TIP NA KNIHU: 101 skvělých odpovědí na ostré otázky u přijímacího pohovoru

Při dnešní situaci na trhu práce, kdy na jednou místo připadá závratný počet uchazečů, je přijímací pohovor pro mnoho lidí stresovou záležitostí. Kniha 101 skvělých odpovědí na ostré otázky u přijímacího pohovoru může obavy zmírnit tím, že vás připraví na všechny možné otázky a situace a třeba i různé druhy tazatelů. Také si ujasníte, kdo jste a co chcete, a to může být nakonec to nejužitečnější.

0608 101-skvelych-odpovedi-na-ostre-otazky archiv-vydavatelePři dnešní situaci na trhu práce, kdy na jednou místo připadá závratný počet uchazečů, je přijímací pohovor pro mnoho lidí stresovou záležitostí. Kniha 101 skvělých odpovědí na ostré otázky u přijímacího pohovoru může obavy zmírnit tím, že vás připraví na všechny možné otázky a situace a třeba i různé druhy tazatelů. Také si ujasníte, kdo jste a co chcete, a to může být nakonec to nejužitečnější.
 

Když se vám konečně povedlo najít vysněnou pracovní pozici, do cesty se vám postavila lstivá a zákeřná překážka v podobě přijímacího pohovoru. Ron Fry, autor mnoha knih z oblasti personalistiky, byl dlouhou dobu tím, kdo uchazeče zpovídal. Získal tak spoustu zkušeností, které předává ve svých knihách. V první řadě radí: udělejte si ucelenou představu sami o sobě. To se dá jednoduše zvládnout pomocí návodů a tabulek, které najdete v první kapitole knihy 101 skvělých odpovědí.

Pokud se chcete na svůj velký okamžik připravit opravdu důkladně, je dobré zjistit, čemu konkrétně budete čelit. Věděli jste, že existují tři základní typy tazatelů? Kdo je human screen, jak se chovat tváří tvář tazateli třídícímu po telefonu nebo samotnému manažerovi se dočtete hned v další kapitole. Tam také zjistíte, jak mohou vypadat různé druhy pohovorů a jak se na ně efektivně připravit. To může být velmi užitečné, protože absolvovat například stresový pohovor, aniž byste měli ponětí, o co se jedná, by mohlo být velmi nepříjemné.

0608 101-skvelych-odpovedi-na-ostre-otazky archiv-vydavatele

Dále už se autor věnuje samotným otázkám, na které můžete v průběhu přijímacího řízení narazit. U všech je podrobně popsáno, co chtějí tazatelé slyšet, jak je dobré odpovídat i čeho se vyvarovat a jaké jsou myslitelné variace té konkrétní otázky. Takto dopodrobna jsou rozebrané obecnější dotazy typu: Řekněte mi něco o sobě. Co jste se naučili během praxí uvedených v životopise? Ale i otázky zcela podrobného rázu, například: Co na vašem výkonu zaměstnavatelé obvykle kritizují nejvíce? Zvládáte dobře práci pod tlakem? Nakonec se také dozvíte, jaké otázky jsou protiprávní a které pouze neetické a také jak se při položení takových dotazů zachovat.

V knížce 101 chytrých odpovědí si na své přijdou jak zkušení pracovníci, tak i čerství absolventi vysokých nebo vyšších odborných škol. Oběma skupinám je věnována část knihy, kde jsou uvedeny specifické problémy, na které se vás mohou budoucí zaměstnavatelé ptát. Vše je pečlivě popsáno, dopodrobna rozebráno a znovu poskládáno do smysluplných odpovědí. Až se časem zdá, že ta či ona rada je popsána snad po sté a není nutné ji znovu číst. 

Ukázka z knihy:

Podobně jsou zpracované všechny otázky v knize. Ukázka je krácená, všechno je v knize ještě podrobněji.
Jakých mimoškolních činností jste se účastnili?
Co chtějí slyšet? 
Většina tazatelů hledá uchazeče, který může prokázat pracovitost, ne někoho, kdo se jen tak protlouká. Očekávají nadšení, sebedůvěru, energii, spolehlivost, upřímnost, někoho, kdo umí řešit problémy, týmového hráče, někoho, kdo je ochoten tvrdě pracovat, aby docílil obtížně dosažitelných, avšak cenných výsledků
Zelená Činnosti, které mají nějaký vztah k dané práci/odvětví (například redaktor školního časopisu ucházející se o práci v nakladatelství novin, knih nebo časopisů).


„Přála bych si, abych býval/a měla více času na psaní do školních novin. Když jsem zrovna nestudoval/a, většinou jsem musel/a pracovat, abych si zaplatila školu. Avšak díky svým zaměstnáním jsem se naučila řadu věcí, které se většina lidí naučí až poté, co svoji profesi již nějakou dobu dělají, jako například spolupracovat s lidmi a dobře hospodařit s časem.“
Červená Pokud jste strávili nadměrné množství času činnostmi mimo školu, avšak průměr vašich známek ve škole naznačuje, že jste strávili příliš málo času soustředěním se na výuku. 

Varianty:
Proč jste zvolila tyto činnosti?
Které z nich vás nejvíc bavily? Proč?
Které z nich vás bavily nejméně? Proč?

Rok vydání 2010
Vydání první
Vydavatelství      Computer Press
Počet stran 145
Vazba lepená
Cena 186 Kč
Dostupnost knihkupectví, e-shopy

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: Myšlenkové mapy v byznysu

TIP NA KNIHU: Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno

TIP NA KNIHU: Jak si říct o peníze

TIP NA WEB: Trendwatcher