NA KNIHU: Soustřeď se – síla cíleného myšlení

Mnohdy jsme pod tlakem okolí sváděni k upouštění od svých cílů a věnujeme sečinnostem, které nesměřují k naplnění našich osobních ambicí. Pokud jste se rozhodli bojovat s prokrastinací, nechcete-li stagnovat a rádi byste zefektivnili svou práci, pak je pro vás Wolffova příručka v oblasti kreativity a produktivity tou pravou. Pokuste se naučit neplýtvat s časem. Knihu Soustřeď se vydalo na konci minulého roku vydavatelství Computer Press.

0638 soustred se adela-pavlunovaMnohdy jsme pod tlakem okolí sváděni k upouštění od svých cílů a věnujeme sečinnostem, které nesměřují k naplnění našich osobních ambicí. Pokud jste se rozhodli bojovat s prokrastinací, nechcete-li stagnovat a rádi byste zefektivnili svou práci, pak je pro vás Wolffova příručka v oblasti kreativity a produktivity tou pravou. Pokuste se naučit neplýtvat s časem. Knihu Soustřeď se vydalo na konci minulého roku vydavatelství Computer Press.

Jedno číslo New York Timesu nese větší množství informací než s jakým se v 17. století mohl běžný Angličan setkat za celý život. Přehršel informací, kterými jsme denně zásobováni působí značný tlak na naše soustředění.

Název knihy vypovídá pouze o zlomku obsahu, který je však mnohem pestřejší a svým pojetím zcela cílí na skupinu zaměstnaných či samostatně výdělečných osob. Svojí srozumitelnou formou a také díky praktickým radám a návodům však může být dobrým pomocníkem i pro naprosté nováčky na trhu práce.

Obsah je dělen do čtyř částí, které se dále člení na různý počet kapitol. Celou koncepci provazuje Paretovo pravidlo, které funguje na principu 80∕20. Italský ekonom Vilfred Pareto zjistil, že osmdesát procent italských příjmů si mezi sebe rozdělí pouhých dvacet procent obyvatel. Své výzkumy poté rozšířil na řadu dalších zemí, ve kterých rozložení bylo podobné. Paretův princip však nefunguje pouze v ekonomice. Dvacet procent pošty, která vám denně chodí do emailové schránky, je pro vaši kariéru skutečně podstatná. Pravidlo také říká, že osmdesát procent našich zisků pramení z pouhých dvaceti procent našich snah. Jurgen Wolff proto radí: „Zbavte se dopadu negativních dvaceti procent.“

0638 soustred se adela-pavlunovaV první části knihy Wolff radí, jak si vytyčit a zaměřit se na správné cíle. Druhá část je věnována koncentraci, hospodaření s časem, překonávání překážek a boji s prokrastinací. V předposlední části se dozvíte něco o psychologii jednání s druhými, strategii alter ega, umění mluvit, ale také o tom, jak zkrotit hory papírů či e-mailů. Závěrečná část spojuje všechny poznatky dohromady ve snaze dosáhnout stanovených cílů.

V jednotlivých kapitolách autor přímo vybízí čtenáře vyplňovat volné řádky a stanovovat tak cíle a cesty k jejich dosažení. Nutí čtenáře přemýšlet o důvodech, bariérách, komunikaci, zkrátka o všem, o čem pojednává konkrétní část knihy.

Jednotvárnost textu nabourávají rámečky s citáty, nejdůležitějšími myšlenkami nebo kresbami, které vhodně a místy i vtipně doplňují text.

Má-li být recenze úplná, nemohu opomenout nedostatky knihy, mezi něž, dle mého názoru, patří především velmi časté explicitní zahnutí autora do textu. Čtenář se tak, aniž by chtěl, dozví o autorově nepořádnosti i o tom, kolik párů ponožek si s sebou bere na dovolenou.

Paterovo pravidlo lze upotřebit na většinu lidské činnosti. Nosíme dvacet procent našeho oblečení, dvacet procent přátel se stará o naši zábavu a stejně tak je to i s naučnou literaturou. Z dvaceti procent nese pro nás důležité informace. Jen se obávám, kolik procent si z toho zapamatujeme a kolik procent ve skutečnosti začneme uplatňovat.

Jurgen Wolff je spisovatel a kouč v oblasti rozvoje kreativity, autor knih a scénářů k televizním seriálům a filmům a také několika divadelních her. Přednáší o tvůrčím psaní, kreativitě a produktivitě.

Důležité údaje:

Rok vydání 2011
Vydání První
Vydavatelství Computer Press
Počet stran 219
Vazba brožovaná lepená
Cena 184
Dostupnost cpress.cz, levneucebnice.cz

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Dvě knihy o focení

TIP NA KNIHU: 101 skvělých odpovědí na ostré otázky u přijímacího pohovoru

TIP NA KNIHU: Start-Up Nation

TIP NA KNIHU: Nenechte se šikanovat kolegou