Jak získat zahraniční praxi pod hlavičkou univerzity

Vysoká škola není jen studium. Nesmíte zapomínat na tak důležitý element, jako je praxe. Mnozí zaměstnavatelé alespoň dílčí zkušenosti vyžadují už od absolventů. Ta zahraniční má dokonce ještě větší zvuk a pomůže vám s jazykovou vybaveností.

0864 praxe zahranici s kolegy archivVysoká škola není jen studium. Nesmíte zapomínat na tak důležitý element, jako je praxe. Mnozí zaměstnavatelé alespoň dílčí zkušenosti vyžadují už od absolventů. Ta zahraniční má dokonce ještě větší zvuk a pomůže vám s jazykovou vybaveností. A co lépe, možností je habaděj. A může vám v tom pomoci Masarykova univerzita. A co lépe, možností je habaděj.

Praxe je důležitou složkou absolventova profilu, její význam v posledních letech sílí. Pokud si dobře uvědomujete, že praxi je potřeba získat již při studiu, nejspíš při jejím hledání narazíte na možnost stáže. Mnohé školy ji dokonce zařazují mezi povinně absolvované „předměty“ v rámci svých studijních programů. Samozřejmě se nabízí možnost vykonávat stáž v rámci své vlasti, blízko domova bez jakýchkoli větších komplikací co se ubytování a vyřizování administrativy týče, ale máte-li chuť dokázat sami sobě a později i zaměstnavateli při pohovoru, že se poperete s o něco vyššími nároky, neváhejte a vyrazte do zahraničí. Vaše univerzita vás může podpořit.

0864 praxe skupina archiv

Při hledání stáže ale mějte na paměti, že investujete do své budoucnosti – zkuste se zaměřit spíše na přínos, který pro vás stáž bude mít, než na finanční odměnu, kterou nabízí – není totiž neobvyklé, že stáže bývají í neplacené, což ale nevylučuje, že mohou být opravdu velmi přínosné. Stále si však i v tomto případě můžete vybrat a vyjet buď na stáž, která je podporovaná stipendiem z příslušného fondu vaší univerzity, anebo vyjedete na vlastní pěst a náklady.

Pod záštitou univerzity

Pro hledání informací v těchto vodách je v případě Masarykovy univerzity nejlépe se vydat na stránky Centra zahraničních studií (CZS), případně kontaktovat Zahraniční oddělení své fakulty. CZS nabízí nespočet možností pro studenty všech stupňů vysokoškolského vzdělávání, a dokonce i pro absolventy.

ERASMUS pracovní stáž

Nejčastěji využívanou možností je využití stipendia programu ERASMUS, díky němuž můžete vyjet na stáž s finanční podporou od 3 do 12 měsíců. Nabídka zemí, v nichž můžete stáž vykonávat je velmi pestrá, avšak orientovaná na Evropu.

Pro zisk stipendia musíte trošku zatnout zuby a absolvovat mírně unavující administrativní kolečko, jehož cílem je získat všechny potřebné dokumenty, díky nimž se o stipendium můžete ucházet. Před podáním přihlášky už musí být stáž domluvená: organizace vám pošle potvrzení, vy přesně specifikujete náplň stáže a nezapomenete přiložit motivační dopis, výpis známek a doporučující dopis (bližší informace jsou k dispozici na stránkách CZS). Přihláška se podává přes speciální online rozhraní, kam přiložíte všechny potřebné dokumenty a vyplníte požadované informace.

Pro inspiraci, u jakých firem lze žádat o stáž a jak byli spokojení stážisté před vámi, se podívejte do databáze Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

Našli jste odvahu jít na zkušenou do zahraničí? O stipendium z programu ERASMUS se můžete ucházet v rámci ještě dvou termínů, a to do 6. června a 7. listopadu, v rámci toho prvního můžete vyjet ještě v podzimním semestru 2013.  Více zde.

0864 praxe zahranici s kolegy archiv

Stáže v Americe

Pokud máte chuť na „trochu více Ameriky“, vyrazte s podporou neziskové organizace ISEP až na jeden akademický rok na jednu ze 150 univerzit v USA, podívat se můžete také do Kanady, Latinské Ameriky, Asie či Afriky. Přihlášky se tradičně podávají v říjnu. Více informací zde.

Na práci v Kanadě je zaměřen taktéž Kanadský vládní program mobility mládeže, který umožňuje pracovní umístění uchazečům do 35 let věku, přesné podmínky zde.

O něco zajímavější praxe pro ty „z pajdy“

Pro studenty pedagogických fakult či čerstvé absolventy je vhodná stáž v rámci programu Comenius, který pomáhá získat praktické dovednosti při výuce, celková délka pobytu se pohybuje v rozmezí 13 až 45 týdnů.  Přihlášky na akademický rok se podávají vždy v lednu. Postup žádosti je popsán zde.

Arbeiten in Deutschland?

Pokud je Vaší cílovou destinací Německo, využijte 5 měsíčních pobytů zprostředkovaných studentskou organizací GFPS-CZ. Program je zaměřen na prohlubování vztahů mezi Německem, Českou republikou a Polskem.  Přihlášky se každoročně podávají do 31. března a 30. září. Přesné informace o programu zde.

Přejeme hodně štěstí a spoustu odhodlání při výkonu vaší stáže. Pokud máte chuť spojit stáž s cestováním a intenzivnějším poznáváním kultur, nenechte si ujít náš další článek na toto téma.

Článek vyšel v tištěné brožuře Jdi pracovat!

Na podobné téma

Kouzla táborové kuchyně

Podnikat ve víně není hračka, zkuste bio

Když zrovna nepracujete, tak nad prací přemýšlíte

Kavárenský byznys nejsou jen kafíčka, ale je to i komplexní práce