Jsem absolvent! Co s úřady?

2. 7. 2015 | Petra Štorková
Rubrika: Rady, Personální rady | Doba čtení: 2 minuty

Konec vysokoškolského studia znamená začátek něčeho nového. Nemusíte se sice už biflovat haldy knih, ale zase se na vás začnou sypat složenky a další nepříjemnosti spojené s přechodem ze statutu studenta na zaměstnance, nezaměstnaného nebo podnikatele. Je jedno, čím se po studentovi stanete, hlavní je platit včas zdravotní pojištění. Zvládnout tuto změnu nemusí být tak složité, když víte, na jaké dveře včas zaklepat.

promoce, úřady, graduation, konec studia
promoce, úřady, graduation, konec studia

Úspěšně jste právě skončili vysokou školu a máte plnou hlavu úřadu práce nebo sociálky? Klid! Hned na úřady běžet nemusíte. Zákon pamatuje na to, že každý student musí po absolutoriu prvně vystřízlivět, pak se rozkoukat, pak oslovit nějaké zaměstnavatele a když to nevyjde, tak dorazit na úřad práce. Na toto všechno máte minimálně měsíc.

První důležitou věcí je ujasnit si, kterým dnem vám skončilo studium. Na to zákon o vysokých školách říká: „Dnem ukončení studia je den, kdy byla vykonána státní zkouška předepsaná na závěr studia nebo její poslední část.“ Tedy nikoli promoce, která je zpravidla měsíc až dva po státnicích.
 

Kdy se musím nahlásit na úřad práce?

Není ukončení jako ukončení. „Důležité je, zda student ukončil školu řádně, nebo neřádně,“ upozorňuje pracovník úřadu práce v Třebíči Antonín Malach, který má na starosti poradenství. Pokud totiž skončíte vysokou školu řádně, tedy ziskem titulu, a je vám do šestadvaceti let, máte ještě následující kalendářní měsíc statut studenta a zdravotní pojištění za vás platí stát, stejně jako tomu bylo po dobu studia. V případě, že skončíte „neřádně“ tedy neúspěšně a ve studiu už dále nepokračujete, měsíc k dobru nemáte a hned od začátku nového kalendářního měsíce jste „nestudent“.

Tedy: ke dni státnic (nebo jejich poslední části) připočítejte celý následující kalendářní měsíc. Potud vám platí statut studenta, tedy neplatíte sociální ani zdravotní pojištění. Pokud například během června končíte školu, srpen je první měsíc, kdy byste vy (nebo zaměstnavatel či úřad práce) měli zaplatit zdravotní pojištění. Pokud budete zaměstnanci nebo podnikatelé, vztahuje se na vás i povinnost platit sociální pojištění.


Sociální a zdravotní pojištění po absolvování vysoké školy

1/ najdete zaměstnavatele, uzavřete nejpozději k 1. 8. (nebo jinému termínu, pokud končíte třeba v únoru) zaměstnavatelskou smlouvu, zaměstnavatel vás pak přihlásí u zdravotní pojišťovny a na správě sociálního zabezpečení. Od termínu podpisu smlouvy je povinen za vás sociální a zdravotní hradit.

2/ založíte si k 1. 8. živnost a začnete podnikat. Od tohoto dne jste povinni platit si pojištění sami. Zálohy pro podnikatele pro rok 2016 jsou 1 823 Kč na zdravotním pojištění (platíte pojišťovně, u níž jste vedeni) a 1 972 Kč na sociálním pojištění (platíte správě sociálního zabezpečení).

3/ zaevidujete se na úřadu práce, pod který spadáte místem trvalého bydliště. Tím budete osvobozeni od sociálního pojištění a o zdravotní pojištění se postará úřad práce.

4/ vezmete si delší čas na rozmyšlenou, stanete se „osobou bez zdanitelných příjmů“ (OBZP) a zaplatíte si zdravotní pojištění ve výši 1 337 Kč sami. Sociální pojištění neplatíte, pokud nemáte zdanitelný příjem.

Zákon o vysokých školách (Zákon č. 111/1998 Sb.). 

Na podobné téma

Několik rad, jak správně prezentovat

10 věcí, které (ne)uvést ve svém životopise

Seznamte se: CV formou videonahrávky

Hurá do práce, absolvente!