Na medicíně je živo díky aktivním studentům

30. 12. 2015 | Marie Venclů
Rubrika: Studium, Studentské aktivity | Doba čtení: 2,5 minuty

I na medicíně je možné být aktivním studentem, dobrovolně se věnovat organizaci projektů a přitom si užívat skvělého kolektivu nadšených lidí, kteří dokážou uspořádat akce na vysoké úrovni.

IFMSA Brno, medicína, studium lékařská fakulta, nadace O2
IFMSA Brno, medicína, studium lékařská fakulta, nadace O2
O studentech medicíny je známo, že jim volného času zbývá poměrně málo. I přesto se mezi nimi najde obrovské množství lidí, kteří se věnují dobrovolnické činnosti v rámci studentských organizací. Jednou z nich je Tereza Ondráčková, která se výrazným způsobem podílí na chodu IFMSA, mezinárodní organizaci sdružující studenty medicíny po celém světě.
 
Jste aktivní studentka. Čemu se tedy ve svém volném čase věnujete?

Velkou část svého volného času věnuji IFMSA CZ, což je studentská organizace, která má dva hlavní obory činnosti. Prvním je organizace zahraničních stáží pro studenty medicíny. Druhým je pak příprava různých projektů. Ty se zaměřují na prevenci veřejného zdraví, vzdělávání mediků, reprodukční zdraví a AIDS a lidská práva.
 
Jaké projekty organizujete a co je jejich cílem?
V každé sekci máme několik projektů, pořádáme Světový den zdraví a diabetu, učíme první pomoc na školách, organizujeme kurzy chirurgického šití a tak dále. Cílem je předat maximum informací zájemcům z řad veřejnosti, vyzkoušet si komunikaci s potenciálními pacienty, nacvičit si práci v týmu, dozvědět se něco navíc, čemu se ve škole tolik nevěnujeme, ale hlavně poznat nové lidi, kteří se časem stanou dobrými přáteli.
 
Na jakých projektech v současné době pracujete a jakou máte funkci?
V letošním roce mám na starosti sekci SCOPH, která se soustředí právě na prevenci veřejného zdraví. Mým úkolem je mít přehled, co se v kterém projektu děje. Každý projekt má svého koordinátora, se kterým jsem v kontaktu a pomáhám mu, když je to třeba. Snažím se nacházet průniky mezi jednotlivými projekty a letos nově hledám možnosti spolupráce na akcích jiných institucí, které se soustředí na podobná témata.

Jak jste se k tomu dostala?
K IFMSA jsem se dostala celkem náhodou. O tom, že organizace existuje, jsem samozřejmě věděla od prváku, ale na první schůzku jsem se dostala až v druhém ročníku. Šla jsem tehdejším členům prezentovat program Think Big od Nadace O2, kde jsem dělala ambasadorku. Ještě ten rok jsem se zapojila do svého prvního projektu, kterým byl Světový den zdraví.
 
Jak všechny tyto aktivity zvládáte časově?
S časem je to horší. Pokud se člověk začne zapojovat v samotné organizaci, zabere to samozřejmě mnohem víc, než když přijde jako dobrovolník. Nicméně všechno je to o tom, jak si to člověk naplánuje, zvládnout se to určitě dá. Při přípravě akcí ale nejde jenom o práci, člověk přijde na jiné myšlenky, vytrhne ho to z každodenního stereotypu. Zapojit se může opravdu každý už od prvního ročníku studia a kolik času IFMSA věnuje, je pouze na něm.
 
Co vám tato činnost dává, co nového jste se mohla naučit, a jaká je pro vás přidaná hodnota dobrovolnictví do budoucna?
Díky aktivitám v IFMSA jsem se naučila spoustu věcí. Určitě jsem se zlepšila v komunikaci a práci v týmu. Každý projekt je výzva, kdy se snažíme překonat to, co jsme například dělali v projektu loni. Kromě toho jsem byla v létě měsíc na stáži v nemocnici v Německu, což je zkušenost, ze které budu čerpat ještě dlouho. Během našich akcí se člověk pozná i se spoustou zajímavých lidí z oboru, s nimiž by se jinak neměl šanci setkat a kteří ho mohou v mnoha směrech posunout dopředu.

Think globally, act locally!
Tereza Ondráčková
Local Public Health Officer
IFMSA CZ
www.ifmsa.cz

Lékařská fakulta MU v Brně
Všeobecné lékařství

Žije v Třebíči.
Podílela se na akcích jako Světový den zdraví a Světový den diabetu 2014, 2015.

Na podobné téma

Pracovní veletrh v Praze. Šance jak získat praxi či zaměstnání

Jak se spolčit na Filozofické fakultě

Barbora Poláčková má v rukou Scalu

Spolek přírodovědců: seberealizace i zkušenosti