Spolčení doktoři

Na Lékařské fakultě byste asi stěží hledali spolky opékačů špekáčků nebo drakiádu pro studenty, jak je tomu na jiných fakultách. Doktoři totiž asi přeskočili období studentského života a rovnou se vrhli do spasení světa.

0130 spolek-mediku archiv-spolkuNa Lékařské fakultě byste asi stěží hledali spolky opékačů špekáčků nebo drakiádu pro studenty, jak je tomu na jiných fakultách. Doktoři totiž asi přeskočili období studentského života a rovnou se vrhli do spasení světa. Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity moc spolků neexistuje, ale pokud i přesto chcete někam patřit, něco si určitě najdete. Přinášíme přehled těch nejvýraznějších.

Sdružení studentů stomatologie (SSS ČR)

Studenti stomatologie nemají moc možností se registrovat do nějakých spolků. Pokud by však jejich touha po členství rostla, mohou se zapsat do SSS ČR. Jedná se o neziskovou organizaci, která je otevřená všem studentům zubního lékařství. SSS ČR nepůsobí pouze na Masarykově Univerzitě, ale sdružuje studenty z celé republiky. Jejich činnost netrvá zatím nijak dlouho. K založení došlo v roce 2000 ze snahy zajistit studentům stáž v zahraničí. Dnes mají členství International Association of Dental Students (IADS), což přináší možnost zajištění výměnných pobytů našich i zahraničních studentů. Velkou výhodou zapsáním do spolku činí fakt, že zahraniční pobyty jsou certifikovány jako letní praxe, kterou můžete uplatnit v hledání zaměstnání. V nynější době rozjíždějí projekt International dental research program (IDRP). Tento svaz také zajišťuje 2–8 týdenní praxi ve výzkumných projektech členských států. Do budoucna by se chtěli spojit s European Dental Students Association (EDSA), což by rozšířilo míru působnosti i do dalších států. Prací SSS ČR není pouze pořádání stáží, ale také i organizace naučných konferencí ve spolupráci s Českou stomatologickou komorou. Pokud vás SSS ČR zaujala, není nic jednoduššího než se zaregistrovat. Registrace probíhá podáním bezplatné přihlášky tzv. Exchange Officerovi (zástupce SSS ČR v univerzitním městě).

International Federation Medical Students Associations (IFMSA)

IFMSA zahrnuje 102 členských organizací s více než 1 milionem studentů medicíny z 94 zemí.
Momentálně se zapojili do projektů, které jsou členěny do čtyř Výkonných výborů:
SCOPH – Jejich snahou je vzdělávat veřejnost v oblasti zdravého životního stylu a to pomocí různých brožur, letáků, konferencí či diskuzí. Tento výbor se vryl do paměti hlavně díky uspořádaní Smoke Free Party a Smoke Free Days. Účastníci akce varovali před škodlivostí kouření dětí v mateřských školkách stejně tak i studenty středních a vysokých škol.
Prostřednictvím SCORA se lékaři snaží informovat populaci o nemoci HIV/AIDS. Mezi jejich zájmy patří i jiné pohlavně přenosné choroby, které by chtěli zastavit. Provádějí gynekologické konzultace, jimiž se snaží předejít onemocnění.
SCORP se snaží řešit problémy týkající se porušení lidských práv.
SCOME patří mezi nejdůležitější výbory IFMSA, protože organizují diskuze o tématech přenesených z WHO, WMA atd.
Tato organizace je určena studentům se zájmem o dobrovolnou činnost nebo o vzdělání. Výpomoc při těchto akcích je odměněna plusovými body a tím i posunutím v pořadníku na zahraniční stáž. Stejně tak jako v SSS ČR je členství bezplatné.

Spolek mediků

Spolek mediků se řadí mezi nejdéle trvající spolky v Brně. Jeho založení se datuje už od 14. 12. 1919. Organizování plesů či výpomoc studijnímu oddělení patří k jejich milým povinnostem. Pořádáním charitativních akcí (Medici malým marodům) a konáním konferencí SVOČ (soutěž vysokoškoláků ve vědecké odborné činnosti) se vryli do paměti mnoha lidem. Velký přínos pro studenty mají burzy učebnic, kde si skoro každý vybere, co potřebuje za lidové ceny. Vstup do sdružení není omezen ani studentům nelékařských oborů jako jsou nutriční terapeuti či optometři. Členství se počítá na 200 korun, čímž si zařídíte slevy na akce pořádané Spolkem mediků.

0130 spolek-mediku archiv spolku

 

Na podobné téma

Z ekonoma zahradníkem !

Tipy, jak na Erasmus. Ověřeno na vlastní kůži

Dobrá vůle na cestách

Co je to pracovní veletrh?