Pravidelný rytmus má svoje plus

/ROZHOVOR/ Škola mu nedala jen vzdělání, ale také pracovní uplatnění. David Povolný, který vystudoval češtinu a žurnalistiku na Masarykově univerzitě, začal na své alma mater také pracovat. Po několikaleté externí spolupráci nastoupil na tiskový odbor rektorátu, kde mimo jiné připravuje články pro muni.cz nebo spolupracuje s tiskovou mluvčí univerzity.

0589 abs-fss-david-povolny archiv-dp/ROZHOVOR/ Škola mu nedala jen vzdělání, ale také pracovní uplatnění. David Povolný, který vystudoval češtinu a žurnalistiku na Masarykově univerzitě, začal na své alma mater také pracovat. Po několikaleté externí spolupráci nastoupil na tiskový odbor rektorátu, kde mimo jiné připravuje články pro muni.cz nebo spolupracuje s tiskovou mluvčí univerzity.

Jak jste získal práci?

V podstatě celé studium jsem pracoval jako externista pro měsíčník Masarykovy univerzity muni.cz. Nejdřív zadarmo v rámci praxe, později za peníze. Spolupráce se pořád prohlubovala, dostal jsem se třeba k tomu, že jsem začal pro tiskovou mluvčí zpracovávat analýzu mediálního obrazu Masarykovy univerzity. Když jsem dostudoval, dostal jsem možnost nastoupit na tiskový odbor na hlavní pracovní poměr.

Neprocházel jste tedy výběrovým řízením. Ucházel jste se někdy o místo, kde byla konkurence?

Několik výběrových řízení jsem zkoušel už v průběhu studia i potom a životopisy jsem si tedy vypracovával. O PR pozici v jedné organizaci jsem se s jistým časovým odstupem během studia dokonce ucházel dvakrát, pokaždé jsem ovšem skončil druhý. Měl jsem ale samozřejmě i úspěchy. Z poslání životopisu do jedné PR agentury naslepo se mi třeba podařilo dostat k dlouhodobé spolupráci na psaní pro různé firemní časopisy.

Jak jste se vlastně dostal k externí spolupráci s rektorátem?

Sháněl jsem tuším někdy ve druhém ročníku praxi. Kromě toho, že jsem měl krátkou povinnou praxi v brněnské redakci deníku Právo, jsem chtěl i něco dalšího. Psal jsem v té době do studentského časopisu IM6, který vycházel na Fakultě informatiky, a na doporučení tamějšího docenta Josefa Prokeše jsem se sešel s tehdejším šéfredaktorem muni.cz Václavem Štětkou. Domluvili jsme se na spolupráci a už to jelo.

0589 abs-fss-david-povolny archiv-dp

Co je náplní vaší práce?

Sedím na více židlích. Pořád jsem redaktorem muni.cz, takže píšu články, občas fotím. V úzkém propojení s měsíčníkem jsme v září spustili nový Zpravodajský portál Masarykovy univerzity online.muni.cz, jehož jsem editorem. Rozděluju práci redaktorům, edituju jejich texty a sám samozřejmě i píšu. Každý rok také vedu přípravu magazínu pro uchazeče o studium Muni Extra.

Zmínil jste také spolupráci s tiskovou mluvčí. V čem to spočívá?

Pomáhám s psaním tiskových zpráv a přípravou tiskových konferencí. Požadavků od médií je někdy opravdu hodně, takže sháním třeba odborníky MU pro komentování aktuálních událostí, dohledávám informace a připravuju podklady k otázkám novinářů. Snažím se třeba také shánět témata, která pak médiím nabízíme. Zůstalo mi i zpracování analýzy mediálního obrazu univerzity, i když sběr dat už nedělám.


Proč jste si vybral právě tuto práci? Rozhodoval jste se mezi některými jinými?

Nějaké rozhodování proběhlo, i proto, že práci na univerzitě jsem nedostal hned po dokončení studia. Masarykova univerzita mi ale za ty roky tolik přirostla k srdci, že v okamžiku, kdy jsem věděl, že tady můžu nastoupit na plný úvazek, jsem měl v podstatě jasno. Je to pestrá, neustále se měnící a vyvíjející se práce. Potkávám spoustu zajímavých lidí, často nevím, co den přinese. Není to zaměstnání od osmi do čtyř, často tu sedíme dlouho do večera, ale člověka potěší, když vidí, že se jeho články čtou nebo že pomohl nějakému vědeckému úspěchu dostat se na stránky novin.

Zaznamenal jste přechod ze studenta na zaměstnance? Změnilo se něco?

Studentský život je samozřejmě úplně něco jiného, než chodit každý den do práce, takže se postupně změnilo hodně, ale já měl přechod poměrně plynulý – prostě jsem byl čím dál tím víc vytížený externista, až se ze mě stal zaměstnanec. Žádný velký šok jsem tedy nepocítil. Nejtěžší asi bylo zvyknout si ráno pravidelně vstávat do práce. Během studia jsem pracoval hodně z domu a byl jsem tedy víc pánem svého času. Mohl jsem si třeba ve středu říct, že se mi nechce pracovat a splnit si úkoly ve čtvrtek v noci. Ale nehodnotil bych to jen negativně, pravidelný rytmus má taky svoje plus.

Dělal jste někdy formou stáže nebo brigády jinde než v médiích?

Studentské brigády typu napichování kuřat na háky v drůbežárně nebo doplňování zboží v supermarketu jsem měl snad jen v prvním ročníku, pak už jsem si dokázal shánět peníze na studentský život prací ve svém oboru. Mimo obor jsem nezavítal.

 


VIZITKA

Mgr. David Povolný
pracovník tiskového odboru
Masarykova univerzita
www.muni.cz

Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity
Mediální a komunikační studia
abs. 2009
bydliště Brno

 

 Jdi pracovat! 02/2011 ke stažení

Na podobné téma

Budoucí právníci mají praxi povinnou

Brigáda v kavárně: namíchat koktejl i připravit kávu

Jak je to s praxí na brněnských právech?

Plusy a minusy práce z domu