Švarcsystém III: V čem je výhodný, a v čem ne?

Švarcsystém je populární proto, že „zaměstnavatelé“ uspoří na odvodech státu nemalou částku. Také pro „zaměstnance“ je výhodný – ovšem do jisté míry, neboť jsou ochuzeni o zaměstnanecké výhody plynoucí z klasického pracovního poměru. „Zaměstnanec“ pracující na živnostenský list státu odvádí nižší daně, svoje náklady si navíc může prokázat tzv. výdajovým paušálem.

0709 svarcsystemiii 1 sxc.huŠvarcsystém je populární proto, že „zaměstnavatelé“ uspoří na odvodech státu nemalou částku. Také pro „zaměstnance“ je výhodný – ovšem do jisté míry, neboť jsou ochuzeni o zaměstnanecké výhody plynoucí z klasického pracovního poměru. „Zaměstnanec“ pracující na živnostenský list státu odvádí nižší daně, svoje náklady si navíc může prokázat tzv. výdajovým paušálem.

Flexibilita pracovních sil a snížení administrativy

Zavede-li „zaměstnavatel“ tento systém do praxe, vyhýbá se placení vysokého sociálního a zdravotního pojištění, které by jinak za své zaměstnance odváděl, jestliže by je zaměstnal na klasický pracovní poměr. A navíc, jelikož jeho „zaměstnanci“ pracují na živnostenský list, neodvádí státu ani daň z jejich mzdy. Pro „zaměstnavatele“ je švarcsystém výhodný také v tom, že umožňuje větší flexibilitu pracovních sil a snížení administrativy.

0709 svarcsystemiii 1 sxc.hu

Živnostníkem z donucení?

Není výjimkou, že i nyní jsou lidé – mají-li o konkrétní práci zájem – nuceni „zaměstnavateli“ pracovat na švarcsystém. Často slýchají tuto okřídlenou větu: „Když tuto práci nevezmete, tak je ve frontě někdo další.“ Nevýhody plynoucí ze švarcsystému totiž postihují především „zaměstnance“ pracující na živnostenský list.

Bez nároku na dovolenou či na odstupné

Tento „zaměstnanec“ nemá výhody, které plynou z klasického pracovního poměru. Nemá tedy nárok na placenou dovolenou, nemocenskou, odstupné v případě výpovědi ze strany „zaměstnavatele“, vyplacení ze strany „zaměstnavatele“ v případě pracovního úrazu (protože „zaměstnavatel“ za něj neodvádí státu zákonné pojištění), zaměstnanecké benefity (např. stravenky, příspěvek na penzijní připojištění) atd.

Na podobné téma

Život s autorskými honoráři, část 2

Švarcsystém II: Nelegální práce, za niž hrozí pokuty

Úspěšně začít svůj byznys? V Brně vědí jak na to

Švarcsystém I: U zrodu stál benešovský podnikatel