Není hosteska jako hosteska

7. 12. 2015 | Lenka Skalická
Rubrika: Práce, Brigády | Doba čtení: 2 minuty

Práce hostesky a promotéra je oblíbenou brigádou mladých lidí, kteří si podle většiny názorů relativně nenáročnou prací přijdou na snadný přivýdělek. Ovšem není hosteska jako hosteska. I zde platí rozdělení pracovních pozic a nároků na ně kladených.

hosteska, veletrh, akce, brigáda
hosteska, veletrh, akce, brigáda
Práci hostesky a promotéra můžou vykonávat ženy i muži, záleží na požadavcích klienta. Velkou roli zde hraje vzhled, ale ne vždy jsou vyžadovány „modelkovské“ míry. Pojďme se na požadavky zvláště na hostesky podívat blíže.
 

Hosteska na promoakcích

Prvním z typů práce hostesek a asi i nejvyhledávanější jsou ochutnávky a promoakce výrobků (kosmetika, elektronika, cigarety). Tyto akce probíhají většinou v supermarketech. Pracovní doba se pohybuje zpravidla kolem 8 hodin. Hosteska musí aktivně oslovovat kolemjdoucí zákazníky, informovat je o výrobku a poskytnout ochutnávku v případě potravin. Hosteska se sama stará o zajištění promovaného materiálu a jeho přepravu na místo. Většinou si musí vést statistiky prodeje a následně napsat report o celkovém průběhu akce. V případě ochutnávek potravin je nutné mít potravinářský průkaz. Hodinová mzda se pohybuje od 90 do 120 Kč, záleží na konkrétní agentuře, a zda má hosteska provizi z prodeje.
 

Hosteska na veletrzích

S hosteskou se můžete dále setkat na veletrhu. I zde platí určité rozdělení hostesek. Některé jsou jako asistentky či administrátorky, další jsou jako servírky starající se o občerstvení a v neposlední řadě jsou i takové hostesky, které jsou opravdu jen na okrasu. Může se ale stát, že všechny tyto tři činnosti zvládne hosteska jedna. A u toho všeho musí být neustále milá a usměvavá. Nevýhodou se může zdát celodenní stání na vysokých podpatcích, ale zkušená hosteska na to musí být již zvyklá a veletrhy déle jak týden netrvají. U těchto hostesek je už vzhled důležitý a kromě toho klienti mohou požadovat určité jazykové dovednosti (minimálně angličtina na komunikativní úrovni). Hodinová mzda se zde pohybuje nad 100 Kč za hodinu.


Hosteska na společenských a sportovních akcích

Posledním typem jsou hostesky na společenských, kulturních či sportovních akcích. Na tyto hostesky jsou kladeny podstatně vyšší nároky z hlediska vzhledu (tady už jsou ideální míry a výška víceméně základem) a schopností (organizační a komunikační schopnosti, plynulá angličtina, nejlépe i další jazyk). Hostesky vítají návštěvníky či zákazníky, sdělují základní informace, kontrolují vstupenky a další. Mezi tyto hostesky patří také hostesky na motocyklových závodech – gridgirls, umbrellagirls, paddockgirls. Agentury si vybírají slečny na tyto pozice nejen mezi hosteskami, ale i mezi modelkami, které ovšem mají vyšší platové požadavky, zvláště pokud prošly soutěží typu Česká Miss. Jinak se zde pohybuje hodinová mzda kolem 120 Kč na hodinu. Hostesky jsou často najímány také na firemní večírky či jako doprovod. Dělat doprovod na akce neboli společnici je už jen krůček od společnice poskytující i jiné typy služeb.
 

Šest věcí, které potřebuje hosteska:

  • oblečení – černé balerínky, bílá košile a tričko, černé kalhoty – ne vždy dostaneš oblečení od agentury a pro tyto případy je nutné mít oblečení svoje
  • náplasti a prášky proti bolesti – protože stát 10 hodin není žádná sranda, preventivní oblepení pat není na škodu
  • kosmetika – hosteska by měla být vždy upravená a tak je potřeba po pár hodinách spravit make-up
  • auto – pokud budeš dělat ochutnávky, musíš si zajistit dovoz a odvoz materiálu na promoakce
  • čas – často se pracuje o víkendech, proto musíš být časově flexibilní a ochotná obětovat i volné víkendy
  • úsměv na rtech – ať už se stane cokoliv, neustále musíš být milá a usměvavá

Na podobné téma

Vytvořit AZ-kvízovou otázku není chvilková záležitost

Oblíbená brigáda studentek: hlídání dětí

Kouzla táborové kuchyně

TOP 10 letních brigád