Jak vytěžit z praxe co nejvíce?

20. 4. 2020 | Lenka Košťálová
Rubrika: Stáže, Práce | Doba čtení: 2,5 minuty

Bez praxe nejsou koláče. I tak by se v dnešní době dalo citovat známé české přísloví. Získat během studia nějaké praktické dovednosti je už na spoustě škol nutnou povinností, jinde se naopak musíte zasnažit sami. Ne však každá praxe se dá zužitkovat takovým způsobem, aby přinesla i nějakou přidanou hodnotu do budoucna. Na co se tedy zaměřit?

stáž, praxe, student, jak zvládnout stáž, sebevědomí
stáž, praxe, student, jak zvládnout stáž, sebevědomí

Pozor na první dojem

Zdá se to už být jako klišé, ale první dojem je stále tím hlavním, co o vás vytvoří obrázek, který si můžete nést po zbytek vašeho působení. Obzvlášť důležité to je hned první pracovní den, kdy většinou býváte provázeni po firmě či organizaci a jste představováni vašim kolegům a dalším spolupracovníkům, se kterými budete mít možnost pracovat. Dejte na zdravé sebevědomí a buďte sami sebou.

Udělejte si kontakty

Nebojte se být až přehnaně extrovertní se seznámit se všemi, se kterými budete mít tu možnost. Kontakty, které si při praxi vytvoříte, můžete v budoucnu bohatě zužitkovat. A nové kontakty dále vedou k dalším kontaktům. Nikdy nevíte, jaká známost, získaná právě třeba při praxi, by vám pak v budoucnu mohla pomoci k nějakému dobrému místu.

Zkuste změnit pozici

Pokud vám bude nabídnuta možnost vyzkoušet si různé práce, třeba i v různých odděleních nebo na rozdílných pozicích, nebojte se toho využít a to i v případě, že vám bude nabídnuta práce nižší úrovně, než na kterou oficiálně nastupujete. Je mnohem lepší vyzkoušet si komplexní práci celé firmy a vědět „jak to celé funguje“, než strávit celou praxi na jednom místě u jedné konkrétní činnosti.

Ptejte se

Je velice důležité porozumět práci, kterou děláte. Proto tam také jste, abyste získali praktické zkušenosti a vytvořili si souvislosti mezi teorií nabytou při studiu a praxí. Proto je velice důležité ptát se, jak všechno funguje a ptát se i na věci, které se netýkají přímo vaší pozice na praxi. Získáte tak přehled o interních záležitostech dané organizace a pomůže vám to lépe porozumět celému firemnímu backgroundu.

Zajímejte se o budoucí možnost zaměstnání

To, co bývá nejspíše největší výhodou každé praxe, jsou zkušenosti a jisté poznání konkrétního firemního prostředí, které vám může být v budoucnu k nezaplacení. Spousta zaměstnavatelů v dnešní době již nekouká po titulech a jiných studijních úspěších, ale naopak dává přednost právě praxi. A pokud by to byla praxe přímo v jejich firmě, kterou jste zde kdysi absolvovali, máte neměřitelnou konkurenční výhodu oproti ostatním uchazečům.
Je dobré se už během vašeho působení v dané firmě či organizaci poptat, zda by byla nějaká možnost budoucí spolupráce. Při poznání fungování dané firmy sami zjistíte, jaké jsou podmínky pro přijetí na dané pozice, nebo se můžete informovat u svých kolegů, kteří vám při troše ochoty podají i internější informace, které k běžným zájemcům o danou práci neproniknou.

Na podobné téma

Absolventi matematiky dobývají trh práce

V call centru: Haló, haló, co se stalo? Prase kozu potrkalo

Budoucí makléřka: Praxe je důležitá bez ohledu na peníze

Produkční festivalu: Aktivity si mě hledají samy