Od záliby k největší amatérské lize v Česku

Původně šlo jen o to, aby si měl s kým zahrát squash, postupně se však ze studentského pokusu Tomáše Reinbergra stala největší amatérská liga v České republice. Vaše liga v říjnu oslaví sedm let své existence a studentský projekt už nepřipomíná ani náhodou.

Pro Tomáše byl nápad založit amatérskou ligu Vaše liga cestou ze stereotypu. Miluje squash a při studiích na vysoké škole zjistil, že nemá s kým hrát a nudí se: „Spousta z vás hraje stále se stejnými soupeři, možná spolu hrajete tak dlouho, že už se dokonale znáte a ničím se nepřekvapíte, předem čtete soupeřovu hru, předem běžíte tam, kam to Pepa hraje vždycky, pryč je adrenalin a vzrušení.“  Tomáš se pokoušel vymyslet systém, který by spojil soupeře na stejné úrovni, ale zároveň, aby šlo o stále nové soupeře, což mu mohl zajistit systém celoměstské otevřené ligy, tedy ligy pro všechny.

Vaše liga je otevřena všem zájemcům

Obcházel squash centra a vyjednával slevy

Nejdříve bylo třeba obejít squash centra v Praze, kde se Tomášovi podařilo vyjednat slevy na kurty až 50 %, kamarád mu vytvořil web, a následně zaplavili svoji vysokou školu letáčky s pozvánkami. V momentě, kdy se do ligy přihlásilo 200 lidí, bylo jasné, že nápad měl smysl. Postupně se Vaše liga rozšiřovala i mimo Prahu a nabalovala na sebe i další sporty mimo squashe. Rozšiřování ligy probíhalo také přes studenty, „já jsem se k lize přidala úplně náhodou, když jsem studovala na v Brně na VUT  a chodila jsem na squash v rámci tělocviku a spoluhráč, se kterým jsem hrála, hledal do nově vznikajícího projektu někoho, koho by bavila dělat správce ligy v Brně a zkusit to tady rozjet,“ vysvětluje Tereza Navrátilová, pro niž se tak stal koníček nakonec i zaměstnáním a na kurtech našla i životní lásku. „Dělám správkyni Brna, práce mě živí a baví. Spočívá v organizování lig (squashová, badmintonová a tenisová) a turnajů. Takže komunikace s hráči, se sportcentry, s partnery, práce v adminu, psaní článků, organizování turnajů a spousta srandy.“


Ligou prošlo už 11 000 hráčů

Samotný projekt, ale nebyl jen ve znamení úspěchů, postupně se Vaší lize podařilo dostat sice do dalších 11 měst, ale ukázalo se, že ne vždy je v malých městech o sportovní ligu zájem. Nebo šlo o problémy s webovými stránkami, stejně tak se nepodařilo zrealizovat projekt Business ligy pro firmy. Tomáš ale dodává: „Na druhou stranu, vytrvali jsme a přineslo to ovoce, protože hráči si zřejmě naší poctivé práce cení, a tak jsme se stali největší amatérskou ligou v ČR (v našich sportech).“ Za celou dobu fungování prošlo ligou 11 000 hráčů a vytvořila se pevná hráčská komunita. Tato obliba Vaší ligy tkví pravděpodobně v tom, že členům zaručuje 4 zápasy měsíčně, každý měsíc se lze utkat s úplně jinými hráči, a jejich slevy na kurty jsou vyšší než slevy studentské.

Na podobné téma

Firmy chtějí osobnosti, ne encyklopedie, míní doktorand

Do světa se podíváte s Erasmem

LeMUr.cz – šance pro začínající novináře

JobAcademy: Na start kariéry neexistuje univerzální návod