Jak napsat motivační dopis

14. 7. 2019 | Petra Havlišová
Rubrika: Rady, Personální rady | Doba čtení: 2 minuty

Motivační dopis je jedním ze základních elementů každého výběrového řízení, ať už se jedná o práci, stáž, brigádu či studijní pobyt v zahraničí. Mnozí mají precizně vypracovaný životopis plný relevantních zkušeností, ale jejich snaha ztroskotá právě na podcenění důležitosti motivačního dopisu. Ruku na srdce: nejste jedněmi z nich?

Motivační dopis jako zrcadlo vaší osobnosti

Motivační dopis je jedním z prvních kontaktů s budoucím zaměstnavatelem, proto se snažte „vytřískat“ z této možnosti maximum. Motivační dopis, jak samotný název napovídá, má ukázat především vaši motivaci. Proto rozhodně nezapomeňte uvést důvody, proč se ucházíte o danou pozici a samozřejmě také proč zrovna vy budete jedničkou ve své nové práci. Nebojte se vyzdvihnout své klady a přednosti, samochvála v tomto případě nesmrdí (pokud se ovšem budete držet slušného vychování a uvádět pravdivé informace). Na druhou stranu, nic se nemá přehánět. „Motivační dopis by měl být pravdivý, přesvědčivý, uvěřitelný, ne povrchní a neměl by se stát prostředkem, jak se zalíbit za každou cenu. V opačném případě může žadateli ve výběrovém řízení ubrat plusové body,“ říká personalistka Irena Valová.

Důležitou součástí je pochopitelně představit vaše dosavadní relevantní zkušenosti, avšak i když nemáte konkrétní zkušenost s danou pozicí, snažte se uvést cokoliv, co by se byť jen zdánlivě mohlo při dané práci hodit (ať už počítačový kurz či jazykový kurz v zahraničí). V každém případě nezaškodí sehnat si informace o firmě, a ačkoliv své „zmapování terénu“ nakonec nevyužijete přímo při psaní dopisu, na pohovoru vám informace přijdou vhod.

Neposílejte zaměstnavateli svoji autobiografii

Váš „motivák“ by měl být zajímavý, avšak výstižný. Ideálně by měl obsahovat hlavičku s adresou zaměstnavatele, ačkoliv v současné době při elektronické komunikaci se tento prvek často i vypouští. Na začátek dopisu patří pozdrav (neutrální Dobrý den je vhodný start, pokud nevíte, komu přesně dopis adresujete). V úvodu pak nezapomeňte zmínit, o jakou pozici máte zájem. Pak už přichází samotná motivace, relevantní zkušenosti a případně i odkaz k vašemu životopisu, který budete pravděpodobně zasílat spolu s dopisem. Na závěr se hodí zdvořilostní fráze o vašem nadšení, s jakým očekáváte případný pohovor a samotné rozloučení. Délka by neměla přesáhnout stránku textu.

Vyčnívejte z davu

Již při psaní motivačního dopisu si uvědomte, že pravděpodobně nejste jediným uchazečem o danou pozici a personalistovi či vašemu budoucímu šéfovi došla jistě celá řada „lejster“ s nejrůznějšími důvody, proč přijmout daného jedince. Originalita se cení, a proto si dejte na přípravě motivačního dopisu záležet. Preciznost vašeho dopisu ukáže vašemu budoucímu zaměstnavateli zodpovědnost, s jakou přistupujete k zadaným úkolům. Podlézavé fráze, pomlouvání konkurence, pouhý výčet položek v životopise či pravopisné chyby vám cestu k zaměstnání bohužel neotevřou.

Důležité fráze

Pracovní nabídka Vaší společnosti mě zaujala, protože…
Věřím, že bych byl/a přínosem pro vaši společnost…
Rád/a zodpovím Vaše dotazy na případné osobní schůzce.I přesto, že je motivační dopis jedním z podstatných prvků přijímacího řízení, ostatní položky jsou neméně důležité a vaše celkové vystupování (samozřejmě i to písemné či skrze telefon) a životopis dotváří obraz o vaší osobnosti.

Na podobné téma

Jobote – neotřelý recruiting

Univerzita má vlastní personální agenturu

Jak se odstřelit u výběrového řízení

Good CV, good job?