Stážistické příležitosti mediků jsou značné

31. 1. 2011 | Ondřej Tichý
Rubrika: Stáže, Práce

/Speciál: STÁŽE STUDENTŮ MU/ Dostat se na praxi na některých fakultách bývá občas velký problém. Ne tak na lékařské. Pokud se rozhodnete studovat Lékařskou fakultu v Brně, určitě se nevyhnete například povinným prázdninovým praxím. Stáže a pracovní zkušenosti lze získat už nejen v českých nemocnicích, ale i v zahraničí. Vedle povinných praxí je i celá řada dobrovolných.

 

/Speciál: STÁŽE STUDENTŮ MU/ Dostat se na praxi na některých fakultách bývá občas velký problém. Ne tak na lékařské. Pokud se rozhodnete studovat Lékařskou fakultu v Brně, určitě se nevyhnete například povinným prázdninovým praxím. Stáže a pracovní zkušenosti lze získat už nejen v českých nemocnicích, ale i v zahraničí. Vedle povinných praxí je i celá řada dobrovolných.

Ta první, ošetřovatelská, vás čeká hned po druhém ročníku a bude to vlastně váš první větší kontakt s klinikou. Trvá dva týdny, což asi nikoho moc nepotěší, ovšem seznámíte se s chodem nemocničního oddělení, poznáte náročnou úlohu sester, vyzkoušíte si práci s pacientem a spoustu dalších důležitých úkonů. O prázdninách po třetím ročníku se můžete těšit na týdenní praxi v ordinaci praktického lékaře. Tou dobou už budete mít i určité použitelné znalosti a bude pro vás velice zajímavé aplikovat je při vyšetřování pacienta. Mimo jiné také poznáte, jak funguje například organizace v soukromé ordinaci. Třetí prázdninová praxe vás zavede na interní a chirurgické oddělení. Na každém strávíte dva týdny a seznámíte se s prací na odděleních z pohledu lékaře. Tou dobou už budete ostřílení medici a konečně si, alespoň někteří, nebudete na oddělení připadat jako v „jiříkově vidění“. Čtvrtá a vlastně poslední bude praxe z porodnictví a gynekologie, trvá dva týdny a absolvujete ji o letních prázdninách po pátém ročníku.

Samozřejmě prázdninové praxe nejsou jediným případem, kdy se dostanete na vaše budoucí pracoviště. Výuka Všeobecného lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je koncipována tak, že od čtvrtého ročníku, kdy má student již absolvovány všechny preklinické předměty, tráví téměř každý den na blokových stážích na jednotlivých odděleních fakultních nemocnic.


0108 staze-mediku petra-klobasova
Praktické výuce se tedy nikdo nevyhne. Pokud to někomu nebude stačit, má samozřejmě možnost absolvovat některé nepovinné stáže, třeba i v zahraničí, což je jistě nenahraditelná zkušenost pro život i pro budoucí praxi lékaře. Mezi ty nejznámější patří určitě semestrální stáže v rámci programu Erasmus, kdy po prokázání určitých jazykových dovedností a studijních výsledků můžete vycestovat do některých evropských zemí a poznat práci na zahraničních klinikách. Další hojně využívané stáže v zahraničí zprostředkovává organizace IFMSA (International Federation of Medical Students Associations). Stáže probíhají na principu výměnného měsíčního pobytu, kdy za každého vyjíždějícího studenta jeden student přijede. Opět je nutná určitá znalost angličtiny, popřípadě jazyka hostitelské země. IFMSA navíc pořádá velké množství jiných akcí, na kterých se můžete podílet a získat tak body, jež Vám při ucházení se o zahraniční stáž velice pomohou.

Pokud budete chtít získat další praktické dovednosti nad rámec výuky, můžete se s některými lékaři domluvit na návštěvě oddělení ve svém volném čase a být tak například přítomni na operačním sále nebo v ambulanci při provádění výkonů.

Je tedy pouze na vás, zda využijete širokých možností, které vám studium Lékařské fakulty nabízí, a odnesete si ze studia do své budoucí praxe něco víc než vaši kolegové. Prostoru pro to budete mít dostatek.

Na podobné téma

Sympatická a komunikativní? Pracujte jako asistentka

Shánějte praxi již při studiu, doporučuje státní zástupce

Vánoční brigáda: jedu prodávat na trhy do Vídně

Mladá hydrometeoroložka si prací splnila sen