TIP NA KNIHU: Start-Up Nation

10. 9. 2015 | Lukáš Visingr
Rubrika: Kniha, Tipy | Doba čtení: 2 minuty

Izrael je známý především coby vojenská velmoc, která dokázala ubránit svou existenci i proti obrovské přesile a nyní rázně bojuje proti terorismu. Daleko méně se ale kupodivu píše o tom, jakých úspěchů dosáhl na poli ekonomiky. Kniha Start-Up Nation, kterou napsali Dan Senor a Saul Singer, se zabývá právě tímto aspektem síly židovského státu. Záhy se stala bestsellerem, protože v ní nalézají inspiraci obchodníci, podnikatelé, inženýři a vědci z celého světa. Čísla o prodeji dokazují, že jsou mezi nimi také ti čeští.

StartUpNation.cz, Start up nation, aligier, izrael
StartUpNation.cz, Start up nation, aligier, izrael
Hned na úvod je nutno upozornit, že nejde o žádnou encyklopedii či odbornou studii. Jedná se o velice barvitou, čtivou a zdánlivě trochu chaotickou mozaiku příběhů, anekdot a nápadů, jež dohromady utváří obraz izraelské společnosti, hospodářství a podnikatelského étosu. To vše je do značné míry výsledkem unikátních podmínek, ve kterých se židovský stát nachází, zároveň však lze najít více než dost toho, co můžeme napodobovat.
 
Izrael je malý, obklopený nepřáteli, takřka bez přírodních zdrojů, musí dávat velké prostředky do zbrojení. Přesto však náleží na světovou špičku ve vědě a technologiích. Přesto, nebo spíše právě proto? Kniha Start-Up Nation popisuje, jak se Izraelcům podařilo tyto nevýhody změnit v příležitosti, a to za pomoci pozoruhodného přístupu, jenž pouze částečně vychází z židovské kultury a dnes je módní pod názvem „asertivita“.
 
Původní slovo v jazyce jidiš zní „chucpe“ a znamená něco jako odvážnou troufalost a zdravou drzost, sebevědomí spojené s mírnou arogancí a trochou cynismu. Izraelská společnost je díky tomu mimořádně otevřená, rovnostářská a anti-hierarchická a sami Izraelci mnohdy působí na cizince nezdvořile a drze. Je to ale i přístup, který nesmírně pomáhá byznysu, a proto v Izraeli vzniká neuvěřitelné množství firem, nápadů a vynálezů. Stát o rozloze Moravy si tedy dovede udržovat náskok díky sázce na kvalitu a inovace.
 

Věřit v možnost úspěchu

To samozřejmě neznamená, že každá firma a nápad uspějí, avšak izraelská kultura je současně tolerantní k neúspěchům. Chyba je vlastně také přínosem, je-li „konstruktivní“, resp. pokud se z ní vyvodí poučení pro budoucnost. Firmy rychle vznikají a rychle zanikají, podnikatelé však v každém případě nabírají zkušenosti. Nebojí se zkoušet nové nápady a prosazovat se, protože vědí, že mají šanci. A pokud se to nepodaří jednou, zkouší to znovu a znovu, neboť pevně věří v možnost úspěchu a celá společnost je v tom podporuje.
 
Důležitým faktorem přispívajícím k rozvoji a upevňování tohoto přístupu je povinná vojenská služba. Armáda maže společenské bariéry, svěřuje mladým lidem do rukou moderní techniku, vede je k zodpovědnosti a iniciativě a pomáhá vytvořit síť kontaktů, a tak nakonec „každý zná každého“. Inovacím napomáhá i vláda, která dotuje nadějné projekty. Ze všech zemí světa tak dává největší díl HDP na vědu a výzkum právě Izrael.
 
O úspěších izraelské ekonomiky, vědy a techniky by se dalo mluvit ještě dlouho, ovšem právě proto koneckonců existuje kniha Start-Up Nation. Je to fascinující příběh státu, který se zrodil „z ničeho“ a během zhruba šedesáti let se vypracoval na světovou špičku. Každý, kdo uvažuje nad novým podnikatelským či technickým projektem, by se měl inspirovat základním mottem této knihy:
Vrcholem uvážlivosti je odvážit se.
Důležité údaje
Datum vydání: 2015
Vydání: třetí (první 2011)
Nakladatelství: Aligier s.r.o.
Počet stran: 326
Vazba: brožovaná lepená
Běžná cena: 249 Kč
Dostupnost: StartUpNation.cz

Na podobné téma

TIP NA WEB: Jobspin.cz

TIP NA KNIHU: Jak sebevědomě jednat s šéfem

Pozor na půjčky pro nezaměstnané. Neexistují

Repasované či předváděcí notebooky a počítače: Žádný problém!