Oblíbená brigáda studentek: hlídání dětí

Je spousta maminek, které potřebují pohlídat ratolest. Někdy je dětí víc, někdy je hlídání spojeno třeba s vařením. Možností, jak se k tomuto přivýdělku dostat je samozřejmě mnoho, od agentur, přes inzeráty na webu až po známé. Každá varianta má své výhody i nevýhody. Mít děti „ráda“, nebo „spíše ráda“, rozhodně nestačí. Ale ani bez toho se neobjedete.

 

Děti jsou radost, ale jejich rodiče taky musí občas do práce nebo za jinými povinnostmi, a nebo se prostě jdou bavit. Babičky bydlí daleko, děti jsou moc malé na školku, družina zavírá moc brzy, je potřeba zavést je do kroužku nebo jsou nemocné a spousta dalších důvodů může rodiče přivést na myšlenku nechat si děti hlídat, nejčastěji nějakým děvčetem, protože holky mají k dětem blíž. Jak se ale k brigádě dostat?

Agentury jsou dostupné, ale nevýhodné

Prvním a nejsnazším řešením je kontaktovat nějakou agenturu, která vám dítě přidělí. Podle vašich schopností a preferencí, tedy podle toho, co jste a co nejste ochotny dělat (např. vařit, jezdit přes celé Brno, hlídat i dopoledne), vám ze svého seznamu najde hlídání a dá vám kontakt. Ale přirozeně za tuhle službu budete mít o kus menší plat a několik desítek korun za každou hodinu udělá své. Nepříjemné také je, že agentura vás může pokaždé poslat k někomu jinému, pokaždé to znovu hledat, seznamovat se s prostředím a hlavně s dítětem. U některých agentur má maminka možnost si vás vyžádat i příště, pokud s vámi byla spokojená.

Mnohem lepší ovšem je, pokud přes maminku seženete pravidelné hlídání. Dejte si pozor na to, co je ve smlouvě. Agentury se samozřejmě chrání a ve smlouvě zakazují, abyste maminku samy kontaktovaly, a agenturu tak obešly. Maminky se však stýkají s jinými maminkami, které třeba také shání hlídání a u žádné agentury nejsou. Smlouva vám nezakazuje kontaktovat maminčinu kamarádku a nezakazuje maminkám ani dát své dítě na hlídání ke kamarádce, u které hlídáte vy.

Nejtěžší je sehnat první maminku

A nejlepší je, pokud ve svém okolí máte nějakou maminku, která potřebuje přihlédnout dítě. Když se osvědčíte a projevíte zájem hlídat i jiné děti, v okolí maminek nebývá o další maminky nouze. První maminku shánějte, kde se dá, vyplatí se poprosit rodiče, ať se také ptají, můžete se domluvit v místní školce a dát svůj inzerát na nástěnku nebo ho natisknout víckrát a obejít nějaké panelákové sídliště.

První hlídání

Podle toho, jak dopadne vaše první služba, si vás maminka pozve příště a doporučí kamarádkám, nebo taky ne. Počítejte s tím, že dítě většinou není zvyklé na cizí lidi. Některé se k vám odváží hned, jiné budou plakat a křečovitě se držet známé osoby. Netlačte na něj, nesnažte se jej násilím chovat, o to to bude horší. Dejte mu čas, většina dětí vás po chvíli, kdy si s jeho maminkou v klidu povídáte a zjišťujete, co bude brigáda obsahovat, nakonec přijme jako dočasnou náhradu. Někdy to ovšem nejde bez slziček a řevu. Maminky to o svých dětech většinou vědí. A také ví, že nemá smysl, aby zůstávala a snažila se ho utěšit. Pokud to neví, musíte to poznat vy a říct jí to. Jakmile maminka odejde, dítěti nezbyde, než to s vámi zkusit. Důležité je, aby neplakalo, když se maminka vrátí, ale to už zvládnete.

Rovnou na začátku je potřeba se domluvit, co se od vás čeká a jaká bude odměna. Není potřeba si zavírat všechna vrátka, postupem času se můžete domluvit, že třeba i navaříte, postaráte se o zvířátko, uklidíte, nakoupíte (a až se osvědčíte, může vám být i přidáno), ale měly byste hned z kraje vědět, do čeho jdete. Někdy je hlídání na pár hodin, jindy třeba na celý den, někdy jsou rodiče jen v jiné místnosti, jindy úplně pryč, někdy máte s dětmi chodit ven, jindy je to zakázáno, někdy máte v ceně i stravu, jindy je dobré vzít si svačinu. To všechno je důležité vědět a podle toho se vyptat na další věci.

Kdy dítě chodívá spinkat, co je pro něj nachystáno k jídlu a kde je co uloženo. Nepodceňte orientaci po bytě (či domě) ani oblíbenou hračku nebo deku, bez které neusne. Měly byste vědět, kde má náhradní oblečení a hlavně, jak sehnat rodiče, kdyby se stalo cokoliv, s čím si neporadíte.

První hlídání bývá hektické, ale každé další je snazší o to, že dítě si na vás zvyká, vám se lépe orientuje a víte, co na brigádě čekat, domů se budete vracet méně utahaní a zatímco dítě spí, zvládnete se třeba učit na písemku.

Na podobné téma

Stovkomat – patří budoucnost mikroslužbám?

Copywriting: skládala jsem stejná slova do nestejných vět

Pohodlně a rychle můžete získat brigádu na Facebooku

Brigády na akademické půdě