Speciální pedagogové: Na tabulky jsme krátcí

6. 10. 2011 | Monika Vrtělová
Rubrika: Vzdělávání, Studium | Doba čtení: 2,5 minuty

S přetřesy platů učitelů se „rozkřiklo“, že dostali přidáno osm tisíc korun. Kdo z nich se těšil do práce, aby si mohl co nejdříve začít tohoto balíku užívat, možná byl zklamaný. Pokud měl správné vzdělání, možná se k této částce alespoň přiblížil. Ne ale všichni. Protože se pohybuji ve speciálním školství, zkusila jsem zjistit, jak se nové nařízení dotklo pedagogů v této oblasti.

pdf, sociální pedagogika, studium, práce, muni
pdf, sociální pedagogika, studium, práce, muni

Máte magisterský titul za sociální pedagogiky a zatím jste sehnali zaměstnání pouze jako vychovatel v družině na speciální škole? I když máte magisterský titul z pedagogiky a mohli byste se tak domnívat, že je toto vzdělání poněkud vyšší, než by bylo nutné, protože v tomto případě stačí titul bakalářský, opak je pravdou. Tady vám získaný titul bude k ničemu. Pozor, nezaměňujte se vzděláním, kterého jste dosáhli, to budete při svém povolání hojně využívat – ale tak nějak zadarmo. Problém je v tom, že váš titul není ze speciální pedagogiky, jak podle tabulek musí být. A nezachrání vás ani Diploma Supplement neboli Dodatek k diplomu, ve kterém se kdokoliv může přesvědčit o tom, že vaše vzdělání zahrnovalo i speciální pedagogiku. Jste tudíž v roli středoškoláka a sny o velké výplatě se rozplývají…

Co bylo, bylo

Ještě horší jsou tabulky pro ty, kteří již dostudovali před nějakou dobou, a na diplomu díky tomu mají to, co se dnes do tabulek prostě nehodí. I když doteď šlo o kvalifikované pedagogy, tabulky to změnily.

Učitelce, vyučující v Praktické škole (ta je na úrovni školy střední), stačil doteď diplom z učitelství speciální školy pro druhý stupeň nebo různé učitelské tituly, např. z alternativního školství. Co bylo, není. I když to zní logicky, praktický dopad už logiku postrádá. Laikovi by se možná mohlo zdát, že studenti s mentálním postižením i jejich zákonní zástupci budou raději, pokud je bude vyučovat někdo se znalostmi a zkušenostmi s různými typy terapií, kdo bude pomáhat se základními znalostmi hygieny, stolování, sebeobsluhy a dalšími praktickými dovednostmi, sloužící k jejich co nejlepší integraci a fungování ve společnosti. Taky špatně. Pro tohoto pedagoga je podle nového nařízení lepší, když bude umět fyziku a chemii. Co na tom, že je ve své praxi nevyužije. Takže co s ním? Hurá zpátky do školních lavic, vždyť toho onen pedagog ještě tolik nezná a neumí. A pokud se vám po dvou vystudovaných školách již zpátky do školních lavic nechce? Opět se sny o větší výplatě rozplývají. Tedy pokud nechcete přejít tam, kde bude vaše vzdělání vyhovující. Dětem? Ale ne, novému nařízení.

Přemýšlejte, než si vyberete obor

V případě, že se chcete radovat ze zvýšené výplaty, vám podle nového nařízení nezbývá nic jiného, než důkladně vybírat a zvažovat své budoucí povolání již před započetím studia a toto rozhodnutí raději neměnit. Další možností, jak nenarazit, je vystudovat několik vysokých škol.

No co už, změna je život – s tím se dá souhlasit. Tedy – s malou podmínkou. Pokud je tato změna přínosná. A nejen pro učitele, ale hlavně pro ty, které vychovává a připravuje na jejich budoucí život.

Na podobné téma

„Trpělivost stipendia přináší,“ říká zkušená lovkyně „stýpek“

Výzkum na hřbitově: trochu jiná archeologie

Jak se spolčit na Filozofické fakultě

Profesí kladoucích důraz na komunikaci přibývá