TIP NA KNIHU: Černý Petr radí… Jak udělat kariéru

9. 3. 2012 | Lucie Černá
Rubrika: Tipy, Kniha | Doba čtení: 2 minuty

Nudí už vás klasické příručky o hvězdné kariéře, a přesto se chcete něco nového dovědět? Hledáte krátké čtení třeba do vlaku, u kterého se zasmějete a nepřestanete vycházet z údivu? Tak přesně pro vás je tu kniha Černého Petra Jak udělat kariéru s podtitulem Praktická příručka kancelářské krysy. Nedočkáte se sáhodlouhých výčtů všeho možného i nemožného, přesto nebudete mít pocit, že toto čtení byla ztráta času.

kniha, kariéra, práce, doporučení
kniha, kariéra, práce, doporučení

Formátem malá knížečka Jak udělat kariéru aneb Praktická příručka kancelářské krysy nakladatelství Computer Press v netradiční kombinaci černého podkladu a bílých písmen začíná věnováním:

Mému prvnímu šéfovi, Jardovi P., který mě naučil ten první a nejdůležitější zákon přežití v korporaci: Zvykni si na to, že jeden den jsi holubem a druhý zase sochou. Jardu P. pak brzy vyhodili, ale jeho odkaz žije dál.

Následuje Executive Summary aneb Úvodní cancy a Než začneme: Slovníček manažerštiny. Obzvláště Slovníček manažerštiny doporučuji pečlivě prostudovat. Objevují se tu totiž běžně používaná slova, která jsou osvětlována v nových souvislostech, i ta, při jejichž používání budete rozhodně "kůl". Tak schválně, věděli byste, co znamená atraktivní pekyč, dajrekt mejl, ejčár (HR), hedhantr, kosty, lončovat či stretýdži? I kdybyste si mysleli, že víte, Černý Petr vás vyvede z omylu svým nezvyklým pojetím.

Vynechat bych nedoporučila ani Rozřazovací test: Jste kancelářská krysa? Po těchto pár stránkách na úvod, začíná samotná Praktická příručka kancelářské krysy rozdělená do 3 kapitol: Hledáme práci, Dobýváme první úspěchy a Šéfujeme. V nich jsme provedeni celým procesem od získávání pracovního místa, přes jeho udržení až po posun na vyšší místa v hierarchii podniku.

Namátkově vybrané názvy kapitol jako Jak porozumět inzerátům, Jak selhat při interview, Jak si zvyknout na kolegy, Jak tvořit umění v PowerPointu, Jak se stát marketingovým guru za dva dny, Jak být cool a online, Jak nenaletět na manažerské pověry, Jak pouštět hrůzu, Jak přežít catering nebo Jak se motivovat na důchod hovoří za vše. Kniha je od začátku až do konce zábavná, lehce čitelná i zajímavá.

Komu by to bylo málo, závěrečnou kapitolu tvoří Bonusy. Můžete si udělat další Test: Už je z vás ta správná korporace? a nahlédnout do budoucnosti ve Zprávách z roku 2029 aneb Jaké to bude, až nám vypadne myš z ruky. Nechybí ani Kariérní horoskop a Novoroční přání pro manažery. Takže s Černým Petrem pro všechny manažery: Ať je vaše práce vzrušující, ale zase ne tak, abyste se kvůli ní budili v pět ráno a kousali si nehty od nervozity.

Kniha Černý Petr radí... Jak udělat kariéru se dá přečíst za jednu jízdu vlakem (za předpokladu, že čtete rychle nebo jedete z Brna do Prahy), nebude vás nudit a přinese vám řadu užitečných rad, varování i ponaučení. Zkrátka je to taková příjemná změna oproti klasickým manažerským příručkám.

Motta z knihy:

"Když vám přijde příliš mnoho životopisů, vemte z nich půlku a hoďte ji rovnou do koše. Stejně nechcete najímat lidi, co mají celý život ve všem pech." – Stará HR moudrost

"Jeden člověk nikdy nedokáže udělat tolik chyb jako tým profesionálů." – Manhattanská lidová

"Za každým skvělým výkonem je šéf, který si ho přivlastní." – Pankrácká lidová

Důležité údaje:

Vydáno:

2010

Vydání:

první

Vydavatelství:

Computer Press, a.s.

Počet stran:

98

Vazba:

Vázaná – pevná

Cena:

149 Kč

Dostupnost:

www.cpress.cz

 

Na podobné téma

TIP NA KNIHU: E-mailová etiketa

TIP NA KNIHU: Jak hledat a najít zaměstnání

TIP NA KNIHU: Vydělávejte na facebooku

TIP NA KNIHU: Umění kreativního myšlení