Tip na práci z domu: ankety a fóra

22. 9. 2011 | Petra Kadlecová
Rubrika: Brigády, Práce

Myslíte si, že vaše postřehy nikoho nezajímají? Že váš názor je bezcenný? Pak vězte, že jste součástí obrovské masy zákazníků, na kterou je cílena reklama. Takže prodejce vaše názory a postoje velmi zajímají a cení si jich i několika sty korun měsíčně.

Myslíte si, že vaše postřehy nikoho nezajímají? Že váš názor je bezcenný? Pak vězte, že jste součástí obrovské masy zákazníků, na kterou je cílena reklama. Takže prodejce vaše názory a postoje velmi zajímají a cení si jich i několika sty korunami měsíčně. Vyplňování anket a diskutování na speciálních fórech je v podstatě přivýdělek, a navíc máte přehled o tom, co se chystá. 

Design kelímku, reklamní slogan, jméno a podoba maskota, velikost balení nebo nová příchuť. To je jen ukázka toho, podle čeho se vědomě i nevědomě rozhodujete, zda nový výrobek koupíte. A prodejci to moc dobře ví. Ať už nabízejí hmatatelný výrobek nebo službu, při vytváření reklamy je zajímají potenciální kupující, tedy vy. Od nástřelů přes návrhy, konkrétní provedení, nasazení kampaně až po její ukončení tvůrce a hlavně výrobce zajímá názor spotřebitele.

0119 online-panel archiv

Potřebuje zpětnou vazbu. Dříve to mohli být příbuzní a přátelé, později lidé zastavení na ulici, ale dnes máme internet. Nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak získat zpětnou vazbu, je komunikovat se spotřebiteli po internetu. Motivací jsou samozřejmě peníze, ale ty zadavatel rád zaplatí, protože jsou to minimální výdaje ve srovnání se špatnou reklamní kampaní.

 

Dotazníky jsou pohodlnější, ale také za menší odměnu

Prvním způsobem jsou dotazníky a drobné anketky. Přijde vám e-mail s odkazem, odhadem času, který nad dotazníkem strávíte, a odpovídající odměna. Kliknete na něj, přihlásíte se, vyplníte většinou během pár minut a uložíte. Do dvou týdnů se vám za vyplnění přičtou body, které jsou (po přepočítání) v desítkách korun. Body můžete směnit buď za peníze, nebo za slevové kódy do internetových obchodů. Minimální hodnota slevy je zhruba 30 korun, a musíte ji použít během několika dní, minimální hodnota zasílané částky bývá 300 korun a přijde vám na účet nebo složenkou. Většina výzkumných agentur podporuje oba způsoby výplaty, některé pouze slevové kódy.
Dotazníky chodí nepravidelně a nebývá jich moc, občas prostě nejste cílová skupina, proto je dobré být zaregistrován na více než jednom serveru, a když se registrujete, vyplnit, že vás zajímá v podstatě všechno. Pak je to pěkných pár stovek měsíčně k dobru.

0119 ankety msofficeDiskusní fóra vyžadují iniciativu, kterou však bohatě odmění

Druhá možnost je diskusní fórum, kde moderátoři nadhodí nějaké téma a nechají účastníky, aby o něm diskutovali. Podle relevantnosti, nápaditosti a užitečnosti odpovědí jednou za měsíc každému účastníkovi připíšou peněžní odměnu. I tady je minimální částka k odeslání na účet zhruba 200 korun, ale při troše aktivity za měsíc dostanete 500 korun, takže se můžete nechat vyplácet každý měsíc.
Nevýhodou je, že nevíte přesně, za co a kolik dostanete a také na fórum musíte iniciativně chodit a kontrolovat ho, protože vám nedojde e-mail pokaždé, když na vás někdo reaguje. Ne vždy je také fórum vychytané technicky, ve srovnání s DF v ISu jsou tahle fóra nedomyšlená. Někdy se také diskutuje přímo na facebooku. Dá se tady ovšem dosáhnout na mnohem vyšší odměny než za ankety a přitom stačí dodržovat pár snadných zásad: Odpovídat na otázky, které položí moderátoři, i když je nepoložili přímo vám. Občas reagovat i na reakce uživatelů, souhlasit, kritizovat, polemizovat... A nebát se rozepsat se k tématu.

Nejtěžší je dostat se na fórum...

Nevýhodou obou způsobů je, že odměna není závratná a do fór se ne vždy dostanete bez pozvánky, takže musíte nejdřív vyplňovat ankety, z nichž se pozvánka dá získat. Jakmile jednou na fóru jste, pravděpodobně narazíte na někoho, kdo je i na dalším fóru a moc rád vám pošle pozvánku. Možná je někdo takový přímo ve vašem okolí. Zajímavým plusem je, že se o novinkách dozvíte se značným předstihem a do jisté míry můžete ovlivnit jejich podobu. U dotazníků jste většinou vázáni mlčenlivostí, zato na fórech počítají a většinou doufají, že se o novinkách zmíníte dál a odměna je ještě vyšší, když napíšete, že kamarád/kolega/maminka vám na to řekli to a to. Rozhodně se nepředřete, a pokud se rádi vyjádříte, můžete se zaregistrovat na více takových fórech a anketových panelech a přijít si tak i na několik tisíc měsíčně. Pořádnou brigádu to ovšem nenahradí.

Pokud byste chtěli začít s vyplňováním anket, můžete se registrovat do některého z těchto systémů. Zejména prosebe.cz pak prostřednictvím anket provádí nábor pro diskusní fóra.

www.onlinepanel.cz
www.prosebe.com
www.cennenazory.cz
info-mail.er.cz/pages

Vyplňování anket a diskutování na speciálních fórech je v podstatě přivýdělek, a navíc máte přehled o tom, co se chystá. 

Na podobné téma

Příležitostné příjmy – jak na ně

Jak se dá skloubit brigáda a studium přírodovědy?

Tři, dva, jedna, start alias hurá do terénu

EET po studentsku: Nejlevnější a nejjednodušší řešení