Co dělají stážisté z Fakulty sociálních studií

3. 2. 2011 | Petra Havlišová
Rubrika: Stáže, Práce

/Speciál: STÁŽE STUDENTŮ MU/ Studium na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně nepřináší jen pusté teoretizování, ale snaží se své studenty podněcovat k aktivitě a hlavně jim pomoci otevřít dveře k budoucímu zaměstnání.

/Speciál: STÁŽE STUDENTŮ MU/ Studium na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně nepřináší jen pusté teoretizování, ale snaží se své studenty podněcovat k aktivitě a hlavně jim pomoci otevřít dveře k budoucímu zaměstnání. Studenti některých oborů na Fakultě sociálních studií jsou povinni odkroutit si praxi v oboru, který studují, a následně se podělit se svými spolužáky o nabyté zkušenosti.

Na bakalářském stupni se s povinnou praxí setkáte na oborech Mediální studia a žurnalistika, Genderová studia, Environmentální studia a Sociální politika a práce (nově odděleny na obory: Sociální práce a Veřejná politika a lidské zdroje, přičemž jen první obor vyžaduje praxi). Na magistrovi pak na oboru Psychologie a Bezpečnostní studia.

Mediální studia a žurnalistika

Jako student specializací žurnalistika a digitální média budete muset absolvovat dvanáctitýdenní praxi na plný úvazek v některém z médií. Studentka Karolína Adamová si vybrala Českou televizi: „Celkem jsem udělala 22 reportáží, z toho 17 jich bylo odvysíláno v Zajímavostech z regionů a 1 v Událostech z regionů. Praxe byla velmi přínosná, ačkoliv jako stážistka jsem neměla moc šancí prosadit si vlastní nápady.“
Jako student digitálních médií si můžete vybrat taktéž práci v médiích (pozice by měla odpovídat studijnímu zaměření), případně i v reklamních agenturách a agenturách zaměřujících se na public relations.

Environmentální studia

Na enviru se setkáte s třítýdenní praxí ve státní, nestátní, ale i soukromé organizaci zabývající se enviráckou problematikou. Studentka Martina Jiříčková pomáhala v CHKO Český kras s údržbou krajiny, především likvidaci náletů akátů a jiných nepůvodních druhů: „Byly to báječné tři týdny plné pohody a příjemných lidí, společně jsme žili ve srubu, bez elektřiny a teplé vody, zato jsme měli možnost být skutečně blízko přírodě.“

Genderová studia

Také na genderových studiích je povinná praxe, a to v rozsahu 80 hodin. Svoji zkušenost má i Štěpánka Huláková, která působila v mateřském centru Sedmikráska v Novém Lískovci. „Náplní byla hlavně administrativní činnost, ale také pomoc na nejrůznějších akcích a hlídání dětí. Bylo zajímavé dozvědět se o fungování organizace i o tom, jak se matkám daří skloubit rodinný a pracovní život.“

0077 staze-studentu-fss fss.muni.cz

Sociální politika a sociální práce

Sociální politikové a „pracanti“ mají praxe vzhledem k jejich oboru poměrně obsáhlé. Na sociální politice celé dva semestry, a na sociální práci dokonce tři semestry studia. „Má první praxe teď probíhá v organizaci Ratolest. Zabývám se rodinami s dětmi v komplikovaných životních situacích. Já jsem na stejné pozici jako dobrovolníci, kteří tam pracují, tudíž se jednou týdně setkávám s jedním dítětem (klientem), kterému dělám kámoše,“ svěřila se nám Barbora Maliňáková.

Psychologie a psychoterapeutická studia

Studia magisterského stupně psychologie a psychoterapeutických studií přináší také mnoho povinných i nepovinných praxí v různých oblastech. „Doporučila bych neomezovat se v počtu praxí jen tím, co škola požaduje, a aktivně se sám starat o možnosti stáží,“ říká studentka Marie Myšáková. Také Jana Chalupská má za sebou praxi v oboru psychologie: „Z povinné stáže se mi zvlášť líbila praxe v pedagogicko-psychologické poradně. Praxe v klinické psychologii byla podle mého výběru, takže jsem strávila týden v jemnické soukromé psychiatrické léčebně. Mohla jsem se zúčastnit většiny aktivit, skupinových terapií, arteterapií, motivačních pohovorů, komunit, což ne všude jinde umožňují.“

Ostatní obory

„Na oboru Evropská studia bohužel povinná praxe není, což je celkem škoda, jelikož bych ji určitě uvítal,“ říká student tohoto oboru Robert Majer. Stejný problém je i na Politologii a Mezinárodních vztazích. Také studentka Politologie Iva Procházková by stáž uvítala: „Na stáži můžeme prakticky využít vědomosti nabité studiem, ale dala bych přednost méně intenzivní formě docházení, například párkrát týdně, před celým semestrem plného úvazku.“ Z „politologicky“ zaměřených studií je stáž povinná pouze na magisterském stupni Bezpečnostních studií.

Na podobné téma

Google nebyl cílem, ale odrazovým můstkem

Dobrovolnická činnost určila koordinátorce svateb jasný směr

Orientujeme se v obchodních společnostech

Dobrý den a na slyšenou